Ingeniørerne fik pæne reallønsstigninger i 2025
Lønudviklingen for IDA’s medlemmer var mere behersket i 2025 sammenlignet med de ekstraordinært høje stigninger i de foregående år.

Det forgangne år har budt på en pæn gennemsnitlig reallønsfremgang for IDA's medlemmer i både den private og offentlige sektor.
Ingeniører, it-specialister og naturvidenskabelige kandidater, som udgør kernen af IDA's medlemmer, har i de to sektorer opnået en gennemsnitlig reallønsudvikling på henholdsvis 2,7 pct. og 2,2 pct. fra 2024 til 2025.
Det viser IDA’s lønstatistik, som offentliggøres i dag.
Reallønsfremgangen i 2025 markerer også en tilbagevenden til mere normale tilstande sammenlignet med 2024. Og det er der en god forklaring på, mener IDA’s cheføkonom Anders Overvad.
”Reallønsfremgangen var ekstraordinært høj sidste år. Det skete på et bagtæppe, hvor inflationen havde taget luften ud af reallønsfremgangen året forinden. Det gab skulle indhentes, og det blev det. I år kan vi se, at vi er tilbage ved mere normale reallønsstigninger i både den private og offentlige sektor,” siger han.
Trods den mere beherskede reallønsfremgang peger Anders Overvad på, at lønudviklingen har været stærkere end forventet.
”Da vi gik ind i 2025, var det de færreste, der troede på, at lønvæksten ville være så stærk i år. Vores prognose for lønudviklingen for de privatansatte medlemmer var 4,7 pct. før inflation, og lønudviklingen lander en spids højere på 5,0 pct. Det stemmer godt overens med, at vi ser, at der fortsat er godt gang i jobskifterne blandt medlemmerne,” siger Anders Overvad.
”De store fyringsrunder, vi har set hen over efteråret, har taget de store overskrifter, men de skygger også for, at arbejdsmarkedet for IDA’s medlemmer fortsat er stærkt. Det er aldrig sjovt at blive ramt af en fyreseddel, men det er vores klare oplevelse, at jobmulighederne er gode for ingeniører og andre højtuddannede indenfor STEM, og at arbejdsmarkedet fortsat er stærkt,” siger han.
Mange af IDA’s privatansatte medlemmer arbejder i eksportrettede brancher, som har været presset af den globale usikkerhed, der præger verdensordenen i øjeblikket. Det til trods har Anders Overvad de positive briller på – også for eksporterhvervene.
”Selvom der er noget højere bølgegang i verdensøkonomien nu sammenlignet med for få år siden, så er dansk økonomi både robust og sund og uden synderlige ubalancer. IDA’s medlemmer repræsenterer en faglighed, der fortsat er stor efterspørgsel på. Det gælder ikke mindst indenfor it, life-science, grøn omstilling og forsvarsindustrien. Den cocktail har overskygget den usikkerhed, som vi ser i verden netop nu, og vi forventer, at det også vil smitte af på lønudviklingen næste år,” siger Anders Overvad.
Nøgleord
Kontakter
Anders Overvad, cheføkonom i IDA, tlf. 21 59 85 40
Søren Lorentzen, presserådgiver i IDA, tlf. 51 85 17 64
Billeder
Links
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Gode jobmuligheder for STEM-uddannede over hele landet26.1.2026 13:20:33 CET | Pressemeddelelse
Indenfor en lang række STEM-stillingskategorier er der enten mangel på arbejdskraft eller gode jobmuligheder. Det viser en gennemgang af den netop opdaterede Arbejdsmarkedsbalance fra STAR.
Seniorordninger forlænger arbejdslivet markant14.1.2026 11:28:45 CET | Pressemeddelelse
Ingeniører og andre højtuddannede indenfor STEM-fagene bliver i gennemsnit mere end halvandet år længere på arbejdsmarkedet, hvis de har haft en seniorordning i karrierens efterår. Det viser en ny undersøgelse fra IDA.
Nyt klimamål mangler både ambitioner og bred opbakning18.12.2025 12:05:33 CET | Pressemeddelelse
Det nye 2035-mål løfter kun klimaambitionerne marginalt og mangler den brede politiske opbakning, som er afgørende for investeringer i den grønne omstilling, lyder det fra IDA.
Epx kan bygge bro til tekniske videregående studier15.12.2025 14:48:46 CET | Pressemeddelelse
Den kommende erhvervs- og professionsrettede ungdomsuddannelse kan blive et stærkt valg for unge med interesse for teknologi, it og naturvidenskab, hvis de unge sikres mulighed for matematik på højt niveau.
Nye kompetencer kan styrke dansk cybersikkerhed12.12.2025 07:22:00 CET | Pressemeddelelse
Udviklingsprojekt baner vejen for mangfoldighed og flere kompetente medarbejdere indenfor cybersikkerhed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

