OK

Europæisk kulde fra både nord og syd betyder meget høje elpriser de næste dage

Del

Sne, kulde og manglende vind i både Sydeuropa og i vores nordiske nabolande presser elpriserne helt op mod 5 kroner pr. kWh i dag og i morgen.

Frostgraderne er for alvor begyndt at bide, og det sætter sine tydelige spor på elmarkedet.

Prognoserne viser, at elpriserne når op på 5,49 kroner pr. kWh* i dag og op i nærheden af 5 kroner pr. kWh i morgen. Hele ugen forventes elpriserne at ligge på et højt og stabilt vinterniveau.

De høje elpriser skyldes især det kolde vejr i både Syd- og Nordeuropa kombineret med manglende vind.

”Det er køligt herhjemme, og endnu koldere både nord og syd for Danmark. Det betyder, at der bruges mere gas og el til opvarmning i store dele af Europa, og det gør, at efterspørgslen på energi generelt stiger. Samtidig er der begrænset vind, og det er også med til at holde elpriserne oppe på et højt niveau i disse dage,” forklarer Troels Skipper, der er produktchef for el i OK.

Ugedage: Tirsdag Onsdag Torsdag Fredag Lørdag Søndag
Højeste timepris 5,49 4,92 2,88 2,90 3,10 3,10
Laveste timepris 2,36 2,01 1,90 1,73 1,79 1,91

Produkt: OK El Spot. Prognoserne er aflæst tirsdag den 25/11 klokken 11.00.

Flere europæiske lande oplever i øjeblikket lavere temperaturer end normalt. I Alperne er der faldet store mængder sne den seneste uge, og længere nordpå har frostgraderne også fået fat.

”I løbet af vinterhalvåret vil der være store udsving i priserne, og derfor bør man holde ekstra godt øje med dem. Hvis man kan undgå at bruge strøm, når elpriserne er helt oppe omkring de 5 kroner, er der mange penge at spare på elregningen,” siger Troels Skipper.

*De oplyste elpriser er inkl. transport og afgifter, da den samlede elpris består af mere end blot den rene elpris.

Nøgleord

Kontakter

Rikke Bue LaumarkKommunikationskonsulent

ribl@ok.dk

Billeder

Download
Troels Skipper, OK's produktchef for el.
Troels Skipper, OK's produktchef for el.
Download
  • OK er et bredt funderet energiselskab for private og erhverv. På hylderne er alt fra brændstof og ladestandere til grøn el og varmepumper.
  • OK er desuden en af de største elleverandører i Danmark
  • OK er et dansk andelsselskab med datterselskaber som Coop, Kamstrup, Enity og GodEnergi.
  • OK omfatter mere end 680 tankstationer, mere end 250 svanemærkede vaskehaller samt mere end 85 truckstationer, og OK er således Danmarks største tankstationskæde.
  • OK har mere end 4.100 offentligt tilgængelige ladepunkter til elbiler fordelt over hele landet.
  • OK støtter over 3.600 lokale klubber og foreninger over hele landet.

Følg pressemeddelelser fra OK

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra OK

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye