Børnekulturen er en gevinst for det gode børneliv
Ny analyse viser, at Næstved Kommunes børnekultur er mangfoldig og understøtter udviklingen af børns fantasi, dannelse og fællesskabsfølelse.

Næstveds traditionsrige børnekultur er blevet kigget efter i sømmene, og for første gang er de kulturelle tilbud til børn i dagtilbud, 0.-6.kl. og SFO blevet talt op og analyseret. Bag analysen står Institut for Børnekultur, som er et nationalt videncenter for børnekultur med hovedsæde i Viborg.
Analysen behandler de kulturtilbud, som blev udbudt i 2024 af Næstved Kommunes kulturinstitutioner. Kortlægningen viser, at pædagoger og lærere kunne tilmelde børn til 108 forskellige typer af kulturelle aktiviteter indenfor bl.a. dans, billedkunst og musik.
Stor opbakning til Næstveds børnekultur
Den store pallette af forskellige kulturtilbud er en stor gevinst for den pædagogiske hverdagspraksis, siger Jette Alstrup, daglig leder i Alfehuset og Skovbørnehaven Svend Gønge.
- Det er en kæmpe gave i vores daglige arbejde med børnene, at vi har mulighed for at bringe dem ind i kulturens verden - fx i teatret, på biblioteket eller til kreative workshops, hvor børnene møder en udøvende kunstner. Kulturen åbner verden for børnene og giver dem fælles og værdifulde oplevelser og udviklingsmuligheder, udtaler Jette Alstrup.
Den børnekulturelle analyse viser, at der i 2024 var 32.475 pladser til kulturelle aktiviteter for børn i alderen 0-13 år i deres skole- og institutionstid. Børnehavebørn og elever i 0.-3.kl. deltog oftest og blev i gennemsnit tilmeldt 3,7 gange til en kulturel aktivitet.
Musikken spiller for alle skoleelever
Over en tredjedel af de pladser, der blev tilbudt i 2024, var til musikaktiviteter. Det skyldes bl.a. Næstved Kommunes samarbejde med LMS, Levende Musik i Skolen, som hvert år arrangerer skolekoncerter for alle elever på alle klassetrin.
Institut for Børnekultur anbefaler Næstved Kommune at lave en lignende strategisk indsat indenfor fx film, dans og arkitektur, så alle børn i højere grad kan stifte bekendtskab med alle kunstarter.
- Det har været lærerigt at få nye øjne på vores mangeårige børnekulturelle indsats”, udtaler børnekulturkonsulent i Næstved Kommune Katrine Gjesing. ”Vi har fået synliggjort omfanget og kvaliteten af kommunens kulturtilbud målrettet børn og fået nye redskaber til at videreudvikle børnekulturen i Næstved.
Børnekultur i by og land
I Næstved Kommune er der stor opmærksomhed på forholdet mellem by og land. Den børnekulturelle analyse viser, at 29% af kulturtilbuddene i 2024 blev afholdt i oplandet mens 14% af aktiviteterne blev afviklet både i by og på land.
- Børnekulturen er vigtig for sammenhængskræften i kommunen Alle børn uanset bopæl skal have mulighed for at deltage i børnekulturen, og tallene fra analysen viser, at vi er rigtig godt på vej til at efterleve den målsætning, siger Katrine Gjesing.
Den børnekulturelle analyse foretaget af Institut for Børnekultur kan ses i sin fulde længde på www.naessi.dk/analyse
I den kommende uge er der Levende Musik i Skolen-koncerter onsdag den 26. og torsdag den 27. november for elever i 4.-6. klasse.
Om børnekultur-analysen
Institut for Børnekultur i Viborg iværksatte i foråret 2025 et pilotforsøg, som havde til formål at stille skarpt på diversiteten og værdien af Næstved Kommunes børnekulturelle praksis.
Målet var at bidrage til et bedre, samlet billede af den børnekulturelle indsats og skal bidrage til et strategisk udviklingsarbejde på tværs af enheder, forvaltninger og institutioner.
Forløbet var gratis og havde, fra Institut for Børnekultur, det formål at lave prøvehandlinger i fem kommuner for at afsøge, hvordan fremtidige partnerskaber med kommuner kan skrues sammen.
Den børnekulturelle analyse er blevet til i et samarbejde med Center for Kultur- og Borgerservice og Center for Dagtilbud, Skole og Forebyggelse, Næstved Kommune.
Analysen bygger på indsamlede kvantitative og indholdsmæssige data fra børnekulturelle aktører i Næstved kommune, herunder samarbejdsaftaler med f.eks. Kulturstrømmen og Levende Musik i Skolen.
Kontakter
Katrine GjesingBørnekulturkonsulent i Næstved Kommune
Tlf:20 21 15 66kgjes@naestved.dkBilleder



Følg pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Næstved Kommune vil gennemgå støtten til Arena Næstved17.11.2025 12:30:00 CET | Pressemeddelelse
Byrådet i Næstved Kommune skal svare på Ankestyrelsens udtalelse om Næstved Kommunes støtte til Arena Næstved.
Byråd baner vej for grøn arealomlægning i Næstved Kommune12.11.2025 10:23:20 CET | Pressemeddelelse
Et enigt Byråd i Næstved Kommune har netop principvedtaget de omlægningsplaner, som parterne i de lokale treparter har foreslået. Kommunens dialog med ca. 700 berørte lodsejere er allerede i gang. Nu kan det konkrete arbejde med at omlægge landbrugsarealer til mere natur fortsætte.
Næstved løber med succesen – TV2 ØST Løbet vender stærkt tilbage i 20263.11.2025 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Næstved snører løbeskoene, når det store motionsløb TV2 ØST-løbet afholdes 3.maj 2026 i smukke omgivelser gennem midtbyen og Herlufsholmskoven.
Unge filmtalenter fra Næstved, Kiel og Flensburg på fælles udveksling i Lübeck31.10.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Talentskolen Næstved, HAW Kiel og FH Flensburg starter fælles udvekslingsprogram ved Nordische Filmtage Lübeck.
Næstved Kommune flytter stemmesteder ud til unge på uddannelser30.10.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
I Næstved Kommune har man et erklæret mål om at øge valgdeltagelsen blandt unge i kommunen. Derfor flytter kommunen stemmestederne ud på otte forskellige uddannelsesinstitutioner frem mod kommunal- og regionsrådsvalget 18. november.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum