Beskæftigelsesudvalget i Guldborgsund Kommune takker af og giver stafetten videre
Beskæftigelsesudvalget i Guldborgsund Kommune har netop holdt sit sidste møde. Fra 1. januar 2026 overlader udvalget roret til det nye Arbejdsmarkeds- og Rekrutteringsudvalg, som fremover skal stå i spidsen for kommunens beskæftigelsesindsats.

Når Beskæftigelsesudvalget ser tilbage på de sidste 4 år, er der især ét tema, der har været afgørende: Det tætte samarbejde med lokale aktører.
”Vi kan kun løse vores kerneopgave med at få flere i job eller uddannelse, hvis vi prioriterer et tæt samarbejde. Det gælder både virksomheder, uddannelsesinstitutioner og faglige organisationer,” siger udvalgsformand René Christensen.
For at styrke samarbejdet har udvalget afholdt flere møder hos lokale virksomheder og aktører. Derudover har der været temamøder med en bred kreds af samarbejdspartnere, hvor aktuelle beskæftigelsespolitiske emner har været på dagsordenen. Senest stod udvalget i oktober bag en lokal lancering af Ungeløftet med mere end 100 deltagere fra lokale virksomheder, uddannelsesinstitutioner, faglige organisationer og civilsamfund.
Samarbejdet om at få flere ledige i job eller uddannelse har ikke alene været et politisk fokusområde. Også i det daglige arbejde i Center for Arbejdsmarked har der været en tydelig prioritering af koordinering og samarbejde på tværs af de relevante aktører.
”Beskæftigelsesudvalget vil gerne rose medarbejderne i Center for Arbejdsmarked for den store indsats, de gør hver dag for at hjælpe borgere i job eller uddannelse og sikre arbejdskraft til virksomhederne. Beskæftigelsesindsatsen har været meget udskældt, men virkeligheden er, at vores medarbejdere har løst deres opgave godt,” understreger René Christensen.
Det bekræftes af målinger fra Kommunernes Landsforening (KL), som viser, at mere end 8 ud af 10 virksomheder i Guldborgsund Kommune er tilfredse med samarbejdet med jobcentret. Samtidig ser omkring 60 procent af borgerne i Guldborgsund positivt på jobcentrets indsats.
Ved årsskiftet giver Beskæftigelsesudvalget stafetten videre til Arbejdsmarkeds- og Rekrutteringsudvalget. Det nye udvalg får blandt andet til opgave at implementere den kommende beskæftigelsesreform, hvor de første elementer træder i kraft 1. februar 2026. Samme dato skifter Jobcentret som konsekvens af reformen navn til Arbejdsmarkedsservice.
Kontakter
René ChristensenFormand for Beskæftigelsesudvalget
Tlf:52501118rc@guldborgsund.dkAndreas JohansenPresse- og kommunikationskonsulentGuldborgsund Kommune
Tlf:25182357andr@guldborgsund.dkFølg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skolemad er kommet godt fra start i Guldborgsund Kommune18.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tilbage i juni måned dumpede en god nyhed ind ad døren hos Sundskolen i Nykøbing Falster. Skolen var som den eneste folkeskole på Lolland-Falster kommet med i det nationale skolemadsforsøg, hvor 191 skoler over hele landet afprøver skolemad. Skolemadsforsøget blev sat i gang i november og har indtil nu været en stor succes.
Udvalg investerer i overvågning for at øge trygheden i Nykøbing bymidte17.12.2025 11:13:59 CET | Pressemeddelelse
Teknik, Klima og Miljøudvalget i Guldborgsund Kommune har netop godkendt en stor investering i overvågning i bymidten i Nykøbing. Det sker efter at både kommunen og erhvervs- & cityforeningen Vores Nykøbing oplever en stigende tendens til hærværk og tyveri.
Danmarks Motorcykelmuseum gør klar til at vise verdens ældste motorcykel frem i nye lokaler17.12.2025 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Flytningen til Dosseringen 3 markerer et vigtigt skridt for både museet og udviklingen af Stubbekøbing Havn. Når museet åbner op i 2026, kan gæster se et sjældent eksemplar af verdens ældste motorcykel.
Lokalt udviklingsselskab vinder udbud på havnen i Nykøbing Falster11.12.2025 20:03:13 CET | Pressemeddelelse
Havneudvikling ApS har vundet udbuddet af tre grunde på havnen i Nykøbing Falster. Det besluttede Guldborgsund Kommunes byråd torsdag aften. Bag Havneudvikling ApS står den lokale entreprenørvirksomhed MSE Entreprise A/S.
Stor tilfredshed med jobcenterets indsats hos virksomhederne i Guldborgsund10.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
KL har i 2. kvartal 2025 gennemført en tilfredshedsmåling blandt lokale virksomheder i Guldborgsund, og resultaterne viser en høj grad af tilfredshed med jobcentrets virksomhedsservice.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum