TEKNIQ: Russisk gasstop er kæmpe sejr for EU
EU’s beslutning om at udfase russisk gas fra 2027 styrker Europas sikkerhed og kalder på markant tempo i elektrificeringen, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.

Udfasningen markerer et historisk skift i Europas energipolitik. Beslutningen stiller skarpe krav til medlemslandene, som nu skal levere nationale planer, der gør omstillingen konkret og bæredygtig, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ.
– Det er en kæmpe sejr og et afgørende skridt mod en mere robust og selvstændig energiforsyning. Når vi stopper finansieringen af Putins krigsmaskine, styrker vi samtidig vores egen sikkerhed. Men for at lykkes kræver det, at medlemslandene sætter turbo på elektrificeringen af varme og industri, siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ, der organiserer virksomhederne i det tekniske erhvervsliv.
Nationale planer skal sætte ny retning
– Udfasningen kan kun lykkes, hvis vi ændrer den måde, vi bruger energi på. Det betyder flere varmepumper, mere energieffektivitet og et elnet, der kan håndtere en højere belastning. EU har taget et vigtigt skridt. Nu skal medlemslandene levere de nationale planer, der omsætter beslutningen til konkret grønt momentum, siger Troels Blicher Danielsen.
Fra sort til grøn energi
– At EU forbyder nye gaskontrakter få uger efter, forordningen træder i kraft, sender et historisk signal om, at Europa vil ud af russisk energi. Men beslutningen er kun så stærk som vores evne til at erstatte gassen med grøn varme og strøm. Derfor skal vi løfte tempoet i elektrificeringen, siger Troels Blicher Danielsen.
Nøgleord
Kontakter
Michael DegnPresseansvarlig
Tlf:77424227mdc@tekniq.dkOm TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
Danskerne parkerer boligforbedringer - selvom økonomien er stærk1.12.2025 06:05:00 CET | Pressemeddelelse
Danskernes planer om større forbedringer i hjemmet ligger lavt trods solid dansk økonomi. Det bremser både klimaindsatsen og aktiviteten hos lokale virksomheder, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Tillykke til vinderne af Fagtalent 202528.11.2025 06:35:00 CET | Pressemeddelelse
Otte vindere af Fagtalent 2025 er fundet. Målet er at sætte fokus på de mange unge talenter og rollemodeller, der findes blandt faglærte, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Nyt havvind-udbud sender klart signal20.11.2025 14:53:27 CET | Pressemeddelelse
Regeringens udbud af tre havvindmølleparker giver den klarhed, som branchen har efterlyst, og styrker Danmarks energimæssige uafhængighed, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Lettere regler - men kommunerne investerer stadig ikke i solceller17.11.2025 06:05:00 CET | Pressemeddelelse
Regeringen fjernede stopklodsen, men kun hver fjerde kommune har sat penge af til solceller på plejehjem, haller og institutioner – og det ærgrer erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Europa tager vigtigt skridt væk fra bureaukratisk bøvl13.11.2025 13:43:30 CET | Pressemeddelelse
Det nye mandat om regelforenkling fra Europa-Parlamentet kan lette bureaukratiet for små og mellemstore virksomheder i det tekniske erhvervsliv, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum