Danske virksomheder bryder milepæl: Tjener mere på CERN end Danmark betaler
Danske virksomheder har i 2024 vundet kontrakter hos CERN for over 151 millioner kroner. Det er mere end det årlige medlemskab koster. Det er første gang, at dansk industri tjener mere på avanceret teknologi til partikelforskningen, end Danmark betaler i kontingent.

For første gang har danske virksomheder hjemtaget flere ordrer på avanceret udstyr fra et af verdens største forskningscentre, CERN, end det danske medlemskab koster. CERN er verdens største center for partikelforskning, hvor der arbejdes med at løse grundlæggende viden om atomare processer.
- Succesen viser, at strategisk satsning indenfor Big Science området kan omdanne forskningsinvesteringer til konkrete job og eksport. Vi glæder os til at gentage succesen, når verdens største elektromikroskop, ESS åbner i Sverige i 2028. Her vil vi også være til stede for at rådgive og hjælpe danske virksomheder med at få det optimale ud af adgangen til avancerede forskningsfaciliteter, siger centerchef Nikolaj Zangenberg, Teknologisk Institut.
Historisk resultat
Danmark betaler årligt 146 mio. kr. for at for at være medlem af CERN. Til gengæld får danske forskere og virksomheder adgang til faciliteterne, og danske virksomheder kan byde ind på de avancerede leverancer af teknologi, som CERN har brug for. I 2024 vandt danske virksomheder kontrakter hos CERN for 151 kr. Dvs mere end det danske medlemskab.
Nikolaj Zangenberg kalder opgørelsen ”historisk”.
- I 2020 var vi på 0.30. Nu er vi på 1.04, hvilket betyder at skatteborgernes investering i CERN nu skaber flere danske arbejdspladser og dansk eksport. Det viser at det målrettede arbejde vi har udført gennem BigSicence.dk faktisk har haft en effekt, og det lover godt for det snarlige arbejde med at danske virksomheder kam få nytte af ESS på den anden side af Øresund, siger Nikolaj Zangenberg.
Styrke Danmarks position
BigScience.dk er et nationalt initiativ, ledet af Teknologisk Institut og Danmarks Tekniske Universitet, DTU. Det forbinder danske virksomheder med internationale forskningsfaciliteter, hvor der arbejdes med avanceret teknologi og store videnskabelige projekter. Formålet er at styrke Danmarks position på det globale Big Science-marked og sikre, at danske virksomheder får del i de milliardstore kontrakter.
- Siden COVID-19 slap sit tag, har vi i BigScience.dk målrettet arbejdet for at få danske virksomheder mere engageret. CERN har også været fantastiske til fx at stille op i Danmark, at modtage besøg, når vi bad om det, og generelt dele ud af deres tekniske viden. Vi har fx afholdt et vakuumkursus for danske virksomheder på CERN og haft CERN-ansatte til at komme til elektronikmesse i Danmark”, fortæller Nikolaj Zangenberg.
Større serie enheder
En af de virksomheder, der har udført arbejde for CERN i 2024 er SubC-partner, der ellers til daglig arbejder for off-shore branchen. Først vandt virksomheden kontrakten på at bygge en prototype på et CO2-køleanlæg - og nu har de vundet opgaven om at bygge en større serie enheder.
- Vi vidste godt, at vi ikke ville tjene det store på prototypen, men det lærte os utrolig meget. Vi havde et godt samarbejde med CERNs tekniske personale, som var gode sparringspartnere. I 2024 vandt vi den store opgave på at levere otte CO2 kølesystemer. Det er en opgave, som styrker vores vidensniveau, og som vi allerede nu bruger til at hjælpe vores kunder på andre markeder, siger salgsdirektør Jørgen Olsen.
Mekaniske komponenter
En anden virksomhed der i 2024 har set en aktiv indsats bære frugt, er det lille maskinværksted MC Uldal fra Horsens.
- Vi er gennem de sidste fem år målrettet gået efter at opbygge en relation til CERN både gennem besøg og ved at byde ind på diverse mindre opgaver, som kom direkte fra CERN centralværksted. Her er opgaverne så små, at de ikke skal gennem en tung udbudsproces. Efterhånden har vi dog fået mod på også at byde ind på større opgaver, og i 2024 har vi leveret mekaniske komponenter for en værdi af flere millioner – og det kan godt mærkes i et lille maskinværksted som vores. Vi meldte os ind i BigScience.dk netværket i 2019 og har f.eks. benyttet os af muligheden for at tage på ture til forskellige faciliteter, hvilke har gjort vores vej til markedet nemmere, siger salgschef Kent Nielsen.
Nyt kontor hos ESS i Lund
European Spallation Source (ESS) bygges lige nu i Lund, Sverige, og bliver verdens stærkeste neutronkilde, når den står klar i 2028. Med neutronstråler kan forskere se ind i materialer uden at ødelægge dem – afgørende for udvikling af alt fra bedre batterier til nye medicinske behandlinger.
Danmark har investeret 2 milliarder kroner i ESS og er medejer af faciliteten. Men endnu har danske virksomheder ikke slået igennem med store leverancer.
- Den første indkøbsfase var præget af, at meget udstyr blev leveret direkte fra udenlandske universiteter som del af deres medlemskab. Nu går ESS ind i en ny fase, hvor der er større åbenhed for danske leverandører, forklarer Nikolaj Zangenberg.
BigScience.dk har nu etableret et kontor i Science Village Scandinavia – lige ved siden af ESS-anlægget.
Her har danske virksomheder mulighed for at komme forbi og få hjælp til at lægge en strategi for at udnytte de muligheder for både kontrakter og udvikling, der opstår i kølvandet på en verdensførende facilitet som ESS.
Indsatsen BigScience.dk har indtil 2024 været støttet gennem GTS resultatkontrakter fra Forskning- og Uddannelsesstyrelsen til Teknologisk Institut og med DTU som partner. Initiativet er også blevet kopieret på tværs af Europa gennem de seneste år, så de fleste lande nu har en koordineret Big Science indsats.
Nøgleord
Kontakter
Kontakt: Centerchef Nikolaj Zangenberg, Teknologisk Institut, mobil: 7220 2494, mail: nzg@teknologisk.dk
Teknologisk Institut har siden 1906 arbejdet for at forbedre erhvervslivets konkurrenceevne, samfundets velstand og menneskers liv. Årligt kommer det mere end 10.000 virksomheder til gavn inden for så forskellige områder som; energi, fødevarer, life science, materialer, byggeri og produktion. Teknologisk Institut har datterselskaberne Danfysik A/S, Dancert A/S og DTI Spain.
Har du brug for yderligere oplysninger, fotos, udtalelser eller andet, er du meget velkommen til at kontakte kommunikationsafdelingen. Se kontaktinfo her: www.teknologisk.dk/presse
Fotos i dette nyhedsrum: ©Teknologisk Institut. Brug af fotos tilladt ved konkret omtale af Teknologisk Institut og med kreditering. I tvivlstilfælde kontakt venligst Kommunikationsafdelingen.
Følg pressemeddelelser fra Teknologisk Institut
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Teknologisk Institut
Videnskløft bremser AI i dansk produktion17.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny rapport fra Teknologisk Institut afdækker, at knap to ud af tre SMV-produktionsvirksomheder er AI-afventende på fabriksgulvet. Det er mangel på viden og ikke teknologierne, der er den største barriere for at indfri potentialet.
Månestøv skal gøre rumfart mere selvforsynende22.11.2025 16:47:57 CET | Pressemeddelelse
Nyt dansk-styret ESA-projekt skal reducere kommende måne-missioners afhængighed af forsyninger fra Jorden og bane vejen for fremstilling af elektronik på månen.
Millioninvestering skal skabe grøn mad-revolution19.11.2025 09:38:54 CET | Pressemeddelelse
Nyt innovativt fellowship-program, støttet af Novo Nordisk Fonden, skal uddanne nye frontløbere, der skal bekæmpe madspild og bane vejen for bæredygtige fødevaresystemer.
Varmepumper er billigst til grøn industriel varme13.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra Teknologisk Institut og University of Oxford viser, at industrielle varmepumper kan reducere varmeomkostningerne i industrien med op til 75 procent sammenlignet med brintbaserede kedler – og i de fleste scenarier er de også økonomisk fordelagtige overfor biomasse- og gasløsninger.
Nyt robot-rykind: Millionløft skal give danske virksomheder muskler med intelligent teknologi11.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Teknologisk Institut sætter gang i omfattende satsning, hvor generativ AI og avancerede robotløsninger skal gøre virksomheder og robotindustrien mere fleksibel, konkurrencedygtig og klar til morgendagens udfordringer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum