Millioner skal skabe forretning i Afrika
3.12.2025 13:01:09 CET | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse
Med 35 mio. kr. i ryggen – og med hjælp fra danske virksomheder - skal DI frem mod 2028 hjælpe produktionsvirksomheder i fire afrikanske lande med grøn omstilling. Det gavner både lokalt erhvervsliv og danske virksomheder.

Frem mod 2028 skal Dansk Industri (DI) ruste lokale produktionsvirksomheder i Kenya, Sydafrika, Ghana og Tanzania til grøn omstilling. Det er essensen i et nyt værdikædeprojekt søsat i samarbejde med Udenrigsministeriet som en udløber af regeringens Afrika Strategi.
Projektet er støttet af Udenrigsministeriet og har et samlet budget på 35 mio. kr. og skal skabe tættere sammenhæng mellem udviklingsbistand og danske erhvervsinteresser.
- Det nye initiativ ligger i naturlig forlængelse af Danmarks Afrika-strategi, hvor kongstanken er, at vi skal se Afrika som et kontinent af muligheder – ikke forhindringer - for danske virksomheder. Projektet skal gøre afrikanske virksomheder mere robuste og bidrage til at fastholde disse i de globale værdikæder. Det er til fordel for Afrika, men også en attraktiv mulighed for danske virksomheder at engagere sig og investere i Afrikas grønne omstilling. Et område, hvor danske virksomheder har en absolut førerposition, siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M).
Skaber muligheder for danske virksomheder
I projektet skal DI - i tæt samarbejde med lokale erhvervsorganisationer - ruste virksomhederne i de fire afrikanske lande til en mere bæredygtig produktion. Projektet vil træne lokale virksomheder i vand- og energihåndtering, støtte dem i identifikation og implementering af bæredygtighedstiltag og sideløbende facilitere adgang til løsninger. Her kan danske virksomheder blandt andet bidrage med grønne løsninger og teknologier, der styrker bæredygtigheden af de lokale virksomheders produktion.
Derudover får virksomhederne hjælp til at rapportere på ESG og lave et klimaregnskab gennem træning og online værktøjer samt assistance til, hvordan man som virksomhed kan arbejde med hele sin værdikæde. Det skal både bidrage til grøn omstilling og styrke erhvervsudvikling lokalt og i Danmark.
- Med den nye indsats understøtter vi en bæredygtig omstilling i fire udviklingslande ved at trække på erfaringer fra dansk erhvervsliv. På den måde vil vi være med til at reducere CO2-udledninger og samtidig sætte danske virksomheders viden og teknologi i spil, til gavn for både lokalt erhvervsliv og danske virksomheder, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i DI.
I forlængelse af projektet bliver der også oprettet et kommercielt netværk ’Danish African Business Network’ som samler virksomheder med interesser på det afrikanske kontinent.
Faktaboks
Hjælp til danske virksomheder
Som en del af projektet hjælper Dansk Industri og de lokale erhvervsorganisationer, danske virksomheder med:
- Muligheder for at få direkte kontakt til lokale virksomheder i Sydafrika, Kenya, Ghana eller Tanzania, som efterspørger konkrete grønne løsninger og teknologier.
- Projektet giver danske virksomheder mulighed for at styrke deres samarbejde med udvalgte underleverandører ift. bæredygtighed i enten Sydafrika, Kenya, Ghana, eller Tanzania. Strategiske underleverandører i de fire lande vil blive klædt på til at indgå i produktiv dialog om bæredygtighed og i sidste ende kunne imødekomme bæredygtighedskrav fra danske virksomheder.
- Endeligt bliver der i forlængelse af værdikædeprojektet oprettet et nyt kommercielt netværk ’Danish African Business Network’, der er et netværk for danske virksomheder, som er engageret i afrikanske lande.
Vil du høre mere? Deltag i lanceringen af projektet den 17. december. Læs mere her
Kontakter
Kontakt chefkonsulent Tobias Hansen TOBH@DI.DK & konsulent Signe Sørensen SSOE@DI.DK. For yderligere kommentarer kontakt pressekoordinator Lars Bøgeskov, 22363138
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Mette F’s formueskat kan ramme 850.000 danskeres job og gør Danmark 16 mia. kr. fattigere om året26.2.2026 19:06:33 CET | Pressemeddelelse
Socialdemokraternes formueskat vil gøre Danmark markant fattigere hvert år, og det vil ramme arbejdspladser i de danske familievirksomheder.
DI: Skadeligt forslag om formueskat26.2.2026 13:17:49 CET | Pressemeddelelse
Dansk Industri advarer mod Socialdemokratiets forslag om at indføre en formueskat og kalder det gift for danske arbejdspladser.
DI om valgkampen: Vi har ikke et valg26.2.2026 12:48:22 CET | Pressemeddelelse
Hvis politikerne vil bevare arbejdspladser og udvikle Danmark, er det helt nødvendigt, at der fortsat er penge i den fælles kasse, og det kan ingen politikere løbe fra, lyder det fra Dansk Industri
DI om 2035-plan: Fremtiden skal ikke betales af højere skatter24.2.2026 10:20:07 CET | Pressemeddelelse
Der er gode elementer i regeringens 2035-plan, men der mangler desværre fokus på, hvor pengene til fremtidens vækst og velfærd skal komme fra, lyder det fra Dansk Industri, der kritiserer, at flere partier i stedet vil hæve skatterne.
DI: Tyveri af viden er en alvorlig trussel mod Danmark23.2.2026 07:47:23 CET | Pressemeddelelse
Dansk viden, teknologi og innovation er fundamentet under vores velstand, vores arbejdspladser og vores sikkerhed. Men netop dét, der gør Danmark stærkt som samfund, gør os samtidig sårbare. Derfor lancerer Politiets Efterretningstjeneste (PET) sammen med bl.a. Dansk Industri (DI) i dag en landsdækkende kampagne om sikker innovation.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum