Halvdelen af danskerne er pårørende til en syg - nyt tilbud skal gøre en forskel
Cirka 50 procent af den danske befolkning er pårørende til en patient. Sådan konkluderer en ny rapport fra VIVE. Derfor lancerer Gjensidige et nyt tilbud, der skal støtte patienter og deres familier gennem sygdomsforløb.

Pårørende har stor mulighed for selv at blive patienter. Sådan konkluderer en ny rapport fra VIVE, Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd.
For halvdelen af danskere over 18 år er pårørende og hjælper med alt fra støtte, koordinering til personlig pleje. Opgaver, der ofte slider hårdt på dem.
Der er heldigvis hjælp at hente. For som det første selskab på markedet udbyder Gjensidige via sundhedsforsikringen 2026 et pårørende- og patienttilbud. Tilbuddet inkluderer en sundhedsfaglig ressourceperson, der er tovholder gennem forløbet, og som agerer både praktisk og psykisk støtte til familien som helhed.
Det betyder at ressourcepersonen ved fysisk fremmøde yder psykisk støtte i at genopbygge en meningsfuld hverdag og en følelse af identitet, der ikke kun er defineret af sygdom.
Med det nye sundhedstilbud, glæder man sig til at imødekomme de danskere, der står i svære livssituationer - ikke kun på grund af sygdom, men også andre indgribende livsudfordringer, fortæller fagchef i sundhed, Mette Glad.
"Vi ser et klart behov for at støtte vores kunder, der enten selv er patienter eller pårørende. Vores tilbud rækker ud over traditionel sygdomsbehandling og omfatter også familier, der oplever mistrivsel, misbrug, militære udsendelser, tvangsfjernelse af børn, sorg, for tidligt fødte børn med indlæggelse, handicap eller ulykker. På den måde håber vi at støtte det brede spektrum af danskere, der har brug for hjælp."
Skræddersyede forløb skal gøre en forskel
Undersøgelsen fra VIVE konkluderer desuden, at 60 procent af de pårørende oplever at skulle kæmpe for hjælp til den nærtstående. Derfor glæder Mette Glad sig til at give en håndsrækning til de berørte familier.
“Med det nye tilbud ønsker vi at omfavne og støtte mennesker ved at skabe overskud og handlemuligheder for den enkelte gennem skræddersyede forløb. En patient er ikke kun en diagnose, men et menneske af håb, drømme og styrker, og de pårørende har brug for mere støtte, så de ikke reduceres til en forlænget arm for systemet”.
Derfor bygger det nye tilbud på styrker, håb og relationer, fortæller Mette.
“Ingen forbereder os på, hvor ensomt og overvældende det kan føles at være pårørende. Ligesom ingen helt forstår, hvordan sygdom kan vende op og ned på identitet, hverdag og fremtid for den der bliver ramt. Med det nye tilbud ønsker vi at patienter og pårørende skal opleve sig selv som hele mennesker, og ikke udelukkende som enten en diagnose eller ressource".
Forbedringerne træder i kraft fra d. 1. januar 2026, og tilbuddet dækker både den forsikrede, som enten selv er syg eller er pårørende til et husstandsmedlem eller udeboende barn, som er syg.
Nøgleord
Kontakter
Lise MadsenKommunikationskonsulent Gjensidige
Tlf:20111842lise.madsen@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.800 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark og Sverige. I Norge tilbydes også pension og opsparing.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Billig hjemtur kan ende galt: Hver femte unge har brugt pirattaxa2.12.2025 07:34:00 CET | Pressemeddelelse
December er højsæson for julefrokoster, og danskerne valfarter til festlige begivenheder for at skåle og ønske god jul. Men når aftenen rinder ud, tyer hver femte unge til en pirattaxa fremfor en autoriseret taxa. Det viser en ny undersøgelse.
Nordisk røgalarmsdag: Op mod hver fjerde danske hjem mangler en røgalarm30.11.2025 09:02:00 CET | Pressemeddelelse
Selvom den er nem at installere og vedligeholde, så mangler hver fjerde danske lejlighed og etageejendom en røgalarm. For huse er det hver femte. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har lavet for Gjensidige og NRGi.
En ud af ti køber juleindkøb på afbetaling27.11.2025 07:47:00 CET | Pressemeddelelse
November og december er kendt som årets dyreste måneder, og det får en ud af ti danskere til at købe varer på afbetaling, viser en ny undersøgelse.
Seks ud af ti går glip af besparelser: Siger nej til smarte termostater25.11.2025 09:05:57 CET | Pressemeddelelse
Der kan være penge at spare på varmeregningen, hvis varmen i hjemmet justeres automatisk. Alligevel har over halvdelen af danskerne endnu ikke taget de smartphone-styrede termostater til sig, og mange finder dem direkte overflødige.
November topper som svindelmåned: Pas på falske webshops20.11.2025 07:48:00 CET | Pressemeddelelse
Flere end hver tiende dansker har oplevet at blive svindlet i en onlinehandel. Det viser en ny undersøgelse. November måned er allerværst, og med Black Friday og Black Month er der særlig grund til at være opmærksom lige nu.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum