Bankers ulovlige gældsinddrivelse skal straffes hurtigere
28.11.2025 07:08:15 CET | Erhvervsministeriet | Pressemeddelelse
Regeringen vil skærpe reglerne, så der hurtigere kan slås ned, hvis en bank med åbne øjne opkræver forkert gæld fra en privatkunde. Samtidig skal bankernes ledelse tvinges til at sikre, at der bliver ryddet op i sagerne.
Der har de seneste år været en række eksempler på, at nogle af landets største banker har opkrævet forkert gæld fra helt almindelige danskere. Endda på trods af, at bankerne har vidst, at gælden var forkert. Det gælder bl.a. Danske Bank og Nordea, hvor henholdsvis ca. 355.000 og ca. 154.000 inkassosager har været berørt. Finanstilsynet har i alt givet 22 påbud til 5 forskellige banker.
Men nu vil regeringen give tilsynet endnu bedre mulighed for at skride ind over for ulovlig gældsinddrivelse. Banker skal kunne straffes med bøde, der kan løbe op i millionstørrelse, hvis de fortsætter inddrivelsen, selvom de ved eller burde vide, at gælden er forkert opgjort eller forældet.
Erhvervsminister Morten Bødskov siger:
”Man skal kunne stole på sin bank. Desværre har vi set slemme eksempler på, at helt almindelige danskere har fået opkrævet penge, de slet ikke skyldte, fordi nogle af vores største banker ikke har haft styr på deres systemer. Nu sikrer vi, at der handles hurtigere i fremtiden, hvis bankerne opkræver gæld ulovligt fra deres kunder. Samtidig har Finanstilsynet tydeliggjort, hvad de forventer af bankerne på det her område. Derfor ser vi forhåbentlig ikke flere sager, hvor sagesløse bankkunder får opkrævet gæld i strid med dansk lov.”
Regeringen foreslår konkret, at Finanstilsynet skal kunne politianmelde en bank, der fortsætter systematisk inddrivelse af gæld, som banken ved eller burde vide er fejlbehæftet. Som reglerne er i dag, kan Finanstilsynet give et påbud og først politianmelde, hvis påbuddet ikke bliver efterlevet.
Regeringen foreslår også, at der stilles krav til bankernes ledelse om at holde øje med, at en sag om ulovlig gældsinddrivelse bliver håndteret. Det omfatter også, at Finanstilsynet løbende får besked om, hvordan oprydningsarbejdet skrider frem.
Endelig har Finanstilsynet netop udgivet en vejledende udtalelse, der beskriver, hvilke krav der stilles til bankerne. Sammen med de nye initiativer skal den være et værn imod, at almindelige danskere skal opleve at få opkrævet penge af banken, som de faktisk ikke skylder.
Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Bødskov: Ulovligt billigt bras fra tredjelande er gift for EU26.2.2026 09:00:05 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov rejser i dag til Bruxelles for at deltage i dagens EU’s konkurrencerådsmøde. Med sig har han en klar vej til at tøjle de massive problemer med onlinemarkedspladser fra tredjelande, som fx Temu.
100 millioner til dansk biosolutions: Bødskov sætter handling bag ordene i Bruxelles26.2.2026 08:00:07 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov rejser i dag til konkurrenceevnerådsmøde i Bruxelles. Her vil han sætte fokus på styrkelsen af europæisk biosolutions. Samtidig sættes der handling bag ordene, når der i Danmark lanceres en pulje på 100 mio. kr. til at styrke dansk biosolutions.
Byrdelettelser for op til 21,5 mia. kr. på vej til dansk erhvervsliv24.2.2026 10:41:35 CET | Pressemeddelelse
Regeringen sætter gang i næste fase af Automatisk Erhvervsrapportering, der bringer den samlede potentielle byrdelettelse i tiltaget op på 21,5 mia. kr. Samtidigt skal virksomheders tidsforbrug og udgifter til tilsyn reduceres med knap 10 pct.
Milliardløft til iværksætteri i landdistrikterne: 48 aftaler om vækstlån for næsten 84 mio. kr.23.2.2026 10:11:15 CET | Pressemeddelelse
Danske virksomheder i landdistrikterne har for alvor fået glæde af den milliard, der med den historiske Iværksætteraftale blev øremærket til vækstlån. Siden ordningen trådte i kraft i februar 2025, er der givet 48 lån målrettet virksomheder i landkommuner til en samlet værdi af næsten 84 mio. kr.
92 millioner kroner skal sparke liv i endnu flere danske bymidter20.2.2026 15:00:08 CET | Pressemeddelelse
Med en ny udmøntning fra Indstillingsudvalg for bæredygtig byudvikling får 16 byer i Danmark nu muligheden for at skabe mere levende bymidter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum