Husk at forny recepten inden jul
Hvis man i dagene omkring jul og nytår opdager, at man er løbet tør for medicin og har glemt at forny recepten, skal man ikke belaste de travle lægevagter og akuttelefoner med et opkald. Apotekerne kan ofte hjælpe med en genordination.
Pilleglasset er tomt, recepten er udløbet - og lægen holder juleferie. Det er en ærgerlig situation at stå i. Derfor opfordres alle medicinbrugere til at tjekke såvel medicinbeholdning som recepter op til helligdagene.
Man kan tjekke sine recepter ved at downloade den gratis app ’apoteket’, som mere end 900.000 borgere nu har hentet ned på deres telefon. Her kan man blandt andet se den aktuelle status på sine recepter, man kan bede lægen om at forny dem, og man kan se, hvilke apoteker i nærheden der har ens receptmedicin på lager.
Skulle man komme i en akut situation og mangle både medicin og en gyldig recept, skal man ikke ringe til lægevagten eller akuttelefonen og risikere at blokere for livsvigtige opkald. Man skal i stedet gå på apoteket, der mod et mindre gebyr kan ’forlænge’ recepten og udlevere medicinen – kaldet genordination.
Muligheden for at få genordineret recepten gælder ved en række kroniske sygdomme som diabetes, forhøjet blodtryk, kolesterol, astma, KOL, allergi og knogleskørhed. Det kræver, at man har været i stabil behandling med medicinen i mindst et halvt år. Også en udløbet recept på p-piller kan apoteket hjælpe med, hvis man har brugt pillerne i mindst et år.
Kontakter
Apotekerforeningens pressetelefon
Tlf:27732185Følg pressemeddelelser fra Danmarks Apotekerforening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Apotekerforening
Apotekerne glædes over udsigten til en digital abonnementsordning på medicin31.10.2025 13:05:55 CET | Pressemeddelelse
Regeringen vil afsætte 21,5 mio. kr. til at gøre henstandsordningen på medicin digital, så flere med et stort medicinforbrug og en svag økonomi får mulighed for fordele deres tilskud jævnt hen over året og undgå pludselige store medicinudgifter.
Global indsats mod antibiotikaresistens2.9.2025 13:52:28 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks Apotekerforening har sammen med en lang række organisationer fra hele verden skrevet under på en fælles deklaration, der markerer et vigtigt skridt i den globale indsats mod antimikrobiel resistens (AMR).
Stigende salg af næsespray bekymrer29.8.2025 15:23:05 CEST | Pressemeddelelse
Afhængighed af næsespray mod forkølelse er et skjult sundhedsproblem, som er belastende for den enkelte, og som i visse tilfælde kan udvikle sig alvorligt.
Lars Pram bliver ny adm. direktør for Danmarks Apotekerforening30.6.2025 14:00:58 CEST | Pressemeddelelse
Apotekerforeningen får en erfaren topleder med massiv erfaring fra organisationsverdenen, når Lars Pram 1. oktober 2025 tiltræder som ny direktør.
Hver dansker bruger for 5.000 kr. medicin om året6.5.2025 14:58:54 CEST | Pressemeddelelse
Vores medicinforbrug steg i 2024, men udgifterne til medicintilskud faldt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum