Udvalgsrapport mangler analyse af konsekvenserne for lokale medier
2.12.2025 07:29:27 CET | Danske Medier | Pressemeddelelse
Udvalgsrapporten for undersøgelsen af TV 2-regionerne bygger på et begrænset vidensgrundlag om public services-mediernes konsekvenser for de private medier. For at sikre, at politiske beslutninger træffes på et solidt grundlag, er der behov for en mere omfattende erhvervsøkonomisk analyse.

Den længe ventede rapport fra Udvalget for undersøgelse af TV 2-regionerne forpasser en afgørende mulighed for at leve op til sin ellers gode ambition og opgave.
Til spørgsmålet om, hvordan man undgår unødvendige negative konsekvenser for private, lokale medieaktører, baserer rapporten sig primært på eksisterende og mangelfuld forskning, der kun i begrænset omfang belyser public service-mediernes konsekvenser for de private medier. Samtidig indgår hverken de datamæssige bidrag eller faktuelle bekymringer, som Danske Medier har fremlagt for udvalget.
Politiske beslutninger bør bygge på solide analyser
Rapporten opstiller en række scenarier og anbefalinger for fremtidens TV 2-regioner, som indebærer en markant udvidelse af regionernes mandat og position. Det kan få konsekvenser for borgernes adgang til et mangfoldigt og uafhængigt lokalt nyhedsudbud, men disse effekter er ikke belyst, fordi udvalget ikke har undersøgt markedsforholdene, konkurrencepåvirkningen eller de mulige adgangsbarrierer for andre aktører.
Derfor kan Danske Medier på nuværende tidspunkt ikke forholde sig til rapportens anbefalinger. En kvalificeret debat om public service-mediernes rolle kræver et mere solidt vidensgrundlag og scenarier, der afdækker sammenhængen mellem blandt andet statsfinansiering, abonnementsøkonomi, konkurrenceforvridning og mediepluralisme.
"Politiske beslutninger med stor betydning for den demokratiske samtale bør bygge på solide analyser. Vi har brug for en grundig erhvervsøkonomisk vurdering af statsfinansierede mediers markedspåvirkning sammenholdt med rapportens anbefalinger for at sikre borgerne et mangfoldigt nyhedsudbud. Uden det risikerer vi, at beslutninger træffes på et utilstrækkeligt grundlag – til skade for konkurrenceevnen, lokaldemokratiet og de uafhængige lokale medier,” siger administrerende direktør i Danske Medier, Dicle Duran Nielsen
Find udvalgets rapport på Kulturministeriets hjemmeside
Kontakter
Mads ScheuerKommunikationschefDanske Medier
Tlf:31224806msc@danskemedier.dkBilleder

Om Danske Medier
Danske Medier arbejder for det frie ord, den uafhængige presse og sunde rammevilkår for en pluralistisk mediebranche. Vi er en brancheorganisation for private medievirksomheder med en medlemskreds, der tæller 250 danske lokale og regionale medier, niche- og fagmedier samt landsdækkende dagblade, aviser og netmedier.
Følg pressemeddelelser fra Danske Medier
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Medier
Googles AI-tjeneste sender ingen trafik videre til danske medier9.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse fra Danske Medier og DPCMO viser, at mens tiden brugt på AI-tjenester er steget med over 600 procent inden for en kort periode, sender Google AI Mode ingen trafik videre til medierne.
Dagspressens Fond støtter undersøgelse af avisjournalisters ytringsfrihed og uddeler 331.000 kroner26.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med årets bevillinger støtter Dagspressens Fond blandt andet en række projekter og initiativer, der giver ny viden om den journalistiske praksis i et medielandskab, som er i hastig forandring.
Stærkere og mere fokuseret organisation overdrages til ny formand20.5.2026 13:22:21 CEST | Pressemeddelelse
Årets generalforsamling i Danske Medier markerede et formandsskifte, hvor Anders Krab-Johansen blev valgt som formand for en styrket organisation. Samtidig blev flere nye bestyrelsesmedlemmer valgt ind.
Ny analyse udfordrer centralt argument for stærkere public service19.5.2026 08:36:20 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse fra Danske Medier finder intet belæg for den udbredte antagelse om, at gratis public service-nyheder øger brugen af private medier. Resultaterne bør indgå i de kommende medieforhandlinger, mener organisationen.
Europæisk gennembrud for medier og kulturliv: Ny resolution med afgørende AI-anbefalinger23.4.2026 21:58:48 CEST | Pressemeddelelse
En ny resolution om ophavsret og AI indeholder centrale anbefalinger for medier og kulturliv, herunder en formodningsregel, undtagelser for tekst- og datamining (opt-out), rimelig betaling og bindende voldgift.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum