Regionshospitalet Gødstrup

Ny chefsygeplejerske i Øjensygdomme på Regionshospitalet Gødstrup

1.12.2025 10:00:00 CET | Regionshospitalet Gødstrup | Pressemeddelelse

Del

Lone Fjeldsted bliver ny chefsygeplejerske i Øjensygdomme på Regionshospitalet Gødstrup. Hun kommer fra en stilling som oversygeplejerske i Mave- og Tarmkirurgisk Klinik og Klinik for Kikkertundersøgelser.

Billede af kvinde i blå t-shirt med navneskilt.
Lone Fjeldsted tiltræder stillingen som chefsygeplejerske i Øjensygdomme den 1. januar 2026. Søren Braad Andersen.

Regionshospitalet Gødstrup kan med glæde meddele, at Lone Fjeldsted tiltræder som ny chefsygeplejerske i Øjensygdomme på Regionshospitalet Gødstrup fra 1. januar 2026. 
 
Lone Fjeldsted kommer fra en stilling som oversygeplejerske i Mave- og Tarmkirurgisk Klinik og Klinik for Kikkertundersøgelser på Regionshospitalet Gødstrup.  
 
Med over 15 års erfaring som leder i både klinikker og operationsafdelinger på hospitalet i Gødstrup, Esbjerg og Herning kommer Lone Fjeldsted med nogle solide kompetencer i ledelse og organisatorisk udvikling. Med i ledelsesbagagen bringer hun også en igangværende Master i Læreprocesser med specialisering i ledelse og organisationspsykologi ved Aalborg Universitet. 

Alt sammen kompetencer der vil være brug for i opbygningen af en forøget patientaktivitet i Øjensygdomme. 

Om dette siger sygeplejefaglig direktør Rikke Degn:   
  
- Vi kender Lone som en leder, der formår at skabe et arbejdsmiljø, hvor faglighed og trivsel går hånd i hånd, og hvor alle medarbejdernes kompetencer bringes i spil – helt ud til patienterne.
  
Lone Fjelsted ser frem til at tiltræde som chefsygeplejerske: 

- Jeg ser frem til at bidrage til Øjensygdommes fortsatte udvikling og til at skabe de bedste rammer for både patienter og medarbejdere. Jeg tror på et stærkt tværfagligt samarbejde, og glæder mig til sammen med teamet at styrke dette felt positivt.

Lone bor med sin familie i Skjern og tiltræder stillingen 1. januar 2026. 

Kontakter

Billeder

Billede af kvinde i blå t-shirt med navneskilt.
Lone Fjeldsted tiltræder stillingen som chefsygeplejerske i Øjensygdomme den 1. januar 2026.
Søren Braad Andersen.
Download

Følg pressemeddelelser fra Regionshospitalet Gødstrup

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Regionshospitalet Gødstrup

Laboratoriemålinger af sundhedsskadelige stoffer i luften på operationsstuer i Gødstrup ligger langt under Arbejdstilsynets grænseværdier25.2.2026 10:30:00 CET | Pressemeddelelse

Operationspersonale på RH Gødstrup har i en længere periode oplevet gener i forbindelse med røgudvikling af operationer med elektrisk udstyr (diatermi). I den sammenhæng har ingeniørfirmaet Rambøll og HR Fysisk Arbejdsmiljø i Region Midtjylland vurderet, at de punktsug, der skal indfange røgen ikke har været tilstrækkelige effektive. Med henblik på at afklare personalets reelle eksponering for problematiske stoffer, som findes i kirurgisk røg, er der foretaget målinger af den luft, som personalet indånder på operationsstuerne. Resultatet af målingerne er, at der ikke er fundet kræftfremkaldende indholdsstoffer i den målte luft ligesom øvrige stoffer i målingerne, ligger langt under Arbejdstilsynets grænseværdier. Resultaterne har været gennemgået af eksperter i Arbejds- og Miljømedicin fra Gødstrup og Bispebjerg i samråd med forskere på Aarhus Universitet. Lægefaglig direktør Jens Friis Bak udtaler: - Vi er lettede over resultaterne af disse undersøgelser. Det er vigtigt at understrege

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye