Over 27.000 har krævet handling i Gaza – i dag overleveres deres beskeder til statsministeren
Mange tusinde danskere har krævet handling i Gaza fra den danske regering. Oxfam Danmark har samlet opråbene fra befolkningen i en bog, der i dag bliver overleveret til statsminister Mette Frederiksen. Presset på Israel er fortsat nødvendigt, mener Oxfam.

Flere end 27.000 har siden maj skrevet under på, at de ikke vil være medskyldige i Israels fremfærd i Gaza. De har efterlyst handling fra den danske regering, og flere end 7.000 har sendt personlige beskeder med opråb til regeringen.
Oxfam Danmark har samlet beskederne i en bog, hvor forfatter Carsten Jensen har skrevet forordet, og i dag klokken ni bliver den overleveret til statsminister Mette Frederiksen.
”Bogen er et vidnesbyrd om den modløshed og afmagt mange tusinde danskere har følt over Israels ageren i Gaza og regeringens manglende handling. På trods af den skrøbelige våbenhvileaftale i Gaza er der stadig et stort behov for regeringens pres på Israel,” siger Lars Koch, der er generalsekretær i Oxfam Danmark.
”Angrebene i Gaza fortsætter, vores nødhjælp bliver stadig blokeret og samtidig udvides bosættelserne på Vestbredden og bosættervolden eskalerer. Folkedrabet fortsætter, og det har regeringen pligt til at gøre, hvad den kan for at forhindre,” siger Lars Koch.
Siden våbenhvileaftalen trådte i kraft den 10. oktober burde der ifølge aftalen være kommet 600 lastbiler med nødhjælp ind om dagen, men tal fra FN viser, at vi stadig er meget langt fra den virkelighed. Det burde få alarmklokkerne til at ringe i verdenssamfundet, mener Oxfam.
”Mange tror måske, at der er fred nu, men det er desværre langt fra virkeligheden. Vores kollegaer i Gaza fortæller fortsat om børn, der går sultne i seng og familier, der ikke har adgang til vand og medicin. Det kan vi ikke acceptere,” siger Lars Koch.
Oxfam Danmark opfordrer fortsat den danske regering til at arbejde for at sætte en stopper for handelsdelen af associeringsaftalen med Israel, så længe Israel ikke overholder international ret i Palæstina. Aftalen bygger på respekt for menneskerettigheder – et krav som Israel fortsat tilsidesætter. Oxfam opfordrer også regeringen til at stoppe våbeneksporten til Israel og bremse handel med de ulovlige israelske bosættelser på Vestbredden.
Nøgleord
Kontakter
Amanda HolmenPresseansvarlig, Oxfam Danmark
Tlf:28198122aho@oxfam.dkFølg pressemeddelelser fra Oxfam Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Oxfam Danmark
Oxfam Danmarks reaktion på COP30-aftale: ”Det er virkelig skuffende”22.11.2025 19:40:24 CET | Pressemeddelelse
På klimatopmødet nåede landene ikke til enighed om klimafinansiering til det globale syd. Det møder hård kritik fra Oxfam Danmark.
Oxfam Danmark om FN’s godkendelse af fredsplan: Hvor er nødhjælpen til Gaza, og hvor er palæstinenserne ved forhandlingsbordet?18.11.2025 14:55:25 CET | Pressemeddelelse
FN's Sikkerhedsråd har godkendt fredsplanen for Gaza, men hvis freden skal holde, skal palæstinenserne sidde med ved bordet i forhandlingerne, og presset på Israel for at leve op til aftalen skal opretholdes.
Efter to dødelige tyfoner i Filippinerne: Millioner har brug for hjælp12.11.2025 14:22:38 CET | Pressemeddelelse
Katastrofen i Filippinerne understreger behovet for global klimahandling. Oxfam opfordrer verdens ledere til at finde flere penge til klimafinansiering på COP30.
Nye tal slår fast: Forskellen mellem de rigeste og fattigste danskeres CO2-udledninger vokser8.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mens næsten alle danskere har nedbragt deres CO2-udledninger, har den fattigste halvdel af befolkningen reduceret markant mere end de rigere indkomstgrupper. Det slår en ny analyse fra Oxfam Danmark fast. Den viser samtidig, at den allerrigeste gruppe faktisk har øget deres CO2-forbrug
Oxfam: Nyt globalt panel kan blive vendepunkt i kampen mod ulighed4.11.2025 06:00:53 CET | Pressemeddelelse
En ny rapport fra uafhængige eksperter slår fast, at vi står midt i en alvorlig ulighedskrise og anbefaler, at der bliver nedsat et globalt ulighedspanel. Det bakker Oxfam Danmark op om.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum