Geopolitisk usikkerhed er for alvor rykket ind på direktionsgangene
Usikkerheden vokser, men danske topledere ser muligheder på trods af globale risici.

Geopolitisk usikkerhed er den største udfordring for danske topledere det kommende år. Det viser en ny undersøgelse fra Lederne.
Næsten fire ud af ti af de adspurgte topledere peger således på geopolitik som den primære risiko for deres virksomhed. Et tal, som dermed overhaler manglen på kvalificerede medarbejdere, der de seneste år ellers har toppet danske lederes bekymringsbarometer.
Tallene er et udtryk for, at danske virksomheder står overfor globale udfordringer, der påvirker alt fra leverandørkæder til eksportmarkeder og råvarepriser. Udfordringer, som kan ændre spillereglerne fra den ene dag til den anden.
“Geopolitisk usikkerhed er ikke længere noget, der udspiller sig langt fra danske virksomheder. Den er rykket helt ind i ledelsesrummet og påvirker daglige beslutninger om alt fra leverandører til markeder og investeringer – uanset størrelsen på virksomheden,” siger Bodil Nordestgaard Ismiris, adm. direktør i Lederne.
Arbejdsmarkedet og vækstmuligheder på kanten af forandring
På trods af de geopolitiske udfordringer, ser knap syv ud af ti af toplederne i undersøgelsen stadig optimistisk på det kommende år. Vækstmulighederne er til stede, særligt i form af nye produkter og tjenester. Den grønne omstilling og digitalisering anses også som vigtige drivkræfter for fremtidens vækst.
“Det er netop evnen til at se muligheder i umulige situationer, der kendetegner en dygtig topleder. Det er evnen til at tilpasse sig, tænke nyt og handle rettidigt, der gør, at mange virksomheder stadig ser muligheder – også i et mere uroligt globalt landskab,” siger Bodil Nordestgaard Ismiris.
Et vigtigt skridt i forståelsen af ledernes virkelighed
I en verden, hvor udfordringerne ændrer sig hurtigt, er det afgørende at holde sig ajour med de behov og bekymringer, der præger topledernes hverdag. Derfor har Lederne lanceret Toplederpanelet, som løbende giver indblik i de vigtigste emner for landets topledere.
“Med Toplederpanelet får vi et direkte, datadrevet billede af den virkelighed, danske topledere står i. Det er afgørende viden, hvis vi skal forstå, hvordan globale spændinger omsættes til strategiske valg i danske virksomheder – og hvordan de navigerer fremad,” siger Bodil Nordestgaard Ismiris.
<fakta>
Om Toplederpanelet
Toplederpanelet består af privatansatte topledere og giver, gennem spørgeskemaundersøgelser om aktuelle emner, løbende et billede af, hvordan virksomhedsledere i Danmark navigerer i en verden præget af usikkerhed, forandringer og nye muligheder. Den aktuelle undersøgelse bygger på besvarelser fra 473 topledere.
Nøgleord
Kontakter
Lise Møller AarupPresserådgiver
Tlf:24235150lma@lho.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Julefrokosten er under forandring: Mindre alkohol, mere ansvar4.12.2025 11:43:39 CET | Pressemeddelelse
Det er stadig en vigtig social begivenhed, når danske arbejdspladser holder julefrokost. Men formen er under forandring. Fællesskab og tryghed fylder mere, mens alkohol fylder mindre. Det viser en ny undersøgelse fra Lederne.
LEGO-topchef Niels B. Christiansen er Årets Leder 202520.11.2025 12:20:17 CET | Pressemeddelelse
Med en kombination af analytisk skarphed og evnen til at få sine medarbejdere med sig, har Niels B. Christiansen skabt ekstraordinære resultater som adm. direktør i LEGO Koncernen.
De fleste er glade for deres leder17.11.2025 09:05:59 CET | Pressemeddelelse
Otte ud af ti danskere har et godt forhold til deres nærmeste leder. Det viser en ny stor undersøgelse af relationen mellem medarbejdere og ledere.
I nogle kommuner er faglærte unge næsten forsvundet13.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der er markante forskelle på, hvor mange unge der vælger en erhvervsuddannelse, alt efter hvor i landet de er vokset op. I Gentofte Kommune nord for København tager 35 unge en gymnasial uddannelse for hver én, der vælger en erhvervsuddannelse. I Morsø Kommune på Mors er billedet markant anderledes – her er der lige mange unge, der tager en erhvervsrettet uddannelse, som unge der vælger gymnasiet. Tallene viser en tydelig geografisk skævhed i, hvor de kommende faglærte skal findes, og hvor manglen risikerer at blive størst i fremtiden. ”Vi ser to scenarier udspille sig på samme tid. I nogle dele af landet vælger langt de fleste unge gymnasiet, mens erhvervsuddannelserne har svært ved at tiltrække elever. I andre egne er det mere jævnt fordelt. Det betyder, at vi i fremtiden kan stå med meget forskellige udfordringer – både for arbejdsmarkedet og for de lokale erhverv,” siger uddannelsespolitisk chefkonsulent Nina Christine Schwarz fra Lederne. Størst skævhed nord for København Især komm
CV’et er stadig nøglen til drømmejobbet3.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ledere lægger vægt på sammenhæng og ægthed i dit CV – korte ansættelser skal forklares.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



