Ældre Sagen stærkt bekymret: Tandaftale må ikke tage fra de syge og give til de raske
16.12.2025 14:40:44 CET | Ældre Sagen | Pressemeddelelse
Regeringen er tæt på at indgå politisk aftale om en ny model for voksentandplejen, hvor den med den ene hånd fjerner tilskud fra syge og behandlingskrævende patienter og med den anden hånd give til raske. Det finder Ældre Sagen skævt og i strid med princippet om lighed i sundhed.

Ældre Sagen frygter, at den nye model vil medføre betydelige økonomiske og helbredsmæssige konsekvenser for mange ældre og for patienter, der har brug behandling.
-Når alle skal have en tandkonto, så er man nødt til at tage fra de penge, der i dag går til tilskud til syge og behandlingskrævende patienter.
Det strider mod den gængse model for prioriteringer i sundhedsvæsenet, hvor ressourcerne følger syge patienter og behandling af sygdom, siger Ældre Sagens direktør, Bjarne Hastrup.
I dag gives der direkte tilskud til tandbehandlinger. Det betyder, at tilskuddene målrettes dem, der har det største behandlingsbehov.
Regeringen lægger nu op til, at alle over 21 år får en tandkonto – uanset om man har sunde tænder eller massive behandlingsbehov.
Tandkontomodellen begrundes med fokus på forebyggelse, men dette kan andre tilskudsmodeller også gøre. En tandkonto med et gratis forebyggende besøg for alle kunne være en god fornyelse af voksentandplejen – særligt hvis der blev tilført ekstra midler. Men det gør der ikke.
- Der lægges op til, at det faste, årlige beløb på tandkontoen skal stige med alderen. Det lyder umiddelbart sympatisk. Imidlertid vokser mange ældre menneskers behandlingsbehov markant på grund af slid, medicin, mundtørhed, parodontitis og gamle reparationer, hvilket på ingen måde dækkes ind af den foreslåede generelle stigning og vil betyde, at hvis man har et stort behandlingsbehov så vil man med en tandkonto få mindre end med den eksisterende ordning, siger Bjarne Hastrup.
At reducere tilskud til mennesker med alvorlig tandsygdom øger risikoen for, at endnu flere fravælger eller udskyder nødvendig behandling. Det kan forværre sygdommen og belaste resten af sundhedsvæsenet. Konsekvenserne er både helbredsmæssige, sociale og økonomiske.
Alvorlig parodontitis og cariesangreb udvikler sig hurtigt, hvis de ikke behandles. Det kan forringe tyggefunktionen, øge sygdomstilstande og markant mindske livskvaliteten. Dårlig mundhygiejne og ubehandlede infektioner i munden øger risikoen for bl.a. lungebetændelse.
Ældre Sagen efterlyser en model for voksentandpleje, der fokuserer på:
- Prioriterer behandling, forebyggelse og sygdom
- Prioriterer flere midler til at sikre god tandsundhed
- Styrker omsorgstandplejen, der af afgørende betydning for mange svækkede ældre
- Ændrer helbredstillæggene for folkepensionister, så de afspejler de nuværende behandlingsformer og behandlingstendenser.
Kontakter
Ældre Sagens pressetelefon
Tlf:70203031Følg pressemeddelelser fra Ældre Sagen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ældre Sagen
Nye udvalg i Ældre Sagen skal løfte ældres stemmer over for sundhedsråd9.6.2026 07:22:44 CEST | Pressemeddelelse
Ældre Sagens 17 nye Ældre- og sundhedsudvalg skal arbejde for at synliggøre ældres behov for sammenhæng mellem ældreplejen og sundhedsområdet over for politikere fra regionen og områdets kommuner.
Ældre Sagen: Gode ambitioner i regeringsgrundlag2.6.2026 19:50:10 CEST | Pressemeddelelse
Der er godt og helt nødvendigt, at regeringen i sit grundlag har en række positive initiativer på ældreområdet. Det mener Ældre Sagen, som især hæfter sig ved regeringens fokus på demens og på kvalitet, tryghed og rekruttering i ældreplejen.
Et flertal af Folketingets medlemmer ønsker demenspakke7.5.2026 07:02:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra Epinion viser, at et flertal af folketingspolitikerne bakker op om indførelsen af en national demenspakke på linje med kræftpakkerne.
Rejsekortets lukning efterlader op til 50.000 danskere på perronen: Ældre Sagen kræver gratis kollektiv transport for ikke-digitale danskere5.5.2026 10:11:05 CEST | Pressemeddelelse
Når det fysiske rejsekort om kort tid afskaffes, bliver op til 50.000 voksne danskere i praksis udelukket fra kollektiv transport. Så mange har nemlig ikke mulighed for digital betaling og er afhængige af en fakturaløsning til deres Basiskort. Denne fakturaløsning er dog ikke klar til tiden og kommer først til september. Ældre Sagen opfordrer derfor trafikselskaberne bag Rejsekortet til at lade den gruppe rejse gratis, indtil fakturaløsningen er i brug.
Ældre Sagen udgiver krimi baseret på virkelige hændelser28.4.2026 05:59:00 CEST | Pressemeddelelse
Vidnesbyrd om alvorlige omsorgssvigt fortalt til Ældre Sagens rådgivning danner grundlag for en ny 140 siders krimi, der bliver udgivet i dag. Ældre Sagen står bag krimien, som skal være med til at råbe politikerne op, før flere ældre betaler prisen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum