To nye omgange Bøger og Bolognese i Glumsø
12.1.2026 09:00:00 CET | Næstved Bibliotek og Borgerservice | Pressemeddelelse
Glumsøs børnefamilier er vilde med det populære 'Bøger og Bolognese' koncept, som er et samarbejde mellem Kulturforeningen Rejseladen og Glumsø Bibliotek. Nu vender 'Bøger og Bolognese' så tilbage med to aftener i årets første måneder, torsdag d. 29. januar og torsdag d. 26. marts. Begge aftener kl. 17:30-19:00.

Mange børnefamilier er presset på tid. Det kan være svært at nå det hele og nogle ting tager automatisk al tiden. De fleste forældre vil kunne nikke genkendende til, at hverdagslivet hurtigt drejer sig om praktiske gøremål som madlavning, madpakker, lektier, fritidsaktiviteter, godnatlæsning og at putte børn. Når det er gjort, er der ikke meget overskud til andet.
'Bøger og Bolognese' er derfor et forsøg på at stoppe den fortravlede tid et øjeblik, styrke fællesskabet og skabe hyggelige rammer for kvalitetstid med børnene.
For højtlæsning kan så meget - en slags ’slow-fix’ som modvægt til vores accelererende samfund, hvor hurtige skift på skærme tager alt opmærksomheden. Og fællesspisning øger nærværet, sammenholdet og fællesskabet.
Lækker mad og højtlæsning i forening
Rejseladen og biblioteket sørger for aftensmad og godnat læsning. Deltagerne skal så blot slappe af og bruge tiden på fællesskab og nærvær.
Martin og Christoffer fra Glumsø Bibliotek har fundet nogle nye bøger frem, som de glæder sig til at læse op og præsentere. Rejseladen kræser for os med lækker børnevenlig mad.
I løbet af aftenen vil der også være en kort præsentation af forskellige nyere børnebøger, som er velegnet til højtlæsning, samt en kasse fuld af spændende og forunderlige bøger, som kan lånes med hjem.
Tilmeld dig allerede i dag
Arrangementet kræver tilmelding og der er begrænsede pladser. Book dine billetter til 50 kr pr. person via Næstved Biblioteks hjemmeside, naesbib.dk, under 'det sker'.
Er der særlige kosthensyn, bedes man kontakte Rejseladen inden arrangementet.
Vel mødt til to hyggelige aftener, hvor man kan møde andre familier fra Glumsø og omegn og fordybe sig i en god historie og dejlig mad.
Kontakter
Christoffer DallBørnekulturformidler
Tlf:5588 4168chdall@naestved.dkMartin Rovang JensenKulturformidler
Tlf:55884138mrojen@naestved.dkMartin Vinther MadsenBørnekulturformidler
Tlf:55884131marvma@naestved.dkBilleder
Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Strik og lyt3.8.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Glumsø Bibliotek byder indenfor til håndarbejde og oplæsning fire mandage i efteråret. Første arrangement afholdes mandag den 24. august kl. 14.00-14.45.
Workshop i vejrsans på Musik over Præstø Fjord20.7.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kan du danse med vinden? Korskilde Bibliotek og det kunstneriske fællesskab WunschMachine inviterer til at undersøge vejret gennem bevægelse, fortælling og sansning på dette års 'Musik over Præstø Fjord'-festival lørdag d. 8. august kl. 10:30-12:00.
Mandlige seniorer holder hjernen frisk1.7.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek starter den 1. september en ny række ”Hold Hjernen Frisk”-aktiviteter, der løber over otte uger. Forløbet henvender sig til mænd i alderen 60+, som er på efterløn eller pension.
Musik mellem myter - prisvindende oversættere gæster Næstved Bibliotek15.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hør om musik og myter, når HICSUM, Herlufsholm International Chamber Music Festival, inviterer til spændende foredrag på Næstved Bibliotek fredag d. 26. juni kl. 15:00 – 16:00.
Kalder alle forfatterspirer11.6.2026 12:46:43 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek inviterer børn og unge mellem 12 og 15 år til tre dages skriveskole i sommerferien. Det foregår den 6.-8. juli.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

