Newcap Holdings
Newcap Holding A/S – Periodemeddelelse 3. kvartal 2025
Newcap Holding A/S – Periodemeddelelse 3. kvartal 2025
Selskabsmeddelelse nr. 9 / 2025
20. november 2025
Newcap Holding A/S – Periodemeddelelse 3. kvartal 2025
NewCap Holding A/S skal hermed afgive periodemeddelelse for 3. kvartal 2025.
Koncernen offentliggør ikke finansiel information som en del af periodemeddelelser.
Udviklingen i koncernens aktiviteter
Fokus i 3. kvartal 2025 har været på undersøgelser omkring selskabets fremtid, særligt på erhvervelse af nye aktiviteter, gerne i samarbejde med nye aktionærer.
NewCap Holding A/S´ fremtid
Som oplyst senest i selskabets delårsrapport pr. 30. juni 2025, side 4, jf. selskabsmeddelelse nr. 8 / 2025, undersøger bestyrelsen fortsat muligheder for erhvervelse af nye aktiviteter, herunder muligheden for udvidelse af koncernens kapitalgrundlag og derigennem optimere NewCaps aktionærers værdi af selskabet bedst muligt. Tiltag om koncernens fremtid har endnu ikke medført, at der har kunnet indgås en aftale, men bestyrelsen undersøger fortsat muligheder herfor.
Det er fortsat bestyrelsens opfattelse, at et køb af nye aktiviteter og udvidelse af ejerkredsen i NewCap, er et mere værdifuldt alternativ til en likvidation.
Øvrige forhold
Som oplyst i selskabets delårsrapport pr. 30, juni 2025, side 4, havde NewCap Holding A/S et uafsluttet forhold med en tidligere leverandør, samt et forslag fra skat om ændring af momstilsvar for 2021-2024. Forholdet med en tidligere leverandør er nu endeligt afsluttet og har ikke medført en effekt på selskabets resultat. Forholdet omkring momstilsvar forventes at være færdigbehandlet i 1, kvartal 2026, mod tidligere oplyst i 4 kvartal 2025, som følge af skats sagsbehandlingstid.
Forventninger til årets resultat
Bestyrelsen oplyste i selskabets delårsrapport pr. 30. juni 2025 en justeret forventning til årets resultat før finansielle poster til niveauet DKK -2,5 til -3,0 mio., og at den største usikkerhed fortsat knytter sig til omkostninger til undersøgelse af muligheder for selskabets fremtid, samt de endelige udfald af skats vurdering af momstilsvar. Det er bestyrelsens vurdering, at denne forventning fortsat er gældende, herunder med de anførte usikkerheder.
Med venlig hilsen
NewCap Holding A/S
For yderligere information kontakt venligst:
Peter Steen Christensen
Telefon: +45 2370 5885
Email: info@newcap.dk
Vedhæftet fil
Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Globenewswire
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Globenewswire
Aspo Plc20.11.2025 17:30:00 CET | Press release
Aspo Plc: Share repurchase 20.11.2025
Eat Just, Inc.20.11.2025 17:11:00 CET | Press release
The future of chicken lands in 3,000+ Walmart Stores
ArcelorMittal S.A.20.11.2025 15:44:56 CET | Press release
ArcelorMittal calls for urgent adoption of EU tariff quota and reassures European customers
Lassila & Tikanoja plc20.11.2025 15:30:00 CET | Press release
The Finnish Financial Supervisory Authority has approved Lassila & Tikanoja’s demerger and listing prospectus; The New Lassila & Tikanoja’s and Luotea’s Management Teams as of the completion of the demerger
HMS Networks AB20.11.2025 15:29:06 CET | Press release
HMS Networks commits to net-zero emissions – validated by Science-Based Targets
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum