HOFOR bygger nu hovedstadens hidtil største varmepumpe
16.12.2025 11:24:24 CET | HOFOR A/S | Pressemeddelelse
En smuk og bevaringsværdig bygning får et nyt liv, og samtidig tager HOFOR et vigtigt skridt hen mod fremtidens fjernvarme – hvor strøm fylder mere, og biomasse fylder mindre.

Hvis alt går vel, vil hovedstadens hidtil største varmepumpe om et par år kunne levere fjernvarme, der cirka svarer til varmeforbruget i 13.500 københavnske husstande. HOFOR har nemlig for nyligt taget første spadestik til et stort varmepumpe-projekt.
Planen er at udnytte varmeenergien i renset spildevand. Det løber i store mængder fra ét af hovedstadens store renseanlæg og tæt forbi Kløvermarken Pumpestation, som er ejet af HOFOR, på vej ud mod Øresund, hvor det rensede spildevand i dag er ’halvlunt’, når det når havet.
”Vi har en smuk, gammel industribygning fra 1901 på grunden i form af den tidligere pumpestationsbygning, der har stået tom, siden vi opførte en ny og moderne ved siden af. Samtidig kan vi koble varmepumpen på et eksisterende fjernvarmerør, der løber langs vores grund i Vermlandsgade – hvor der desuden ligger en transformerstation, som kan levere strøm til varmepumpen,” forklarer John Halkjær Christensen, der er områdechef i HOFOR Fjernvarme:
”Derfor er det helt oplagt at bruge placeringen tæt på både en varmekilde i form af renset spildevand, strøm og fjernvarmenettet til at give den bevaringsværdige bygning et nyt liv – med en rolle i fremtidens varmeforsyning.”
Det er spildevandsselskabet BIOFOS, der leverer energiressourcen i form af renset spildevand fra Renseanlæg Damhusåen.
”I BIOFOS har vi stort fokus på, at spildevandets mange ressourcer bliver udnyttet på en måde, som kan være til gavn og glæde for alle. Vi er glade for, at ressourcerne i spildevandet bliver udnyttet til gavn for den grønne omstilling,” siger Cicilie Senderovitz, der er teknisk direktør i BIOFOS.
En brik i fremtidens varmeforsyning
Varmepumpen skal bruge strøm fra for eksempel vindmøller og solceller til at ’forstærke’ varmeenergien fra det rensede spildevand. Derfor er varmepumpen et skridt på vejen mod den mere strømbaserede varmeforsyning, som HOFOR arbejder hen mod.
Frem mod 2035 er målet at opføre varmepumper med en samlet effekt på 300 MW, store elkedler med en samlet effekt på 550 MW og varmelagre, der fungerer som termokander i overstørrelse. Kombinationen af varmepumper, elkedler og varmelagre kan sikre optimal udnyttelse af grøn strøm til varmeproduktionen.
De indledende arbejder er i gang inde på HOFORs egen grund. Her bliver der anlagt nye fjernvarme- og spildevandsrør samt elkabler. Den gamle pumpestationsbygning skal også bygges om indvendigt, og så bliver selve varmepumpen samt det udstyr, den kræver, selvfølgelig også installeret inde i bygningen.
Efter nytår vil naboer og trafikanter i højere grad kunne mærke arbejdet. Her begynder HOFOR at skabe forbindelse til spildevandsrørene, der ligger under en trafikeret vej.
HOFOR forventer, at den nye varmepumpe kan være tilsluttet nettet og i drift i januar 2028.
_____________
Fakta:
Den kommende varmepumpe på Kløvermarken Pumpestation får en effekt på 29 MW. Det betyder, at den kan levere varme, der cirka svarer til 13.500 københavnske husstandes forbrug.
Varmepumpen er et led i HOFORs strategi om øget elektrificering af fjernvarmen. Ved at indføre nye, elbaserede løsninger i fjernvarmesystemet, kan hovedstadens forbrug af biomasse blive reduceret med cirka en tredjedel over det kommende årti.
HOFOR indviede den første varmepumpe i 2019 og har en række varmepumper i drift på forskellige lokationer i hovedstaden. Den kommende varmepumpe bliver dog den med afstand hidtil største.
Kontakter
Thomas Juhl BruunHOFOR Kommunikation
Tlf:27952141thobru@hofor.dkBilleder
Om HOFOR
HOFOR A/S er Danmarks største lokale forsyner, der sørger for vand, varme, bygas, fjernkøling og afledning af spildevand for flere end 1 million mennesker i hovedstadsområdet. Vi opfører vindmøller og solcelleparker, der leverer energi til et grønnere Danmark. Sammen med vores otte ejerkommuner skaber vi bæredygtige byer med fokus på skybrudsprojekter, energioptimering og udvikling af fremtidens forsyningsløsninger. Vi tager ansvar og arbejder tæt sammen med vores kunder, universiteter, erhvervsliv og myndigheder. Vi har over 150 års erfaring, 1.600 ansatte og en årlig omsætning på over 7 milliarder kroner.
Følg pressemeddelelser fra HOFOR A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HOFOR A/S
Tre hold af entreprenører skal konkurrere om milliardopgave på Svanemøllen Skybrudstunnel4.8.2026 12:55:09 CEST | Pressemeddelelse
Forsyningsselskaberne HOFOR, Novafos og Frederiksberg Forsyning har nu udpeget de tre internationale konsortier, som er blevet prækvalificeret til at byde på opgaven med at bore og anlægge Danmarks største skybrudstunnel i det nordlige hovedstadsområde.
Skybrud kan være på vej mod hovedstadsområdet26.7.2026 12:04:58 CEST | Pressemeddelelse
DMI har varslet lokale skybrud i hovedstadsområdet fra sidst på eftermiddagen søndag 26. juli til mandag morgen. HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, opfordrer til ekstra opmærksomhed, da veje kan blive oversvømmet og kloakdæksler kan løsne sig. Undgå desuden kontakt med spildevand og undgå at bade i havnebade og ved bynære strande.
Skybrud kan være på vej mod hovedstadsområdet17.7.2026 14:15:11 CEST | Pressemeddelelse
DMI har varslet lokale skybrud fredag den 17. juli mellem kl. 12.00 og 20.00 i hovedstadsområdet. HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, opfordrer til ekstra opmærksomhed, da veje kan blive oversvømmet og kloakdæksler kan løsne sig. Undgå desuden kontakt med spildevand og undgå at bade i havnebade og ved bynære strande.
Skybrud kan være på vej mod hovedstadsområdet12.7.2026 09:49:20 CEST | Pressemeddelelse
DMI har varslet lokale skybrud søndag den 12. juli fra ca. kl. 15.00 til omkring kl. 24.00 mandag aften i hovedstadsområdet. HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, opfordrer til ekstra opmærksomhed, da veje kan blive oversvømmet og kloakdæksler kan løsne sig. Undgå desuden kontakt med spildevand og undgå at bade i havnebade og ved bynære strande.
Skybrud kan være på vej mod hovedstadsområdet28.6.2026 06:19:39 CEST | Pressemeddelelse
DMI har varslet lokale skybrud søndag den 28. juni fra ca. kl. 1.40 til omkring kl. 12 i hovedstadsområdet. HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, opfordrer til ekstra opmærksomhed, da veje kan blive oversvømmet og kloakdæksler kan løsne sig. Undgå desuden kontakt med spildevand og undgå at bade i havnebade og ved bynære strande.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



