8 ud af 10 julerejser er allerede udsolgt
Juledagene markerer samtidig starten på bookingen af vinter-, påske- og sommerferier – og Apollo melder om markant salgsstigning.

Julen nærmer sig - og det samme gør feriestemningen. Tal fra Apollo viser, at årets højtidsrejser sælger i rekordtempo: Hele 8 ud af 10 rejser i julen og nytåret er allerede udsolgt.
– De seneste år har vi set en tydelig stigning i efterspørgslen på juleferier. Det skyldes primært to ting: at helligdagene falder ekstra fordelagtigt i kalenderen, og at flere og flere ønsker at slippe for det traditionelle ”julestress”. Mange vil hellere bruge tiden på uforstyrret kvalitetstid med familien – og her er en ferie jo helt oplagt, siger Glenn Bisgaard, salgsdirektør i Apollo Rejser.
De mest populære rejsemål i julen og nytåret er Gran Canaria, Fuerteventura og Hurghada, tæt efterfulgt af Madeira, Dubai og Thailand.
Julen varer helt til påske!
Selvom mange vælger at fejre julen hjemme, er højtiden alligevel højsæson for at drømme sig væk til varmere himmelstrøg – og planlægge den næste ferie. Ifølge Apollos salgstal er juledagene, tro mod traditionen, blandt årets mest populære perioder for booking af både vinter- og påskeferier.
– Når gaverne er pakket op og julemaden er fordøjet, står ferieplanlægningen for tur. Hvor skal årets ferier gå hen, og hvem skal med? Når hele familien er samlet, bliver planlægningen både nemmere og mere effektiv – og år efter år oplever vi en større travlhed på hjemmesiden og telefonerne allerede fra 1. og 2. juledag, siger Bisgaard.
For de to skoleferier - vinter- og påskeferien - er det især to hotelkoncepter, der skiller sig ud: Apollos rendyrkede sportshoteller og familiekonceptet Apollo Mondo Family, med favoritter som Lopesan Baobab og Maspalomas by Dunas på Gran Canaria.
20 % salgsstigning på sommerrejser
Perioden mellem jul og nytår samt de første uger af januar markerer også startskuddet for sommerferiebookingerne, og Apollo melder allerede om en salgsstigning på 20 procent sammenlignet med samme periode sidste år.
Grækenland ser endnu en gang ud til at blive sommerens mest populære ferieland. Det græske fastland og Samos topper salgslisten med en stigning på næsten 60 procent. Samtidig er også Spanien, Kroatien og Cypern blandt de mest efterspurgte sommerdestinationer lige nu.
– Har du et særligt hotel, en konkret afrejsedato eller et populært rejsemål i tankerne, anbefaler vi at booke tidligt – især nu, hvor vi oplever stor efterspørgsel allerede på dette tidspunkt. Med en pakkerejse behøver du heller ikke betale hele beløbet på én gang. Du reserverer rejsen med et depositum og kan vente med den fulde betaling helt frem til 60 dage før afrejse. På den måde kan du nemt sikre drømmeferien i ro og mag i julen og samtidig fordele udgiften over tid, siger Bisgaard.
Her rejser danskerne hen i julen og nytåret:
- Gran Canaria
- Fuerteventura
- Hurghada
- Tenerife
- Madeira
- Dubai
- Thailand
- Gambia
- Tunesien
- Malaga
Nøgleord
Kontakter
Glenn Bisgaard
glenn.bisgaard@apollorejser.dkOm Apollo Rejser
Apollo Rejser er en af Nordens førende rejsearrangører med en million rejsende om året. Vi arrangerer traditionelle pakkerejser, træningsrejser, cruise, storbyferier og fleksible pakkerejser, hvor du selv vælger rejsemål, rejselængde og hotel. Sammen med specialrejsearrangørerne Golf Plaisir, Lime Travel og Xtrabel samt træningsresortet Playitas er Apollo en del af DER Tour Nordic AB. Vi arbejder aktivt med bæredygtige rejser og har været Travelife-certificerede siden 2016. Læs mere på Apollorejser.dk.
Følg pressemeddelelser fra Apollo Rejser
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Apollo Rejser
Apollo Sports åbner nyt sportshotel i Tyrkiet24.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nordens førende arrangør af træningsrejser udvider og lancerer nu sit 14. sportshotel.
Træningsrejser er blevet kvindernes arena13.11.2025 08:44:55 CET | Pressemeddelelse
Kvinderne dominerer på træningsrejserne og sætter nu standarden for, hvordan disse ferier formes. Det afspejler en tydelig samfundstendens, hvor kvinder i stigende grad vælger at investere i sig selv frem for at følge traditionelle forventninger.
Sommerferiesalget er kommet stærkt fra start11.11.2025 08:32:00 CET | Pressemeddelelse
Apollo melder om en stigning på hele 20 pct. i salget af sommerferier sammenlignet med samme tidspunkt sidste år. Den største vækst ser rejsearrangøren i fleksible pakkerejser med ruteflyvninger.
Apollo lancerer 11 nye koncepthoteller6.11.2025 08:34:00 CET | Pressemeddelelse
De skræddersyede faciliteter og den høje kundetilfredshed betyder, at 40 pct. af Apollos gæster vælger et af rejsearrangørens egne koncepthoteller, når kalenderen står på ferie. For at imødekomme den stigende efterspørgsel lancerer Apollo nu yderligere 11 nye i rækken af de populære Mondo-hoteller.
Apollo Sports genåbner Monte Feliz efter omfattende renovering30.10.2025 08:53:00 CET | Pressemeddelelse
Apollo Sports-hotellet Monte Feliz på Gran Canaria har gennemgået en komplet makeover med renoverede værelser, opgraderet pool og nye træningsfaciliteter – heriblandt HYROX-licenserede træningspas for alle niveauer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum