F&P bifalder fokus på bekæmpelse af digital svindel i nyt politiforlig
Det netop indgåede politiforlig betyder, at indsatsen over for digital økonomisk kriminalitet styrkes betydeligt. Det glæder forsikrings- og pensionsbranchen, der har oplevet en tydelig ændring i kriminalitetsbilledet i Danmark gennem de seneste år.
- Både vores velfærdssamfund og forsikringsfællesskabet er bygget på en præmis om fællesskab. Så når nye former for økonomisk kriminalitet og forsikringssvindel er i stigning, er det dybt bekymrende. Derfor glæder vi os over, at forligspartierne bag det nye politiforlig står sammen om at styrke bekæmpelsen af økonomisk kriminalitet markant, siger direktør Thomas Brenøe, F&P.
En del af oprustningen i kampen mod den økonomiske kriminalitet består af en efterforskeruddannelse i Politiet, der får økonomisk og digital kriminalitet som omdrejningspunkt. Derudover styrkes politikredsenes ressourcer til forebyggelse, efterforskning og strafforfølgelse i sager om økonomisk kriminalitet.
- Det er afgørende for både vores medlemmer og danskerne, at der følges effektivt op på sager om digital svindel og kriminalitet. Der er brug for både styrkede kompetencer og flere ressourcer til at forhindre, at sagerne hober sig op. Netop det er en tydelig prioritet i aftalen, og det fortjener ros, lyder det fra Thomas Brenøe.
Aftalepartierne er samtidig enige om at styrke ressourcerne til efterforskning og forebyggelse af borgernære kriminalitetsområder i de lokale politikredse på tværs af hele landet. Og netop den borgernære kriminalitet fortjener fokus, mener F&P.
- Danmark er det land i hele Norden, der er mest plaget af indbrud. Det er dybt indgribende at komme hjem til et gennemrodet hus, og derfor er det et oplagt sted at sætte ind, når politikredsene skal prioritere ressourcerne, understreger Thomas Brenøe.
Kontakter
Nicolai SchackePressechef
Tlf:24 24 04 02nis@fogp.dkF&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Pensionsskatten leverer igen langt over forventning til statskassen21.1.2026 12:11:14 CET | Pressemeddelelse
Skatten på afkastet af danskeres pensionsinvesteringer leverer endnu engang et markant bidrag til statskassen. Samlet set løber bidraget op i 44 mia. kroner, hvilket er væsentligt højere end de 36 mia. kroner, som var forventet i Økonomisk Redegørelse.
Flere fortryder pension18.1.2026 08:41:37 CET | Pressemeddelelse
Et stigende antal pensionister vender tilbage til arbejdsmarkedet. Det er bemærkelsesværdigt, at det især er personer på efterløn eller tidlig pension, som begynder at arbejde, når de bliver folkepensionister.
Forsikrings- og pensionsbranchen er enig i OECD’s bekymring for manglende klimasikring16.1.2026 12:12:04 CET | Pressemeddelelse
OECD har i dag præsenteret OECD Economic Surveys: Denmark 2026 som peger på, at dansk økonomi er stærk til trods for usikre tider. Men der er udfordringer, som skal håndteres. Særligt lægger OECD vægt på behovet for klimatilpasning. Forsikring & Pension deler OECD’s anbefalinger om en ambitiøs klimatilpasningsplan.
Tre ud af fire nye pensionister får nu penge fra egen pensionsopsparing15.1.2026 08:33:01 CET | Pressemeddelelse
Tre ud af fire nye pensionister får udbetalinger fra egen pensionsopsparing – og det styrker indkomsten som pensionist lyder det fra pensionsbranchen.
Forsikringsdagen på søndag: Brug 5 minutter – tjek dine forsikringer9.1.2026 11:57:04 CET | Pressemeddelelse
På søndag afholdes igen Forsikringsdagen – en årlig opfordring fra den samlede danske forsikringsbranche om, at alle bør bruge 5 minutter på at tjekke, om deres forsikringsdækning stadig passer til deres livssituation.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum