Fædre på barsel får deres egen legestue
Fra det nye års begyndelse får fædre på barsel mulighed for at mødes uformelt i ”Fars Legestue”, hvor de over en kop kaffe kan tale med andre fædre og en sundhedsplejerske, mens børnene hygger sig på gulvet.

”Fars Legestue” åbner fra torsdag den 8. januar i Sprograketten på Hovedbiblioteket, Vesterbrogade 15 i Viborg. Her kan fædre på barsel kigge forbi med deres børn mellem kl. 10.00 og 12.00. Det er gratis og kræver ingen tilmelding.
Tilbuddet udspringer af et ønske om at give fædre samme mulighed for fællesskab, som mødre ofte har via deres forældregrupper.
– Mange fædre efterspørger et sted, hvor de kan mødes helt uformelt, dele erfaringer og bare hygge sig med deres barn. Det bliver et trygt rum, hvor man ikke skal præstere noget – man kommer bare, når det passer, siger sundhedsplejerske Lisbeth Kjeldgaard.
Hver torsdag i Fars Legestue kommer en sundhedsplejerske forbi, som er klar til at svare på spørgsmål om alt fra søvn til hverdagsrutiner. Men det vigtigste er fællesskabet.
– Det er hårdt arbejde at blive far, og mange har fuldt gang i både job, projekter hjemme og børn, der skal køres ind i dagpleje eller vuggestue. Derfor betyder det noget at møde andre i samme situation, som man kan spejle sig i og måske få øje på nye aktiviteter, de kan lave med deres børn, siger Lisbeth Kjeldgaard.
Uforpligtende og lige til
Fars Legestue er tænkt som et afslappet mødested med gode faciliteter til børnene. Der er toiletter, puslepude, plads til at kravle, lege og være nysgerrig.
– Det skal være let at være med. Man kan komme alene eller sammen med andre, og misser man en uge, mister man ingenting. Det er ren lyst og hygge, pointerer Lisbeth Kjeldgaard.
Mange kommuner har gode erfaringer med fædregrupper, og derfor er forventningen, at tilbuddet også vil finde fodfæste i Viborg.
Nøgleord
Kontakter
Lisbeth KjeldgaardSundhedsplejerske i Viborg Kommune
Tlf:87877752Billeder

Om Viborg Kommune
Viborg Kommune er med sine knap 100.000 indbyggere Danmarks 11. største kommune og er med sine 1.474 km² den næststørste kommune målt på areal.
Følg pressemeddelelser fra Viborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Viborg Kommune
Jobcenter Viborg beholder sit navn6.1.2026 10:04:42 CET | Pressemeddelelse
Efter input fra 249 borgere og virksomheder besluttede Uddannelses- og Beskæftigelsesudvalget på sit første møde, at Jobcenter Viborg skal beholde sit nuværende navn.
Viborg Kommunes nye borgmester til nytårskur hos kongeparret5.1.2026 15:15:06 CET | Pressemeddelelse
Borgmester Katrine Fusager Rohde (V) fik en royal start på 2026. Mandag den 5. januar var hun nemlig inviteret til nytårskur på Amalienborg Slot hos kong Frederik og dronning Mary. Med sig havde hun en særlig underskrift.
Viborg Kommune og Røde Kors i samarbejde om at sikre sårbare borgere i tilfælde af strømsvigt18.12.2025 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Som den første kommune i Danmark har Viborg Kommune indgået en aftale med Røde Kors, der skal sikre tryghed og hurtigere hjælp til sårbare borgere ved forsyningssvigt af strøm.
Byrådet godkender trepartsaftale: Udtagning af ådale skal hjælpe Hjarbæk Fjord17.12.2025 19:19:16 CET | Pressemeddelelse
Hjarbæk Fjord har det rigtigt skidt. Nu har byrådet godkendt en plan, hvor udtagning af ådale og omlægning af arealanvendelse skal mindske kvælstofudledningen og give fjorden nyt liv.
Oplev et køkken til 50 millioner kroner17.12.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Interessen for at se, hvordan et topmoderne produktionskøkken ser ud, har været stor. Derfor inviterer Madservice Viborg, Viborg Kommune, nu alle interesserede til åbent hus to gange i det nye år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum