Amager får nu en af landets største mæglerbutikker
6.1.2026 12:30:00 CET | home a/s | Pressemeddelelse
home opruster ved at samle fem forretninger i én større butik for at tiltrække de bedste medarbejdere og flere kunder. Målet er øget markedsandel i Københavns største postnummer 2300 København S

Amager har hidtil været delt mellem fem forskellige home-forretninger på fire forskellige ejerkredse. De samles nu i én virksomhed under det fælles navn home Amager.
”Vi konsoliderer os for at drive vækst i et meget vigtigt område for os, som tidligere er blevet delt af flere indehavere,” fortæller homes CEO / adm. direktør Martin Wiesener.
Ændringen er med virkning fra d. 1. januar 2026.
”Vi forenkler vores lokationssetup og ledelsesstruktur for at styrke homes position og klæde os på til fremtiden,” fastslår homekædens øverste direktør.
Ændringerne sker som en del af homes strategi Forandring.Sammen’28, der blandt andet handler om at skabe branchens mest attraktive arbejdsplads og udvikle en nytænkende og effektiv forretning.
home som kæde sælger allerede mere end hver 5. bolig i postnummeret, hvor der er over 2.000 bolighandler årligt – og den andel kommer til at stige i fremtiden med én samlet og stærkere forretning, forventer Martin Wiesener.
Amagers bedst sælgende mægler tager stafetten
Det bliver Torben S. Hansen, der med afstand allerede er den bedst sælgende ejendomsmægler i postnummer 2300, som får stafetten til at skabe et endnu mere slagkraftigt home på Amager.
”Torben er suveræn markedsleder, og det er vores overbevisning, at vi ved en sammenlægning og konsolidering af butikker og team, kan øge vores samlede salg af huse og lejligheder,” siger Martin Wiesener.
Torben S. Hansen har været med i home siden 2006 og indehaver af home Amager-Kastrupvej siden 2018. Han står også bag home Kastrup, Tårnby & Dragør beliggende på Kongelundsvej i Kastrup, som han fik nøglerne til i 2022.
Han ser store perspektiver i homes nye setup på Amager med færre, større og stærkere forretningsenheder.
”Nu samler vi det hele i ét home Amager – i ét firma – frem for flere mindre konstellationer. Vi glæder os til at sætte en ny, fælles retning med fokus på styrket salgskraft og fokus på faglighed,” fortæller Torben S. Hansen.
Når alle homes handler i postnummer 2300 kommer ind under samme tag, bliver der samtidig tale om en af de allerstørste mæglerbutikker i landet, hvad angår bolighandler.
Skaber optimale rammer for medarbejdere og salg
”Den nye ejerstruktur vil udover at styrke vores markedsposition også give os optimale muligheder for at fastholde og tiltrække de bedste medarbejdere og skabe optimale rammer og salgskultur for medarbejderne - til vores kunders fordel,” forklarer Torben S. Hansen.
Han glæder sig til at give den gas i den nyindrettede butik, hvor forberedelserne har været i fuld gang i nogle uger:
”Vi samler os på Kastrupvej, hvor lokalerne bliver opgraderet og udvidet til at rumme flere kolleger. Det bliver fedt at bygge videre på den gode kultur, både fagligt og socialt, vi allerede har, og derved tiltrække nye, dygtige kolleger.”
Ansætter flere mæglere
Medarbejderstaben udvides nemlig betydeligt.
”Vi har allerede ansat seks nye kolleger, som vi har tiltrukket fra konkurrenterne i området, og der kommer flere til over den kommende tid,” lyder det fra Torben S. Hansen.
Endnu en fordel for home – og ikke mindst for kunderne - ved at samle kræfterne på Amager i én virksomhed ligger i markedsføringen af boligerne.
”Vi får flere ’muskler’ at spille med, og får friheden til at gøre nogle ting, som ikke lige kunne lade sig gøre med flere indehavere ved roret,” siger den lokale indehaver og mægler.
Ændringen på Amager betyder, at en række tidligere indehavere i home har forladt kæden fra årsskiftet.
home har 170 butikker rundt om i landet og ca. 900 medarbejdere.
Nøgleord
Kontakter
home Amager
Indehaver Torben S. Hansen
Mail: tohan@home.dk
Mobil: 4121 0066
Henrik Hauthorn JensenTalsperson - presseservice & analyse. Senior kommunikationskonsulent
Tlf:2043 3514hehj@home.dkMichael DalsagerTalsperson - senior kommunikationskonsulent - presseservice & analyse
Tlf:2043 3614mida@home.dkBilleder


Om home
home-kæden - kort fortalt
home er ejendomsmæglerkæde for Danske Bank-koncernen og et 100 % ejet datterselskab af Realkredit Danmark.
Det er homes mission at være ejendomsmægler for alle, der flytter.
I home hjælper vi dig godt på plads i boliglivet.
- home er landets mest kendte ejendomsmæglerkæde*
- home blev stiftet den 1. august 1989
- home omsætter årligt boliger for en værdi af 30-35 mia. kr.**
- home har næsten 900 ansatte
- home er en franchise-kæde
- home har ca. 120 franchisetagere
- home har ca. 170 home-butikker fordelt over hele landet**
- homes ejendomsmæglere formidler også lejeboliger
- home har særligt uddannede køberrådgivere
- home har tre servicecentre, hvor specialister klarer alt papirarbejdet i handlen
Find nærmeste home-forretning her, eller ring på tlf. 8615 4300.
Kom godt hjem!
* Kilde: Analyseinstituttet YouGov, brandtracking.
** 2023.

Følg pressemeddelelser fra home a/s
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra home a/s
Boligdrøm stiger i Hovedstaden: Kvinder og unge familier gør comeback26.2.2026 07:02:00 CET | Pressemeddelelse
YouGov-måling: Flere vil købe bolig end for et år siden i Region Hovedstaden, hvor to landsdele trækker op ifølge nyt køberbarometer fra home
Boligdrøm stiger på Sjælland: Kvinder og unge familier gør comeback26.2.2026 07:02:00 CET | Pressemeddelelse
YouGov-måling: I Region Sjælland vil flere købe bolig end for et år siden, hvor Vest- og Sydsjælland trækker op ifølge nyt køberbarometer fra home
Boligdrøm stiger i Midtjylland: Kvinder og unge familier gør comeback26.2.2026 07:02:00 CET | Pressemeddelelse
YouGov-måling: Fremgang i boligkøbere - i Østjylland vil 12,5 % købe bolig og 8,7 % i Vestjylland ifølge nyt køberbarometer fra home
Boligdrøm stiger i Syddanmark: Kvinder og unge familier gør comeback26.2.2026 07:02:00 CET | Pressemeddelelse
YouGov-måling: Fremgang i boligkøbere - i Sydjylland vil 13,8 % købe bolig og 13 % på Fyn ifølge nyt køberbarometer fra home
Boligdrømmen vokser: Særligt ét køn og én familietype gør comeback26.2.2026 06:02:00 CET | Pressemeddelelse
YouGov-måling: Hver ottende dansker vil købe bolig ifølge nyt køberbarometer fra home
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum