Airmaster vokser på ryggen af innovationsprojekter: “Det gjorde, at vi turde binde an med noget mere ambitiøst”
30.11.2025 17:43:00 CET | Energy Cluster Denmark | Pressemeddelelse
Airmaster har i mange år været kendt for decentral ventilation: Små, autonome ventilationsenheder i hvert lokale med varmegenvinding. Et alternativ til de store centralanlæg med meterlange kanaler gennem bygningen.

Nu tager virksomheden næste skridt. Den decentrale tilgang er stadig kernen, men ovenpå den har Airmaster udviklet en ny produktplatform, hvor ventilationen kan kombineres med en reversibel varmepumpe, der både kan køle og opvarme et rum. Det hele styres af en modulær styringsplatform, som Airmaster selv har udviklet.
“Vi går fra kun at levere ventilation til at levere det samlede indeklima i rummet. Det gælder både luft, temperatur og komfort,” siger Erik Bjørn, Head of Technology & Innovation hos Airmaster.
Soft funding gav mod til at sigte højere
Motoren bag udviklingen er et ETI-projekt fra 2020, der blev faciliteret af Energy Cluster Denmark, og siden fulgt op af blandt andet EUDP- og Elforsk-projekter. Her afprøvede Airmaster en ny styringslogik og begyndte at tage ejerskab over både software og elektronik.
“Det gav os selvtillid og muskler. Det gjorde, at vi turde binde an med noget mere ambitiøst – at bygge vores egen styring og elektronik. Uden den soft funding havde vi nok ikke turdet tage springet i samme tempo,” siger Erik Bjørn.
I projekterne har Airmaster blandt andet udviklet avanceret styring baseret på Model Predictive Control, der bruger vejrprognoser og energipriser til at styre både ventilation og varme/køling så energieffektivt som muligt. Næste skridt er at koble machine learning på, så anlæggene lærer bygningens rytme. Fx data på, hvornår der er mennesker i lokalet, hvordan solen rammer, og hvornår det kan betale sig at forvarme eller forkøle.
“Når vi ved, at det bliver varmt klokken 14, kan vi begynde at køle i præcis passende mængde natten før. Det er forskellen på klassisk styring og smart styring,” siger han.
Fra 10 til 20 ansatte i udviklingsafdeling
Rejsen har ikke kun ændret Airmasters produkter, men også virksomheden indefra. Under processen er udviklingsafdelingen vokset fra 10 til 20 medarbejdere, og Airmaster har i dag både egne programmører og egen elektronikudvikling.
“Vi kan noget helt andet nu. Når styring og elektronik er vores egen, kan vi hurtigere udvikle, teste og tilpasse løsningerne til kundernes behov. Det er blevet et helt nyt ben i forretningen”, siger Erik Bjørn.
Næste skridt: pris, skalering og vækst
Den nye platform er allerede i drift i et mindre antal installationer, hvor Airmaster har fået bekræftet, at teknologien virker i praksis. Nu handler det om at gøre løsningen klar til bred udrulning.
“Vi er gået fra at bevise, at vi kan gøre det, til at arbejde med, hvordan vi gør det til en god forretning. Både for os og kunderne. Nu finpudser vi pris og skalérbarhed. Målet er, at den nye platform bliver vores standard fremover”, siger Erik Bjørn.
Med støtte fra innovationsprojekter i Energiklyngen har Airmaster dermed taget springet fra klassisk decentral ventilation til en skalerbar platform for totalt indeklima – og samtidig fordoblet udviklingskapaciteten. Den decentrale idé står fast, men den er blevet opgraderet med varme, køling og intelligent styring.
Kontakter
Jonas Nørholm LarsenEnergy Cluster Denmark
Tlf:+4521224304jnl@energycluster.dkBilleder

Links
Om Energy Cluster Denmark:
Energy Cluster Denmark er Danmarks klyngeorganisation og innovationsplatform for den samlede energisektor. Vi hjælper med at facilitere og fundraise
innovationsprojekter, der altid involverer partnerskaber mellem små og mellemstore virksomheder, markedsledende virksomheder og førende forsknings- og videninstitutioner.
Energy Cluster Denmark har ca. 500 medlemmer blandt virksomheder og videninstitutioner. Sammen har vi en samlet portefølje af spændende innovationsprojekter på over 3 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra Energy Cluster Denmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energy Cluster Denmark
Ny rapport skal mindske usikkerhed om datahåndtering af CO2 kvalitet i CCUS-værdikæden22.9.2026 08:25:36 CEST | Pressemeddelelse
CCUS fylder mere og mere i både energisektoren og industrien. Men jo tættere projekterne kommer på virkeligheden, desto tydeligere bliver det også, at hvis CO2 skal transporteres, anvendes eller lagres, kræver det, at man kan dokumentere kvaliteten på en god måde.
Stor interesse for energiinnovation: 54 ansøgninger med projekter for 110 mio. kroner21.9.2026 13:59:32 CEST | Pressemeddelelse
54 nye projektforslag med et samlet budget på knap 110 mio. kroner er indsendt til Energy Cluster Denmarks seneste udbud af innovationsmidler til nye forstudier og Proof of Concept-projekter på tværs af energisektoren.
Grønt akademi åbner dørene til dansk-indisk innovation10.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske energivirksomheder skal i et nyt forløb dele deres kompetencer indenfor grøn energi med indiske ingeniører. Samtidig får de udvalgte virksomheder et unikt indblik i det indiske marked for innoative, klimavenlige løsninger.
Energy Cluster Denmark søger 200 mio. kroner til sikre, klimavenlige energiløsninger8.9.2026 10:00:05 CEST | Pressemeddelelse
13 projektansøgninger med et samlet budget på mere end 327 mio. kroner skal være med til at udvikle fremtidens energiteknologier. Energy Cluster Denmark har bidraget til ansøgningerne, som tilsammen søger næsten 200 mio. kroner i støtte fra EUDP.
Kunstig intelligens og realtidsdata sparer energi i Brønderslevs fjernvarmenet31.8.2026 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Med realtidsdata, digital tvilling og AI-baseret trykstyring har RACE-projektet vist, hvordan fjernvarmen kan drives mere præcist. I Brønderslev Forsyning har løsningen forbedret energiudnyttelsen, reduceret energiforbruget og leveret mere stabil varme til forbrugerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum