Dansk Metal: Ny epx kan blive stærk bro til erhvervsuddannelserne
15.12.2025 14:05:49 CET | Dansk Metal | Pressemeddelelse
Ekspertgruppens anbefalinger peger i den rigtige retning med fokus på produktion, teknologi og praksis. Nu skal arbejdsmarkedets parter tæt på indholdet.

Ekspertgruppen for den nye erhvervs- og professionsrettede gymnasiale uddannelse, epx, har nu afleveret sine gennemarbejdede anbefalinger. Dansk Metal tager overordnet positivt imod anbefalingerne.
”Det er virkelig positivt, at der er et tydeligt fokus på produktion og teknologi. Det er kompetencer, Danmark får brug for, hvis vi også i fremtiden skal være et produktionsland med stærke industriarbejdspladser,” siger Peter Faber, forbundssekretær i Dansk Metal med ansvar for uddannelse.
Anbefalingerne lægger op til en epx med fire brede grene, som kan forberede de unge til uddannelse til et praktisk arbejdsliv.
”De brede grene kan blive en god og tryg indgang for unge, som endnu ikke er helt afklarede. Det kan give flere lyst og mod på at vælge en erhvervsuddannelse efterfølgende – og det er der hårdt brug for,” siger Peter Faber, der glæder sig over, at teknologiforståelse bliver et gennemgående fag i alle fire grene.
Dansk Metal understreger, at epx kun bliver en succes, hvis uddannelsen forankres tæt i virkeligheden uden for klasselokalet.
”Det er helt afgørende, at de unge møder de virksomheder, hvor de senere kan få en læreplads eller et job. Og så skal der være et tæt samarbejde med arbejdsmarkedets parter om udvikling af epx, så vi sikrer, at uddannelsens indhold matcher arbejdsmarkedets behov, og at de kompetencer, de unge får, også er dem, der efterspørges i virkeligheden,” siger Peter Faber.
Han understreger, at der fortsat skal være plads til, at unge, der er afklarede, kan tage den direkte vej fra folkeskolen mod en erhvervsuddannelse.
Kontakter
Dansk Metals pressetelefon
Tlf:24 97 46 09Følg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Dansk Metal: Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne16.3.2026 10:37:45 CET | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse foretaget blandt Dansk Metals tillidsrepræsentanter viser, at kunstig intelligens gør produktionen mere effektiv. Samtidig er der mange, der ikke bruger kunstig intelligens på arbejdspladsen, og det vidner om et stort potentiale for Produktionsdanmark, mener Dansk Metals erhvervspolitiske chef, Emil Drevsfeldt Nielsen.
Socialdemokratiet rammer plet med pensionsforslag5.3.2026 13:23:21 CET | Pressemeddelelse
Dansk Metal roser Socialdemokratiets forslag om, at unge lønmodtagere skal have den samme andel af livet på pension som ældre generationer.
Ny EU-plan skal sikre en stærkere europæisk industri og et mere sikkert Europa4.3.2026 14:15:33 CET | Pressemeddelelse
Sikkerhed og arbejdspladser skal følges ad i den nye plan for fremtidens industri i EU, der netop er præsenteret.
Stor forskel på Øst- og Vestdanmark, når det kommer til unge fritidsjobbere26.2.2026 05:15:00 CET | Pressemeddelelse
Hver fjerde industrivirksomhed vest for Storebælt har ansat en ungarbejder. Det gælder kun for omkring 7 procent på Sjælland. Det viser en analyse fra Dansk Metal.
2035-plan: Forsvarsmilliarder skal skabe danske job24.2.2026 10:19:45 CET | Pressemeddelelse
Dansk Metal bakker op om regeringens investeringer i velfærd og understreger, at de historiske investeringer til materiel til Forsvaret også bør føre til arbejdspladser i Danmark. Der er råd til at genindføre store bededag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum