Bankers ulovlige gældsinddrivelse skal straffes hurtigere
28.11.2025 07:08:15 CET | Erhvervsministeriet | Pressemeddelelse
Regeringen vil skærpe reglerne, så der hurtigere kan slås ned, hvis en bank med åbne øjne opkræver forkert gæld fra en privatkunde. Samtidig skal bankernes ledelse tvinges til at sikre, at der bliver ryddet op i sagerne.
Der har de seneste år været en række eksempler på, at nogle af landets største banker har opkrævet forkert gæld fra helt almindelige danskere. Endda på trods af, at bankerne har vidst, at gælden var forkert. Det gælder bl.a. Danske Bank og Nordea, hvor henholdsvis ca. 355.000 og ca. 154.000 inkassosager har været berørt. Finanstilsynet har i alt givet 22 påbud til 5 forskellige banker.
Men nu vil regeringen give tilsynet endnu bedre mulighed for at skride ind over for ulovlig gældsinddrivelse. Banker skal kunne straffes med bøde, der kan løbe op i millionstørrelse, hvis de fortsætter inddrivelsen, selvom de ved eller burde vide, at gælden er forkert opgjort eller forældet.
Erhvervsminister Morten Bødskov siger:
”Man skal kunne stole på sin bank. Desværre har vi set slemme eksempler på, at helt almindelige danskere har fået opkrævet penge, de slet ikke skyldte, fordi nogle af vores største banker ikke har haft styr på deres systemer. Nu sikrer vi, at der handles hurtigere i fremtiden, hvis bankerne opkræver gæld ulovligt fra deres kunder. Samtidig har Finanstilsynet tydeliggjort, hvad de forventer af bankerne på det her område. Derfor ser vi forhåbentlig ikke flere sager, hvor sagesløse bankkunder får opkrævet gæld i strid med dansk lov.”
Regeringen foreslår konkret, at Finanstilsynet skal kunne politianmelde en bank, der fortsætter systematisk inddrivelse af gæld, som banken ved eller burde vide er fejlbehæftet. Som reglerne er i dag, kan Finanstilsynet give et påbud og først politianmelde, hvis påbuddet ikke bliver efterlevet.
Regeringen foreslår også, at der stilles krav til bankernes ledelse om at holde øje med, at en sag om ulovlig gældsinddrivelse bliver håndteret. Det omfatter også, at Finanstilsynet løbende får besked om, hvordan oprydningsarbejdet skrider frem.
Endelig har Finanstilsynet netop udgivet en vejledende udtalelse, der beskriver, hvilke krav der stilles til bankerne. Sammen med de nye initiativer skal den være et værn imod, at almindelige danskere skal opleve at få opkrævet penge af banken, som de faktisk ikke skylder.
Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Danmark og Kina styrker samarbejdet om klimavenlig skibsfart27.1.2026 08:58:32 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov og den kinesiske minister for industri og informationsteknologi har i dag underskrevet en samarbejdsaftale om grøn skibsbygning og grønne, maritime teknologier.
Erhvervsministeren rejser til Kina med stor erhvervsdelegation24.1.2026 11:01:22 CET | Pressemeddelelse
For at stille skarpt på muligheder og udfordringer for dansk erhvervsliv besøger erhvervsminister Morten Bødskov de næste dage Kina. Her skal han bl.a. mødes med den kinesiske vicetransportminister med ansvar for det maritime område samt ministeren for industri og informationsteknologi.
Regeringen skærper fokus på fair priser på fødevarer23.1.2026 15:18:11 CET | Pressemeddelelse
Klima, krig og efterdønninger fra Covid-19 har været med til at skrue fødevarepriserne i vejret, viser ny analyse fra Erhvervsministeriet.
Behov for yderligere overvejelser om den systemiske buffer6.1.2026 17:04:00 CET | Pressemeddelelse
Regeringen gennemgår aktuelt baggrunden og beregningerne bag den henstilling, som Det Systemiske Risikoråd kom med i oktober i år.
Københavnsk biosolutions styrkes med trecifret millioninvestering6.1.2026 08:49:34 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov har besøgt biosolutions-virksomheden Bactolife på Østerbro, som netop har modtaget en investering på mere end 200 mio. kr. fra Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO) og Cross Boarder Impact Ventures (CBIV).
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum