Djurslandsmotorvejen skal have nye striber ved Aarhus N og spærres derfor kortvarigt
11.12.2025 14:00:00 CET | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
ÆNDRINGER I DATOER GRUNDET SNEVEJR: Tirsdag den 20. januar og onsdag den 21. januar vil Djurslandsmotorvejen være spærret i aften- og nattetimerne, mens Vejdirektoratets entreprenør lægger nye striber på vejen. Trafikanter må i perioden ud på en omkørsel.

Opdateret den 6. januar 2026. På grund af snevejret er arbejdet på Djurslandsmotorvejen blevet rykket. Se de nye datoer i pressemeddelelsen. Vejdirektoratet håber, at det bliver muligt at udføre arbejdet på de angivne datoer længere fremme, hvis forholdene tillader det.
I forbindelse med udvidelsen af E45 Østjyske Motorvej, skal et stykke af Djurslandsmotorvejen ved Aarhus Nord også udvides med et ekstra spor for at kunne håndtere den øget trafikmængde.
Det arbejde er nu nået så langt, at der skal lægges nye striber på strækningen. Striberne er dog midlertidige, da strækningen skal have helt nyt slidlag på i slutningen af 2026.
Arbejder betyder, at Djurslandsmotorvejen spærres ved Aarhus N i aften- og nattetimerne på følgende dage:
Tirsdag den 20. januar:
-
Djurslandsmotorvejen spærres i vestgående retning ved Søften <19b> fra tirsdag den 20. januar klokken 18:30 til onsdag den 21. januar klokken 08:00
Trafikanter der skal mod Aalborg, Herning og Kolding ledes via frakørslen ved Søften <19b> ad Høgemosevej og Søftenvej til tilkørslerne ved Hinnerup <46>.
Onsdag den 21. januar
-
Tilkørslen fra Randersvej i vestgående retning mod Djurslandsmotorvejen spærres fra onsdag den 21. januar klokken 18.30 til torsdag den 22. januar klokken 05:00
Trafikanter ledes fra Randersvej ad Søftenvej til tilkørslerne ved Hinnerup <46>.
-
Djurslandsmotorvejen spærres i vestgående retning ved Lisbjerg <19a> fra fra onsdag den 21. januar klokken 19:00 til torsdag den 22. januar klokken 05:00
Trafikanter ledes fra Lisbjerg <19a> ad Klokhøjen, Lisbjerg Parkvej og Søftenvej til tilkørslerne ved Hinnerup <46>.
Vejdirektoratet opfordrer trafikanter til at følge skiltningen på stedet og holde sig opdateret via Vejdirektoratets trafikkort: https://trafikkort.vejdirektoratet.dk/.
Nøgleord
Kontakter
Robin Højen MadsenProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72 44 22 76Tlf:23 24 41 72rhm@vd.dkTrine Bruus HelboKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:40 31 74 87tbh@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Nu skal der lægges slidlag på den udbyggede motorvej nord for Vejle2.3.2026 16:10:55 CET | Pressemeddelelse
Trafikanter på E45 Østjyske Motorvej vil de kommende måneder igen møde vejarbejde, to smalle spor i hver retning og nedsat hastighed mellem Vejle og Hedensted. Det sker for at færdiggøre motorvejsudbygningen på strækningen.
4 kilometer støjskærm ved Hørning betyder vejarbejde på motorvejene ved Aarhus Syd26.2.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra søndag den 1. marts 2026 går Vejdirektoratet i gang med at opsætte støjskærme langs motorvejene ved Hørning. Arbejdet medfører hastighedsnedsættelse og smalle spor omkring Motorvejskryds Aarhus Syd.
Renovering af Langelandsbroen går i gang26.2.2026 09:19:22 CET | Nyhed
Vejdirektoratet går i gang med et reparationsarbejde på Langelandsbroen, hvor de betonreparationer på undersiden af fortovet, der blev påbegyndt sidste år, skal gøres færdige. Arbejdet starter mandag den 2. marts og pågår til slutningen af august.
Endnu en weekend med vejarbejde på Vejlefjordbroen25.2.2026 13:43:06 CET | Nyhed
I sidste uge opstod der en akut skade på en fuge på Vejlefjordbroen, og Vejdirektoratet havde en entreprenør ude for at lave en nød-reparation af fugen i motorvejens sydgående spor den forgangne weekend. Desværre viste skaden sig at være mere omfattende end først antaget, og derfor er vores entreprenør nødt til at udføre yderligere reparationer på broen den kommende weekend. Det vil lørdag give større trafikale gener.
Reparation af fuge på Vejlefjordbroen hen over weekenden20.2.2026 12:00:09 CET | Nyhed
Der er opstået en akut skade på en fuge på Vejlefjordbroen, og Vejdirektoratet skal reparere fugen i motorvejens sydgående spor hen over weekenden. Arbejdet bliver udført som natarbejde mellem i dag - fredag den 20. februar - og mandag den 23. februar for at genere trafikanterne mindst muligt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum