Reparation af fuge på Vejlefjordbroen natten mellem torsdag og fredag
Vejdirektoratet skal reparere en fuge på Vejlefjordbroen i motorvejens sydgående spor. Arbejdet bliver udført som natarbejde mellem torsdag den 11. december og fredag den 12. december for at genere trafikanterne mindst muligt.

Reparationsarbejdet går i gang torsdag den 11. december kl. 20:00, og vil være afsluttet kl. 05:30 den efterfølgende dag.
I forbindelse med arbejdet bliver der sporreduktion, så der er et spor farbart forbi arbejdsstedet. Hastigheden vil ligeledes lokalt blive reduceret til 80 km/t.
Arbejdet er planlagt på denne måde for at sikre, at den værste myldretidstrafik er overstået inden vores entreprenør går i gang, og for at genere færrest trafikanter muligt.
Arbejdsområdet vil være tydeligt afmærket med trafikkegler.
Sådan foregår arbejdet
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, arbejdet måtte medføre for trafikanterne. På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Kontakter
Allan Højgaard MadsenProjektlederVejdirektoratet
Tlf:72 44 23 15ahm@vd.dkAnne-Mette NyhuusKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:72 44 30 78Tlf:22 98 30 78an6@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
En weekend med reparation af fuge på Vejlefjordbroen16.1.2026 09:29:30 CET | Nyhed
Vejdirektoratet skal reparere en fuge på Vejlefjordbroen i motorvejens sydgående spor. Arbejdet bliver udført som natarbejde mellem fredag den 16. januar og søndag den 18. januar for at genere trafikanterne mindst muligt.
Vejdirektoratet udfører broarbejde på Kalundborgmotorvejen15.1.2026 10:41:55 CET | Pressemeddelelse
Arbejdet vil betyde nedsat hastighed og indsnævrede kørebaner.
Vejdirektoratet inviterer til borgermøde om udfletning af den 3. Limfjordsforbindelse til E45 Nordjyske Motorvej14.1.2026 11:17:56 CET | Pressemeddelelse
Borgermødet bliver holdt tirsdag den 27. januar, og omhandler kun det sydlige udfletningsanlæg ved Dall, som Vejdirektoratet foreslår ændret i forhold til anlægsloven for den 3. Limfjordsforbindelse. Ændringen skal skabe en bedre trafikafvikling og mindske naturpåvirkningen i området.
Stadig risiko for glatte veje13.1.2026 15:21:55 CET | Pressemeddelelse
Kombinationen af tøvejr, regnvejr, kolde veje og temperaturer omkring frysepunktet kan stadig medføre vanskelige forhold og glatte veje overalt i landet i aften- og nattetimerne.
Risiko for isslag i store dele af landet12.1.2026 11:35:13 CET | Pressemeddelelse
Der er risiko for isslag i store dele af landet i dag mandag og natten til tirsdag. Trafikanter – både gående, på cykel og i biler - skal være ekstra opmærksomme fra middagstid og resten af dagen, i aften og indtil i morgen tidlig.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum