Dagrofa ApS

Nye tal: Stigende appetit på kamsteg til julefrokosten – kryddersilden mister momentum

Del

En ny opgørelse fra fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice viser, at kamsteg og convenience rødkål denne jul er store hits på landets restauranter og spisesteder. Til gengæld er der ikke helt den samme efterspørgsel på kryddersild i forhold til sidste år.

En frisk opgørelse over Dagrofa Foodservices julesalg viser, at der på restauranter og spisesteder har været særlig appetit på at spise kamsteg og ribbensteg. Salget af kamsteg til de professionelle køkkener tager et stort spring og lander på indeks (kilo) 119 i forhold til juleperioden i 2024. Ribbensteg oplever også fremgang til indeks 113.
En frisk opgørelse over Dagrofa Foodservices julesalg viser, at der på restauranter og spisesteder har været særlig appetit på at spise kamsteg og ribbensteg. Salget af kamsteg til de professionelle køkkener tager et stort spring og lander på indeks (kilo) 119 i forhold til juleperioden i 2024. Ribbensteg oplever også fremgang til indeks 113.

Det er næsten juleaften, og dermed er en travl juleperiode for Dagrofa Foodservice snart ovre.

Fødevaregrossisten er blandt de største i Danmark, og Dagrofa Foodservice leverer alle slags fødevarer til landets professionelle køkkener som f.eks. restauranter, caféer, hoteller, kroer, kantiner og cateringbranchen.    

En frisk opgørelse over Dagrofa Foodservices julesalg (15. november – 15. december) viser, at der blandt spisestedernes gæster har været særligt appetit på at spise kamsteg (svinekam/flæskesteg).

Salget af kamsteg til de professionelle køkkener tager et stort spring og lander på indeks (kilo) 119 i forhold til juleperioden i 2024. Ribbensteg oplever også fremgang til indeks 113.

Kommerciel direktør i Dagrofa Foodservice, Jacob Bangsted, sætter disse ord på julesalget:

-Vi har oplevet fin aktivitet i juleperioden, hvor vi oplever en fremgang i vores generelle salg sammenlignet med sidste år. Når vi dykker ned i tallene, kan vi dog se, at der er udvalgte varer – som f.eks. kamsteg og ribbensteg – der er i år er blevet utroligt populære. Et andet traditionelt indslag på mange juleborde er rejer, og her ser vi også en meget stor vækst på hele 61% i forhold til sidste år

Han fortsætter:

-En tendens er også, at de professionelle køkkener prøver at optimere deres tidsforbrug, da der er mangel på ledige hænder. Derfor ser vi i en stigende efterspørgsel på vores convenience løsninger f.eks. inden for frugt & grønt. Det kommer tydeligst til udtryk i forhold til vores snittede rødkål, som vi har solgt 31% mere af i år.

Ikke helt samme store appetit på sildeanretningen

Til gengæld melder Dagrofa Foodservice om, at fødevaregrossistens kunder i mindre grad end tidligere har aftaget juleklassikere som kryddersild, der ligger i indeks 97.

Jacob Bangsted fortæller afslutningsvis:

-Det er klart kryddersild og marinerede sild, som er blandt de mest efterspurgte sildetyper på julebordet, men hos vores kunder er det ikke varianter, som vinder frem i år. Karrysilden holder dog skindet på næsen med en svag fremgang. På trods af de mindre forskydninger er der dog ikke tvivl om, at den danske madscene til jul er meget traditionel, da vi i stor stil bliver ved med at holde fast i de klassiske retter.   

Den nye undersøgelse fra Dagrofa Foodservice viser også, at der er blevet serveret mere gløgg og æbleskiver end tidligere, da begge produktkategorier har en fremgang på ca. 10%.  

Fakta om Dagrofa Foodservice:

  • Dagrofa Foodservice er en ledende totalleverandør til foodservicesektoren i Danmark og en del af Dagrofa-koncernen, som bl.a. også står bag detailkæderne MENY, Spar, Min Købmand og Let-Køb samt Dagrofa Logistik.
  • Dagrofa Foodservice står stærkt i markedet inden for kantiner og hoteller, og vi leverer til mange forskellige kundesegmenter – fra den lokale café til fine dining-restauranter.
  • Vi har 30 Cash&Carry-butikker over hele landet og specialistselskaberne Grambogård, HKI Ost. Prima Frugt og Grøn Fokus. Hovedsædet er på terminalen i Ishøj, og vi har også logistikterminaler i Middelfart, Aalborg og Thisted.
  • Læs mere på www.dgfs.dk.

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Et andet traditionelt indslag på mange juleborde er rejer, og her Dagrofa Foodservice har også oplevet meget stor salgsvækst på hele 61% i forhold til sidste år
Et andet traditionelt indslag på mange juleborde er rejer, og her Dagrofa Foodservice har også oplevet meget stor salgsvækst på hele 61% i forhold til sidste år
Download
Kommerciel direktør i Dagrofa Foodservice, Jacob Bangsted, sætter disse ord på julesalget:  "Vi har oplevet fin aktivitet i juleperioden, hvor vi oplever en fremgang i vores generelle salg sammenlignet med sidste år. Når vi dykker ned i tallene, kan vi dog se, at der er udvalgte varer – som f.eks. kamsteg og ribbensteg – der er i år er blevet utroligt populære."
Kommerciel direktør i Dagrofa Foodservice, Jacob Bangsted, sætter disse ord på julesalget: "Vi har oplevet fin aktivitet i juleperioden, hvor vi oplever en fremgang i vores generelle salg sammenlignet med sidste år. Når vi dykker ned i tallene, kan vi dog se, at der er udvalgte varer – som f.eks. kamsteg og ribbensteg – der er i år er blevet utroligt populære."
Download

Om Dagrofa

Med mere end 530 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik, Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner, samt Aarstiderne, pioner indenfor økologisk frugt og grønt og måltidskasser til danskerne. 

Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS

MENY ser frem til at åbne et stort madmarked på Østerbro i absolut topklasse5.12.2025 13:00:00 CET | Pressemeddelelse

Fra medio januar 2026 bliver den nuværende MENY-butik på Bryggervangen 17 på Østerbro hjemløs i en midlertidig periode. MENY har været lejere i den pågældende bygning siden 1969, men nu har ejeren besluttet af de eksisterende bygninger skal rives ned til fordel for et ambitiøst nybyggeri. Det nye ejendomsprojekt bliver en blanding af boliger og erhvervsareal. Derfor vender MENY også meget stærkt tilbage til Bryggervangen, når byggeriet forventes færdigt i starten af 2029. Richo Boss, kædedirektør i MENY, fortæller: -”MADarbejderne i MENY Bryggervangen er utroligt dedikerede, og butikken nyder godt af en virkelig stor lokal opbakning. Derfor er vi selvsagt kede af, at vi nu ser ind i en periode, hvor butikken så at sige bliver hjemløs.” Han fortsætter: -”Jeg glæder mig til gengæld meget over, at vi vender stærkt tilbage til Bryggervangen med en ny og større butik, når ejendomsprojektet er færdigt. De lokale kunder vil kunne se frem til et madmekka i absolut topklasse med alt det bedste

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye