Gratis parkering i de første tre timer ved Randers Regnskov
27.11.2025 00:00:00 CET | Randers Kommune | Pressemeddelelse

Fra mandag den 1. december 2025 til og med den 30. december kan man parkere gratis i de første tre timer på de godt 440 parkeringspladser ved Randers Regnskov.
Op til jul vil det igen i år være muligt at holde gratis i de første tre timer på de godt 440 parkeringspladser ved Randers Regnskov.
Muligheden for at parkere gratis gælder fra mandag den 1. december 2025 til og med den 30. december.
For at parkere gratis skal man huske at tjekke ind på p-automaterne som normalt eller sætte parkeringen i gang med en p-betalings app. Det er altså ikke nok blot at sætte p-skiven.
Når man har tjekket ind, er de første tre timer gratis, hvorefter parkeringen fortsætter til normal takst, indtil man tjekker ud.
Formålet med de tre timers gratis parkering er at frigøre parkeringspladser, fordi det i øjeblikket er muligt at holde gratis hele døgnet på en del af pladserne ved Randers Regnskov. Disse pladser er især optaget af pendlere, der arbejder i byen.
Ved at indføre en betaling efter tre timer skal pendlere i stedet holde på p-pladserne ved fx Gasværksgrunden eller Brotoften for at parkere gratis hele dagen - ligesom det er tilfældet i sommermånederne, hvor der er betalingsparkering på hele regnskovens p-areal for at frigøre pladser til turister.
Fra januar 2026 vil det igen være muligt at parkere gratis på parkeringspladserne nord for jernbanesporet ved regnskoven hele døgnet, mens der indføres betaling på normale vilkår på de øvrige pladser.
Følg pressemeddelelser fra Randers Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Randers Kommune
Solformørkelse og overnatning på Kanaløen – her er programmet for Naturcenterets arrangementer resten af året1.4.2026 13:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Naturcenteret er klar med programmet for det næste års aktiviteter, og der er lagt op til et år fyldt med spændende naturoplevelser for både børn og voksne.
Royal Run: Mange har meldt sig – flere frivillige søges1.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Opbakningen er stor til Royal Run i Randers, hvor omkring 500 frivillige allerede har meldt sig til den store motionsfest 2. pinsedag. Der mangler dog fortsat godt 150 frivillige, som har lyst til at være med til at skabe en god oplevelse for de mange deltagere og tilskuere.
Nyt partnerskab skal styrke unge i sårbare positioner27.3.2026 09:52:14 CET | Pressemeddelelse
Randers Kommune har indgået et samarbejde med Husrum Randers for at give unge mellem 16 og 30 år adgang til trygge fællesskaber, støtte og mentorrelationer, der skal hjælpe dem videre mod trivsel, uddannelse og job.
Badesø på Nordre Fælled: Konkurrence skal finde det bedste hold af rådgivere26.3.2026 10:23:27 CET | Pressemeddelelse
Randers Byråd har besluttet at sætte gang i et udbud for at finde en totalrådgiver til at tegne og projektere en 6 hektar stor badesø på Nordre Fælled med tilhørende bygninger og rekreativt landskab. Først kan alle byde ind på opgaven, før de mest kvalificerede hold udvælges til en konkurrence om at lave det bedste koncept.
Nye chancer spirer for unge i Randers Kommune25.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Samarbejde på tværs af virksomheder, foreninger, uddannelsesinstitutioner og civilsamfund åbner nu veje videre for unge i Randers Kommune, der står uden job og uddannelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum