6,5 mio. kr. til humanistiske tidsskrifter og styrket samarbejde mellem danske forskningsmiljøer
Danmarks Frie Forskningsfond støtter udbredelsen af humanistisk forskning samt styrket samarbejde mellem danske forskningsmiljøer med knap 6,5 millioner kroner til ’Tidsskrifter’ og ’Eksplorativt Netværk’. Otte videnskabelige tidsskrifter og syv nytænkende netværk har fået bevilling.

Virkemidlerne ’Tidsskrifter’ og ’Eksplorativt Netværk’ er begge uddelt af det faglige råd DFF | Kultur og Kommunikation, som dækker alle grene af humaniora.
Tidsskrifter
Otte tidsskrifter har samlet modtaget knap 1 million kroner. Med støtten skal de videnskabelige tidsskrifter styrke udbredelsen af humanistisk forskning nationalt og internationalt.
Der er bl.a. uddelt midler til tidsskrifter, som beskæftiger sig med historievidenskab, uddannelsesforskning inden for it, digitale medier og læring samt undersøgelser og diskussioner af uddannelsesvidenskabelige problemstillinger vedrørende uddannelse og læring set i en samfundsmæssig kontekst.
Se alle bevillingerne under ’Tidsskrifter’ her.
Eksplorativt Netværk
Samlet har syv eksplorative netværk modtaget knap 5,5 millioner kroner. Netværkene skal styrke samarbejdet mellem danske forskningsmiljøer på tværs af institutioner, forskningstraditioner og videnskabelige tilgange og kan også styrke samarbejdet mellem danske og internationale samarbejdspartnere.
Blandt de eksplorative netværk er bl.a. forskningsnetværket ’Encountering the history of child mental health in Europe’, som undersøger den historiske udvikling af børnepsykiatri og -psykologi i Europa, herunder hvordan børns mentale sundhed blev et centralt fokus i medicinske og offentlige diskussioner gennem det 20. århundrede. Netværket ’Early Modern Danish Literature (1500-1800)’ samler en mangfoldig gruppe af forskere og institutioner, og kaster et nyt lys over dansk litteratur fra 1500 til 1800 – en periode, der i forskning og undervisning har fået mindre opmærksomhed end andre.
Se alle bevillingerne under ’Eksplorativt Netværk’ her.
Der tages forbehold for ændrede bevillingsbeløb og antal bevillinger ved den kommende administrative gennemgang.
Fakta om uddelingerne ’Tidsskrifter’ og ’Eksplorativt netværk’
Danmarks Frie Forskningsfond har modtaget i alt 14 ansøgninger under ’Tidsskrifter’. Der er uddelt 956.000 kroner til otte tidsskrifter. Succesraten er 57 % målt på antal ansøgninger.
Fonden har modtaget i alt 37 ansøgninger under ’Eksplorativt netværk’. Der er uddelt 5,5 millioner kroner til syv netværk. Succesraten er 19 % målt på antal ansøgninger.
Kontakter
Berit Bader LemmingSpecialkonsulent
Tlf:+45 72 31 95 08bbl@ufm.dkFølg pressemeddelelser fra Danmarks Frie Forskningsfond
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Frie Forskningsfond
Ny forskning skal styrke viden om Arktis19.12.2025 09:05:00 CET | Pressemeddelelse
Arktis forandrer sig hurtigt, ved vi, og behovet for ny viden om regionens miljø, samfund og levevilkår er vigtig. Med støtte fra Danmarks Frie Forskningsfond får syv forskere nu mulighed for at dykke ned i centrale spørgsmål og på den måde opbygge kapacitet i Arktis.
23 dygtige forskere skal udvikle deres idéer under Inge Lehmann-programmet11.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med støtte fra Danmarks Frie Forskningsfond får 23 forskere mulighed for at dykke ned i deres egen forskningsidé og udvikle deres potentiale som selvstændige forskningsledere. Midlerne er givet under Inge Lehmann-programmet, som er målrettet forskere på de tidligere karrieretrin.
Ny viden om antisemitisme i en kompleks samtid10.12.2025 09:17:18 CET | Pressemeddelelse
I et nyt forskningsprojekt skal Sofie Lene Bak fra Københavns Universitet etablere et forum for studier i antisemitisme, der bl.a. skal se på spørgsmålene; hvordan kommer antisemitisme til udtryk i dag, hvilke mekanismer ligger bag, og hvordan har historiske forhold indflydelse på nutidens tendenser?
Kvanteforskning i Danmark styrkes med fem nye postdocs9.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Frie Forskningsfond har uddelt knap 10,5 mio. kr. til fem yngre forskere, der nu får mulighed for at deltage i et forskerudvekslingsprogram for postdocs på kvanteområdet. Målet er at styrke internationaliseringen af dansk forskning på kvanteområdet.
Syv kommende ph.d.-studerende får støtte af Danmarks Frie Forskningsfond4.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Frie Forskningsfond udmønter 20 mio. kr. til syv kommende ph.d.-studerende, som bl.a. skal forske i den historiske udvikling inden for den private familiepleje og flinthåndværkernes betydning for bosættelser i stenalderen. De skal alle gennemføre deres ph.d.-forløb på en offentlig forskningsinstitution, som ikke er et af de danske universiteter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum