Udmøntning af budget 2026: Toiletter renoveres på 17 skoler i København
27.11.2025 07:30:00 CET | Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen | Pressemeddelelse
Dårlige toiletter skal være fortid på Københavns folkeskoler. Et enigt Børne- og Ungdomsudvalg har netop besluttet, hvilke skoler der får del i de midler fra budget 2026, som skal sikre bedre toiletforhold.

På Børne- og Ungdomsudvalgsmødet den 26. november blev det som led i udmøntningen af budget 2026 besluttet, at i alt 17 skoler får renoveret toiletterne i perioden 2026–2029. Dermed tages næste skridt i arbejdet med at bringe skolernes toiletforhold op på niveau med kravene i funktionsprogrammet for nye skoler.
- Byens skoletoiletter skal simpelthen bare være i orden. København fungerer ikke i hverdagen, hvis børn ikke kan komme på toilettet. Vi skal stå på tæer for byens børn og sikre dem de bedst mulige opvækstvilkår. Trivslen er på vej op blandt de københavnske elever, men det halter på toiletfronten. Der er allerede fundet de første 50 mio. kr., og nu kommer der 80 mio. kr. mere til skoletoiletter. Første skridt bliver at få renoveret de eksisterende toiletter. I næste omgang skal vi sikre midler til at bygge flere toiletter dér, hvor der stadig mangler, siger børne- og ungdomsborgmester Jakob Næsager (C).
Renovering frem for nybyg
Med beslutningen følger udvalget forvaltningens anbefaling om at prioritere renovering af eksisterende toiletter frem for at bygge nye. Dermed kan flest mulige elever få glæde af midlerne inden for den nuværende økonomiske ramme.
De 17 skoler, der får renoveret toiletterne, er:
Bavnehøj Skole, Øster Farimagsgades Skole, Den Classenske Legatskole, Valby Skole, Sølvgades Skole, Gerbrand Skole, Husum Skole, Vesterbro Ny Skole, Højdevangens Skole, Langelinieskolen, Lergravsparkens Skole, Nyboder Skole, Nørrebro Park Skole, Amager Fælled Skole, Kirsebærhavens Skole, Lykkebo Skole og Christianshavns Skole.
I budget 2026 er der afsat i alt 80 mio. kr. til forbedring af folkeskolernes toiletter – heraf 57,7 mio. kr. til anlæg og 22,3 mio. kr. til undervisningsforløb, soignering og øget rengøring. Midlerne fordeles med 7,3 mio. kr. i 2026 og 5,0 mio. kr. årligt i 2027–2029.
Allerede i budget 2024 blev der afsat 50 mio. kr. til renovering af toiletterne på de 15 skoler med de dårligste forhold. Derudover er der afsat 7,1 mio. kr. til renovering og etablering af nye toiletter på Rådmandsgade Skole.
Nøgleord
Kontakter
PressetelefonenBørne- og Ungdomsforvaltningen i Københavns Kommune
Tlf:29 45 40 73presse@buf.kk.dkFølg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Tre ud af fire elever fik markant mindre fravær: Nu bliver succesfuld fraværsindsats udvidet til 13 nye skoler25.9.2026 10:02:00 CEST | Pressemeddelelse
På Nørrebro Park skole har indsatsen "Kom glad i skole" givet tre ud af fire deltagende elever markant mindre fravær. Nu bliver ordningen udvidet til 13 nye skoler.
Københavnske skoleelever trækker landsgennemsnittet op igen i år18.9.2026 13:17:46 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal fra sommerens afgangseksamener viser, at de københavnske folkeskoleelever fastholder deres høje faglige niveau, som fortsat ligger over landsgennemsnittet.
København runder milepæl: 1.000 ufaglærte pædagogmedhjælpere er startet på merituddannelse15.9.2026 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
1.000 ufaglærte pædagogmedhjælpere har siden 2018 taget springet og er startet på meritpædagoguddannelsen, mens de har fastholdt deres arbejde i Københavns dagtilbud. Det er en vigtig milepæl i kampen mod manglen på uddannede pædagoger i hovedstaden.
Finansiering sikret til ny specialskole i Ørestad9.9.2026 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
I fremtiden vil København få brug for flere pladser til elever, der har behov for vidtgående specialpædagogisk støtte i skoletiden. Derfor skal der bygges en helt ny specialskole med plads til 96 elever fra 0. til 9. klasse. Nu er finansieringen på plads.
Sundhedsplejersker i København får nu bedre mulighed for systematisk at opspore vold i småbørnsfamilier31.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sundhedsplejerskerne i landets største kommune får med en ny screeningsmodel bedre mulighed for at spotte familier præget af utryghed og vold. Det sker som følge af udbredelsen af indsatsen "Sammen uden vold – Småbørnsforældre", som har vist positive resultater i fem nærliggende kommuner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum