Den Grønne Ungdomsbevægelse

Den Grønne Ungdomsbevægelse demonstrerer foran forhandlinger

27.11.2025 15:10:41 CET | Den Grønne Ungdomsbevægelse | Pressemeddelelse

Del

Her til eftermiddag er aktivister fra Den Grønne Ungdomsbevægelse tilstede foran Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet. Demonstrationen er i anledning af forhandlinger om en revision af Klimaloven, der starter i dag.

I anledning af de netop igangsatte forhandlinger om Klimaloven har klimaaktivister fra Den Grønne Ungdomsbevægelse troppet og foran Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet. I sidste uge lancerede Klimaminister Lars Aagaard (M) regeringens udspil til et nyt klimamål for 2035, som af aktivisterne blev kaldt "til grin" og "dybt pinlig". 

I dag samles klimaordførere fra Folketingets partier sig for at indlede forhandlingerne, og aktivisterne er til stede for at minde dem om de unges holdning til deres klimaansvar.

"De her forhandlinger repræsenterer en sindssygt vigtig chance, som vi kun får én gang hver femte år. Vi håber inderligt, at Folketinget vil vise sig opgaven moden og og få forhandlet en ambitiøs og visionær aftale på plads.  Vi skal have lukket Klimalovens nuværende huller, så vi igen kan føre ordentlig klimapolitik i Danmark." - Gorm Nissen, aktiv i Den Grønne Ungdomsbevægelse

Aktivisterne påpeger at den nuværende Klimalov ikke tæller alt med, da den kun har mål for de udledninger, der foregår inden for landets grænser. De mener, at der skal være et mål for danskernes forbrugsbaserede udledninger. De er derudover kritiske over for, at afbrænding af biomasse til energiforsyning ikke tælles med i klimaregnskabet.

"Danmark brænder verdens skove af for at holde varmen. Hvis hele verden gjorde det samme ville vi snart ikke have nogen skov tilbage. Kan vi så kalde os et foregangsland?" - Felics Lindberg Pedersen, aktiv i Den Grønne Ungsdomsbevægelse

Forhandlingerne skal ifølge Klimaloven selv være færdige inden årets udgang, og vi kan derfor se frem til et intenst forhandlingsforløb forude.

Kontakter

Om Den Grønne Ungdomsbevægelse

Den Grønne Ungdomsbevægelse kæmper for en grøn og retfærdig fremtid. Vi er en græsrodsbevægelse af unge over hele landet og er partipolitisk uafhængige.

Følg pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse

Cheminova lukker kort tid efter danmarkshistoriens største aktion mod fabrikkens pesticideksport1.9.2026 16:47:36 CEST | Pressemeddelelse

Amerikanskejede FMC Rønland, bedre kendt som Cheminova, fyrede for få timer siden samtlige af sine knap 400 fabriksmedarbejdere. Fabrikken bliver sat ud af drift ved årsskiftet. Cheminova er berygtet for sin eksport af EU-ulovlige pesticider til lande i Sydamerika, Afrika og Sydøstasien og for i årtier at have forurenet jord og hav omkring fabrikken med giftigt kemikalieaffald.

Stort politiopbud: Aktivister blokerer FLSmidth20.8.2026 11:13:54 CEST | Pressemeddelelse

Politiet er massivt tilstede ved FLSmidths hovedkontor her til morgen, hvor aktivister fra Den Grønne Ungdomsbevægelse og andre europæiske klima- og Palæstina-bevægelser blokerer. De kræver en offentliggørelse af firmaets kundeliste. Den danske virksomhed er en af verdens største inden for mineudstyr. Alligevel et FLSmidth et ukendt navn for mange danskere. Aktivisterne forsøger at bringe virksomhedens produktion af mineudstyr frem i lyset - mineudstyr, der er skyld i miljøkatastrofer og alvorlige menneskerettighedskrænkelser.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye