Ikke-vestlige indvandrere fortsætter fremmarchen på arbejdsmarkedet: Overhaler danske mænd i 11 kommuner
En ny analyse fra SMVdanmark viser, at mænd med ikke-vestlig indvandrerbaggrund nu har en højere beskæftigelsesfrekvens end danske mænd i 11 kommuner. I tre kommuner overgår ikke-vestlige kvinders beskæftigelse nu også danske kvinders.

Beskæftigelsen for personer med ikke-vestlig indvandrerbaggrund stiger markant i disse år. En ny analyse fra SMVdanmark viser, at gruppen nu overhaler personer med dansk oprindelse i flere og flere kommuner.
I alt har mænd med ikke-vestlig indvandrerbaggrund en højere beskæftigelsesfrekvens end danske mænd i 11 af landets kommuner. I tre kommuner er andelen af ikke-vestlige kvinder i job nu også højere end de etnisk danske kvinder.
"Det er ingen hemmelighed, at ikke-vestlige indvandrere som samlet gruppe tidligere har haft svært ved at få fodfæste på arbejdsmarkedet. Men billedet er ved at vende, og udviklingen går den rigtige vej. Det er virkelig positivt. I flere og flere kommuner kan vi også nu se, at både mænd og kvinder med ikke-vestlig baggrund oftere er i job end personer med dansk oprindelse. Det er et bemærkelsesværdigt skifte,” siger Thomas Gress, cheføkonom i SMVdanmark.
Tendensen mest udbredt i yderkommuner - men ses også i hovedstadsområdet
Det er primært kommuner i yderområder, hvor beskæftigelsesfrekvensen for ikke-vestlige indvandrermænd ligger over mænd med dansk oprindelse. I Lolland, Vesthimmerlands og Rebild Kommune er forskellen henholdsvis 6,7, 6,1 og 5,6 procentpoint. Men også i Ishøj og Gladsaxe Kommune er flere ikke-vestlige indvandremænd nu i job end danske mænd. SMVdanmark foretog en lignende analyse sidste år og i forhold til den, er det nyt, at udviklingen nu også kan iagttages i Hovedstadsområdet.
Blandt kvinderne er Ærø den kommune, hvor beskæftigelsesfrekvensen for ikke-vestlige indvandrerkvinder ligger længst over danske kvinders med en samlet forskel på 8,3 procentpoint. Dernæst følger Læsø og Lemvig, hvor forskellen her henholdsvis 4,3 og 0,2 procentpoint.
Ti års markant fremgang
Siden 2015 er beskæftigelsesfrekvensen steget med 18,7 procentpoint for mænd med ikke-vestlig indvandrerbaggrund og med 15 procentpoint for kvinder med samme baggrund.
I 2015 var beskæftigelsesforskellen mellem danskere og ikke-vestlige markant: For mænd var forskellen 20,7 procentpoint og 24,3 for kvinder. I dag, ti år senere, er forskellene næsten halveret. Forskellen blandt mænd er nu 6,7 procentpoint og 12,5 procentpoint for kvinder.
”I en tid hvor mangel på arbejdskraft er en stor udfordring for vores virksomheder, så er fremgangen i beskæftigelsen blandt de ikke-vestlige indvandrere helt utrolig vigtig. Mange kommuner i yderområderne er i dag ganske enkelt helt afhængige af ikke-vestlig indvandring,” siger Thomas Gress.
Potentialet er dog til meget mere. Thomas Gress siger:
“Retningen er rigtig, men vi er langt fra i mål. Vi har fortsat en alt for stor gruppe af herboende ikke-vestlige indvandrere, som står uden for arbejdsmarkedet. Det bør være et politisk fokus at få endnu flere i job. Vi ser også meget gerne, at man fra politisk side gør det nemmere at rekruttere internationale medarbejdere med de rigtige kompetencer og fjerner de bureaukratiske benspænd, der kan gøre det svært eller helt umuligt for mange mindre virksomheder.”
Top 11 kommuner, hvor ikke-vestlige indvandrermænd har en højere lønmodtagerbeskæftigelsesfrekvens end danske mænd
| Plads | Kommune | Forskel (pct.-point) |
| 1 | Lolland | 6,7 |
| 2 | Vesthimmerlands | 6,1 |
| 3 | Rebild | 5,6 |
| 4 | Læsø | 4,5 |
| 5 | Langeland | 3,3 |
| 6 | Lemvig | 2,7 |
| 7 | Morsø | 2,6 |
| 8 | Vordingborg | 2,3 |
| 9 | Ishøj | 1,2 |
| 10 | Gladsaxe | 0,2 |
| 11 | Bornholm | 0,1 |
Top 11 kommuner, hvor ikke-vestlige indvandrerkvinder har en højere lønmodtagerbeskæftigelsesfrekvens end danske mænd
| Plads | Kommune | Forskel (pct.-point) |
| 1 | Ærø | 8,3 |
| 2 | Læsø | 4,3 |
| 3 | Lemvig | 0,2 |
| 4 | Samsø | -0,9 |
| 5 | Ringkøbing-Skjern | -1,2 |
| 6 | Billund | -1,7 |
| 7 | Vesthimmerlands | -2,3 |
| 8 | Odsherred | -4,0 |
| 9 | Vejen | -4,1 |
| 10 | Morsø | -4,4 |
| 11 | Fanø | -4,7 |
Kontakter
Asbjørn LindsøKommunikations- og pressechef
Tlf:21534364lindsoe@smvdanmark.dkThomas GressCheføkonom
Tlf:+45 51 90 50 91Tlf:+45 51 90 50 91gress@SMVdanmark.dkSMVdanmark er paraplyorganisation for brancheorganisationer, lokale tværfaglige håndværker- og industriforeninger og over 1.000 direkte medlemsvirksomheder. SMVdanmark repræsenterer omkring 18.000 små og mellemstore virksomheder og er den eneste hovederhvervsorganisation, der udelukkende arbejder for SMV’ernes interesser – både nationalt, lokalt og på EU-plan. Læs mere på SMVdanmark.dk.
Følg pressemeddelelser fra SMVdanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SMVdanmark
EPX rummer historisk potentiale: 60 forslag skal sikre at det bliver forløst14.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
EPX kan give unge en mere praksisnær vej og samtidig løse manglen på faglærte. SMVdanmark præsenterer et udspil med 60 anbefalinger til, hvordan uddannelsen kan lykkes i praksis.
SMVdanmark om europæisk regelforenkling: Betydningen kan næsten ikke overvurderes13.11.2025 13:09:01 CET | Pressemeddelelse
EU-parlamentet har netop vedtaget en række lempelser i byrder, som har tynget danske virksomheder. SMVdanmark kalder det et vigtigt gennembrud i kampen mod det voksende bureaukrati og opfordrer til, at tempoet holdes højt i de kommende forenklingspakker.
Ny EU-rapport: Hver anden europæiske virksomhed kæmper med sene betalinger – de små rammes hårdest13.11.2025 09:38:24 CET | Pressemeddelelse
En ny EU-rapport viser, at sene betalinger er et voksende problem i hele Europa. Hver anden virksomheder kæmper med at få betaling. De mindre virksomheder rammest klart hårdest. SMVdanmark bakker op om Kommissionens forslag om strammere regler og håndhævelse.
SMVdanmark roser ny karakterskala: Belønner faglighed og skaber mere retfærdighed6.11.2025 11:22:23 CET | Pressemeddelelse
Regeringens forslag til en ny karakterskala får opbakning fra SMVdanmark, der kalder ændringen både retfærdig og motiverende. Den nye skala styrker fagligheden, belønner ekstraordinære præstationer og mindsker skævheden i uddannelsessystemet.
Ny analyse: SMV’ernes fremtidsforventninger rammer lavpunkt – industrien trækker ned29.10.2025 12:05:14 CET | Pressemeddelelse
Erhvervstilliden blandt små og mellemstore virksomheder falder i oktober til det laveste niveau i næsten to år. Det er især industrien, der trækker ned, viser SMVdanmarks seneste konjunkturbarometer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum