Flere nybagte mødre bruger vægttabsmedicin efter fødslen
24.11.2025 20:13:33 CET | Syddansk Universitet | Pressemeddelelse
Nyt dansk studie fra Syddansk Universitet kortlægger udviklingen i brugen af GLP-1-medicin blandt kvinder i månederne efter fødslen.
Brugen af vægttabsmedicin som Wegovy er steget markant blandt danske kvinder kort efter fødslen. Det viser et nyt studie publiceret i det anerkendte tidsskrift JAMA, hvor forskere har analyseret udviklingen i brugen af såkaldt GLP-1-medicin i perioden efter en fødsel.
Bag studiet står Mette Bliddal, lektor i Forskningsenheden for Gynækologi og Obstetrik, Klinisk Institut.
Hun har sammen med forskerkolleger set på danske registre og fundet alle de kvinder, som har indløst en recept på vægttabsmedicin inden for det første halve år efter fødslen.
- Vi kan se en drastisk stigning i brugen af vægttabsmedicin blandt nybagte mødre efter at Wegovy er kommet på markedet, siger Mette Bliddal.
Første kortlægning af medicinbrug efter fødslen
Vægttabsmedicin har fået stigende opmærksomhed som behandling af overvægt, men indtil nu har ingen undersøgt, hvor udbredt brugen er blandt kvinder, der netop har født. Det nye studie fra Syddansk Universitet er det første, der dokumenterer brugen af disse midler i månederne efter fødslen.
Forskerne fandt, at 1,1 procent af danske kvinder, der har født de seneste år, har indløst en recept på Wegovy inden for de første seks måneder efter fødslen. Wegovy udgjorde 89 procent af alle recepter på vægttabsmedicin til gruppen.
I alt fik 1,3 procent af de danske kvinder, som indgik i studiet, en recept på vægttabsmedicin. Til sammenligning indløste 2,4 procent af den voksne danske befolkning en recept på vægttabsmedicin i 2023.
Antallet af kvinder, der får udskrevet vægttabsmedicin efter fødslen er steget markant over hele perioden fra 2018 til 2024, som forskerne har set på, og særligt fra 2023 og frem.
- Vi ved, at mange kvinder gerne vil tabe sig efter de har født. At de i så høj grad gør det med vægttabsmedicin er en markant forandring på meget kort tid – og det er sket uden, at vi egentlig ved, hvad det betyder, siger Mette Bliddal.
Studiet rejser nye spørgsmål
Tiden efter en fødsel er præget af store hormonelle udsving og et naturligt vægttab, mens kroppen arbejder på at finde tilbage i balance. Samtidig er det en periode, hvor mange kvinder ammer. En fysiologisk proces, der i sig selv kræver fin regulering af hormoner og stofskifte.
Hvordan vægttabsmedicin som Wegovy påvirker en krop i denne særlige tilstand, er endnu ikke tilstrækkeligt belyst. Det gælder både kvindens restitution, ammeforløbet og ikke mindst sammensætningen af modermælken.
Semaglutid - indholdsstoffet i Wegovy - synes til gengæld ikke at blive udskilt i modermælken i målelige mængder, og der er i tidligere små studier ikke beskrevet bivirkninger hos ammede børn af mødre i behandling med semaglutid.
- Vi ved dog ikke, om medicinen påvirker mælkeproduktionen, eller hvordan den eventuelt ændrer mælkens indhold af næringsstoffer som for eksempel fedt. Selv små forskydninger i mælkens sammensætning kan få betydning for spædbarnets udvikling i en periode, hvor det er særligt sårbart, siger Mette Bliddal.
Derfor understreger hun behovet for målrettet forskning i bivirkninger og potentielle risici, så der kan udvikles klare kliniske retningslinjer og sikres et solidt grundlag for fælles beslutningstagning mellem sundhedsprofessionelle og nybagte mødre.
Om studiet:
I studiet indgår alle fødsler i Danmark mellem 1. januar 2018 og 1. juni 2024. Blandt disse har forskerne opgjort antallet af kvinder, der har indløst en recept på vægttabsmedicin inden for de første 182 dage efterfødslen ved brug af de danske sundhedsregistre.
Der er ikke modtaget ekstern finansiering til undersøgelsen.
Forbehold: I registrene kan man se, om folk indløser en recept. Selvom det er mere præcist end om de har fået udskrevet en recept, kan man ikke sige noget om, hvorvidt kvinderne har indtaget medicinen.
Læs den videnskabelige artikel i JAMA her: https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2841784
Tre spørgsmål til forskeren om studiet:
- Hvad undersøger I i studiet? Vi beskriver hvor mange kvinder, der bruger appetitregulerende medicin (for eksempel Wegovy og Ozympic) i månederne efter deres fødsel.
- Hvad er det vigtigste fund? Brugen af vægttabsmedicin er steget markant blandt nybagte mødre, og i de seneste år har 1,3 procent af danske kvinder indløst vægttabsmedicin inden for de første seks måneder efter fødslen.
1,1 procent fik udskrevet Wegovy. - Hvad kan resultaterne bruges til? Resultaterne understreger behovet for grundig forskning, da ingen kender de mulige bivirkninger ved at bruge denne medicin i en periode præget af naturligt vægttab og hormonelle ændringer, ligesom betydningen for et ammet barn - herunder mængde og kvalitet af mælk samt mulig overførsel af medicin — fortsat er ukendt.
Nøgleord
Kontakter
Mette BliddalLektorForskningsenheden for Gynækologi og Obstetrik, Klinisk Institut
Tlf:+45 2943 3242mette.bliddal@rsyd.dkMarianne Lie BeckerJournalistDet Sundhedsvidenskabelige Fakultet
Tlf:21 26 19 26mlbecker@health.sdu.dkFølg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Globale eksperter er enige: Sundhedsvæsenet skal tænke fysisk aktivitet ind i behandling af kroniske sygdomme6.5.2026 10:19:59 CEST | Pressemeddelelse
Et internationalt konsensusarbejde ledet og koordineret af forskere fra Syddansk Universitet og Københavns Universitet viser, hvordan sundhedsprofessionelle systematisk kan vurdere, ordinere og fremme fysisk aktivitet i mødet med patienter med kroniske sygdomme
Angela Chang udnævnt til professor i global sundhedsøkonomi og målemetoder ved SDU5.5.2026 16:25:04 CEST | Pressemeddelelse
Ny professor skal styrke forskningen i globale sundhedsuligheder og udvikle bedre metoder til at måle sygdom og livskvalitet. Målet er at skabe viden, der kan bruges i sundhedspolitik og internationale indsatser.
Ny energieffektiv AI-supercomputer giver Danmark et markant løft i forskning og innovation og sætter nye standarder for energieffektiv AI-infrastruktur5.5.2026 13:02:30 CEST | Pressemeddelelse
Syddansk Universitet har i samarbejde med Danfoss og HPE etableret en ny national supercomputer, der giver danske universiteter mulighed for at håndtere store datamængder og avancerede AI-modeller i én fælles infrastruktur. Supercomputeren bidrager samtidig til Sønderborg Kommunes ambition om CO2-neutralitet ved at genanvende overskudsvarmen fra driften.
AI, sensorer og droner kan gøre fjernvarmen i din radiator billigere5.5.2026 09:08:51 CEST | Pressemeddelelse
Fjernvarmerør bliver i dag ofte udskiftet på baggrund af alder snarere end viden om deres faktiske tilstand. Et nyt forskningsprojekt med forskere fra Syddansk Universitet (SDU) i spidsen skal gøre vedligeholdelsen smartere, hvilket kan give både økonomiske og forsyningssikkerhedsmæssige gevinster.
Presset elnet kræver smartere styring af elektrisk energi29.4.2026 09:26:14 CEST | Pressemeddelelse
Mens nye elforbrugere presser infrastrukturen, peger forskere på smartere styring og energilagring som en del af løsningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum