Cyklistforbundet

God julegave til cyklister i Aarhus

Del

Det er en rigtig god beslutning, som byrådet i Aarhus har taget. Det siger direktør i Cyklistforbundet, Kenneth Øhrberg Krag, som reaktion på, at Aarhus Byråd har afsat penge til at bygge et stort parkeringshus til cykler ved Aarhus Banegård.

Aarhus Banegaard
Aarhus Banegaard Shutterstock

”Det er en tidlig julegave til de mange cyklister i Aarhus, der har behov for og med rette forventer, at der er god cykelparkering ved banegården. Vi var meget ærgerlige over, at byrådet i 2024 aflyste byggeriet for at spare penge, så det er glædeligt, at det er kommet på bedre tanker og har fundet pengene,” siger Kenneth Øhrberg Krag.

Huset skal kunne rumme mindst 1.800 cykler. Parkeringshuset har et samlet budget på 80 mio. kroner. Teknik og Miljø har fået en forhåndstilkendegivelse fra DSB om en mulig medfinansiering på 20 mio. kroner, og sammen med et eksisterende tilskud fra Trafikstyrelsen på ca. 25 mio. kroner kan den statslige medfinansiering løbe op i 45 mio. kroner. Byrådet har nu fundet 35 millioner kroner i egenfinansiering.

Cyklistforbundet har i flere år efterlyst parkering til cyklister ved banegården i Aarhus og med særlig intensitet de sidste måneder, hvor de mange pladser, der er på den nuværende Bruuns Bro, står til at forsvinde, fordi broen skal ændres.

”Vi har med rette kritiseret politikerne for ikke at løse parkeringsproblemerne ved banegården, så ros til dem for, at de nu har indset, at der må gøres noget for cyklisterne. Det er uheldigt for samfundet, når nogle vælger cyklen fra, fordi de ikke kan finde god og sikker parkering,” siger Kenneth Øhrberg Krag. Han peger på, at politikerne dog skal give endnu en julegave til cyklisterne.

”Der skal findes nogle gode løsninger, indtil p-huset er bygget. Vi hjælper gerne til med forslag til, hvordan man sikrer parkering til cyklisterne i den periode,” siger Kenneth Øhrberg Krag.

Nøgleord

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Cyklistforbundet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Cyklistforbundet

Brugte cykler skal skabe fællesskaber og trivsel for asylansøgere5.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse

Mange asylsøgere lever med et behov for meningsfulde fællesskaber og for at kunne bevæge sig til aktiviteter i lokalområdet. Med en donation på 3,5 mio. kr. fra LB Foreningen vil Cyklistforbundet nu i samarbejde med Røde Kors indsamle brugte cykler og give dem videre. På to asylcentre etablerer de frivilligt drevne cykelværksteder, hvor cyklerne sættes i stand, inden de doneres til asylsøgere.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye