Nye danske mønter med Kong Frederik 10. sendes i cirkulation
2.12.2025 10:15:00 CET | Danmarks Nationalbank | Pressemeddelelse
Nationalbanken sender 2. december nye mønter i cirkulation med portræt og symboler, der afspejler den siddende regent H.M. Kong Frederik 10.

Nationalbanken sender 2. december nye mønter i cirkulation med portræt og symboler, der afspejler den siddende regent H.M. Kong Frederik 10.
”Mønterne er designet med respekt for historien og med blik for nutiden. De nye mønter har en lang række detaljer og symboler, hvoraf nogle trækker på de lange traditioner i dansk møntdesign, mens andre er nye,” siger Nationalbankdirektør Christian Kettel Thomsen.
På forsiden af de nye 20- og 10-kroner er et portræt af Kongen, der er udført af billedkunstner Eva Hjorth. På bagsiden er skjoldet og kronen fra kongevåbenet.
”Med de nye mønter fortsætter vi en århundreder gammel tradition for at have den siddende regents portræt på forsiden af de store mønter. Vi følger også traditionen for at have rigsvåbenet, kongevåbnet eller dele heraf på mønterne,” siger Nationalbankens hovedkasserer Niels Kaas.
På forsiden af 5-, 2- og 1-kronemønterne er Kongens monogram, mens der på bagsiden er angivet møntens værdi samt teksten "Danmark". På bagsiden af de nye 5-, 2- og 1-kronemønter er der også et nyt ikon, som ikke har været anvendt på danske mønter tidligere.
”Ikonet består af en ottekant, som er formen på Amalienborg Slotsplads. Ottekanten gentages fire gange for de fire palæer og forbindes til en form. Det refererer til Amalienborg og slotspladsen som samlingspunkt for kongehuset og befolkningen,” siger designchef i Nationalbanken Jeanette Skov Jensen, der står bag de nye mønters design.
20-, 10, 5-, 2- og 1-kronemønterne har fået nyt design, mens 50-øren bevarer sit nuværende udseende, da den ikke bærer symboler med reference til den siddende regent. De fem nye mønter er en fortsættelse af den eksisterende møntrække, og de har samme størrelser, udformning og materialer.
“Selvom der kommer nye mønter, så bliver de gamle mønter ikke ugyldige. Både de nuværende og de nye mønter vil være gyldige betalingsmidler fremover,” siger Niels Kaas.
Se Nationalbankens hjemmeside for yderligere information om de nye mønter, deres design og historien bag.
Nøgleord
Kontakter
Journalister kan henvende sig til kommunikations- og presserådgiver Teis Hald Jensen på tehj@nationalbanken.dk eller tlf. 3363 6066.
Links
Om Nationalbanken
Nationalbanken er Danmarks centralbank. Vores tre overordnede formål er at sørge for stabile priser, sikre og effektive betalinger samt stabilitet i det finansielle system. Igennem de tre arbejdsområder bidrager vi til at sikre Danmark en robust økonomi.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Nationalbank
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Nationalbank
Dansk økonomi trodser global uro23.9.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Dansk økonomi vokser markant i år trods den geopolitiske og handelspolitiske uro. Det vurderer Nationalbanken i sin nye prognose for dansk økonomi, der er offentliggjort i dag.
Virksomheder ansætter færre, når de begynder at bruge AI16.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske virksomheder, der begynder at bruge kunstig intelligens (AI), ansætter efterfølgende færre nye medarbejdere end sammenlignelige virksomheder, der ikke bruger AI. Det viser en ny analyse fra Nationalbanken, der baserer sig på unikke danske tal.
Styrket beredskab ved cyberangreb: fælles stresstest sætter nye standarder for forberedelse og samarbejde3.7.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finanssektoren står over for et skærpet trusselsbillede, hvor cyberangreb, hybridkrig og AI-drevne trusler skal håndteres. Nedbrud kan ikke undgås – men vi skal være klar til at håndtere dem, når de opstår. Derfor har Finanstilsynet og Danmarks Nationalbank sammen med centrale aktører i sektoren gennemført en fælles stresstest. Metoden er ny og har resulteret i værdifuld læring og konkrete initiativer til at styrke sektorens samlede evne til at reagere hurtigt og effektivt på cyberangreb.
Danskerne betaler mere digitalt – det gør offline-betalinger endnu vigtigere som beredskab26.6.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere end 90 pct. af alle betalinger i Danmark er digitale, og flere og flere borgere bruger mobilen, når de betaler. Samtidig opfatter flere borgere kontanter som et betalingsberedskab, hvis ikke de kan betale digitalt, og stadig flere har en kontantbeholdning over 1.000 kr. Det er nogle af konklusionerne i de to analyser ”Danskernes brug af kontanter falder fortsat” og ”Danskerne betaler mere med mobilen”, som Nationalbanken udgiver i dag.
Sedler for mere end 21,2 mia. kr. blev indleveret, før de blev værdiløse1.6.2026 10:15:00 CEST | Pressemeddelelse
1000-kronesedler fra 2009-serien og alle pengesedler fra de ældre seddelserier fra 1944, 1952, 1972 og 1997 er nu værdiløse og kan ikke længere indløses i Nationalbanken. Indkaldelsen har varet 2,5 år og er den største indkaldelse af sedler siden 2. verdenskrig.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum