Region Hovedstaden

Mennesker med allergi skal have hurtigere hjælp

Del

​Større samarbejde på tværs af sektorer, flere læger med specialistviden inden for allergi og mere forskning skal styrke den fremtidige behandling af mennesker med allergi.

​De seneste år er der sket en stigning i antallet af mennesker, der udvikler allergi og i antallet af henvisninger til hospitalerne på grund af allergi. Samtidig mangler der læger med særlig viden om allergi.

Det skal en ny regional strategi for allergiområdet rette op på. Politikerne i Region Hovedstaden har afsat 3 mio. kr. hvert år fra 2026 og frem til at uddanne flere allergologer. En allergolog er en læge, der er fagområdespecialist i allergi. Det fortæller Jacob Rosenberg (K), der er medlem af regionsrådet i Region Hovedstaden og oprindeligt stillede forslaget om at styrke allergiområdet:

​”Der er mennesker, der dagligt kæmper med eksem, vejrtrækningsbesvær eller løbende øjne og næse, og det påvirker deres livskvalitet. Mange oplever desuden længere ventetid til udredning og behandling for allergi. Med denne strategi vil vi give allergiområdet et løft og nedbringe ventetiden på området. Vi starter med at uddanne flere specialister i allergi til glæde for patienter i hele den kommende Region Østdanmark,” fortæller han med henvisning til, at Region Hovedstaden og Region Sjælland bliver sammenlagt i 2027.

Specialister ventes at dække behovet på Sjælland og øerne

Specialistuddannelsen er 2-årig og vil køre i rul, så der vil blive færdiguddannet en ny specialist om året. Efter 11 år vil 10 læger have fået specialist-uddannelsen. Lægerne skal uddannes i Region Hovedstadens Allergicenter på Gentofte Hospital, og lægerne ventes at kunne dække behovet i Region Hovedstaden og Region Sjælland.

” Der er akut mangel på specialister i allergi, siden specialet allergologi blev nedlagt i 2004. Derfor er det glædeligt, at vi over de kommende år får uddannet flere specialister på området. Som led i strategien skal mere af behandlingen af patienter med allergi desuden foregå hos den praktiserende læge og i speciallægepraksis, hvilket er helt i tråd med sundhedsreformen. På den måde udnytter vi bedst muligt ressourcerne,” siger Jacob Rosenberg (K).

Derudover skal samarbejdet på tværs af sektorer styrkes. Det betyder fx, at børneafdelingerne, praktiserende læger og speciallægepraksis skal have et tættere samarbejde med Allergicentret i Gentofte, og at sundhedspersonale kan få rådgivning og sparring samt på sigt vil kunne tage kurser og have ophold i Allergicentret.  

Der er ifølge strategien også behov for at styrke forskning i allergi og forebygge allergi ved at øge befolkningens viden om området.

Strategien er vedtaget i Region Hovedstaden, men vil gavne alle allergipatienter i den kommende Region Østdanmark. 

Se hele strategien her. ​

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye