Klimaskovfonden

Nye skovejere til andre novicer: Kast jer ud i det

Del

Gårdejere Jens og Tine Larsen fra Faxe havde ingen erfaring med at rejse skov. Alligevel valgte de med støtte fra Klimaskovfonden og konsulentbistand at få etableret en skov på over 20 hektar af deres jord. De er rigtig glade for resultatet og kan bestemt anbefale andre novicer at kaste sig ud i at plante skov. Klimaskovfonden har netop åbnet for tilskud til skovrejsning igen. 

Ægteparret Tine og Jens Larsen har sammen boet på Kærskovgård ved Faxe i næsten 40 år. Det er Jens Larsens slægtsgård, så han er også vokset op på gården.

Her har de dyrket konventionelt landbrug, indtil de i 2013 valgte at satse på udlejning af ferielejligheder og i stedet forpagte jorden ud.

Da Tine og Jens Larsen nogle år senere opsagde forpagtningsaftalen før tid, havde de nu et stykke jord på godt 20 hektar, som de kunne bruge til noget andet.

“Der var jo flere muligheder: vi kunne fortsætte med at forpagte det ud, vi kunne sælge det, eller så kunne vi gøre noget, vi selv synes var flot at kigge på,” fortæller Tine Larsen.

I 2019 deltog Tine og Jens Larsen i et arrangement i forbindelse med TV2-programmet Danmark Planter Træer. Nogle år senere kom de til at tænke på programmet og talte om, hvor mon alle de træer egentlig var blevet plantet henne.

I deres research faldt de over Klimaskovfonden og blev inspireret til selv at rejse skov på de 20 hektar til gavn for klimaet.

“Og så tænkte vi, at det er jo en måde, hvorpå vi kan slå to fluer med et smæk. Vi vil gerne have en skov, og vi vil også gerne sikre, at vores børnebørn har noget natur, når de vokser op,” siger Tine Larsen.

Varieret klimaskov med sø og lysninger opkaldt efter børnebørn

Tine og Jens Larsen virker også meget glade for resultatet, da de viser rundt i deres nye skov, hvor der i maj 2024 blev plantet over 81.000 træer med lysninger opkaldt efter børnebørnene: Eigils Eng, Eddies Ege og Lunas Lund.

I midten af arealet er der etableret en sø til gavn for dyre- og planteliv. Her skal planter og dyr selv finde vej, så den er stadig meget åben.

Fra gården løber der en sti forbi søen og hele vejen rundt i skoven, hvor der primært er plantet løvtræer og -buske iblandet mindre skovstykker med nåletræer.

“Så nu kommer jeg meget mere rundt på hele arealet, end jeg gjorde før,” fortæller Tine Larsen på rundturen, mens de peger på de forskellige træer.

I skoven kan man blandt andet finde især stilkeg samt rødeg, vortebirk, dunbirk, rødel, bøg, avnbøg, hassel, alm. hæg, fuglekirsebær, røn, lind, ægte kastanje og ask samt nåletræer som douglasgran, rødgran og nobilis.

Nogle træarter er stadig små, mens især fuglekirsebær er skudt godt vejret.

Familiens hund har i den grad også taget skoven og ikke mindst søen til sig. Den løber med under hele rundturen og tager endda en dukkert i søen undervejs.

Ved søen står der et bord-bænkesæt, som både familien og gæsterne i ferielejlighederne kan benytte.

Ingen benspænd  – kun hjælp

Tine og Jens Larsen har ingen tidligere erfaring med at etablere eller vedligeholde en skov. Derfor var de ikke i tvivl om, at de havde brug for hjælp til projektet.

De valgte at få hjælp af Skovdyrkerne, der i løbende dialog og udveksling af idéer med Tine og Jens Larsen tegnede og planlagde skoven. De hjalp også med at søge støtte hos Klimaskovfonden samt at plante og vedligeholde skoven.

Og Tine og Jens Larsen har ikke kunnet sætte en finger på processen hos hverken Skovdyrkerne eller Klimaskovfonden.

“Der er ikke nogen på noget tidspunkt, der har spændt ben for os. Hele vejen igennem har vi egentlig bare haft nogen, der hjalp os,” siger Tine Larsen.

Derfor kan hun og Jens Larsen bestemt anbefale andre novicer inden for skovrejsning at kaste sig ud i det. 

Selvom Kærskovgård Skov allerede er etableret, deltog Tine og Jens Larsen alligevel i den landsdækkende begivenhed “Danmark Planter” den 2. november 2025 arrangeret af Naturstyrelsen, Klimaskovfonden og Ministeriet for Grøn Trepart. Her inviterede de på en rundtur i skoven og plantede et valnøddetræ i Lunas Lund for at vise folk, hvordan nye skove ser ud. 

FAKTA: 

Klimaskovfonden har lige nu åbnet en ny ansøgningsrunde, hvor jordejere kan søge støtte til at plante ny skov på mindst 5 hektar. Klimaskovfonden giver op til maks. 94.500 kroner per hektar for produktionsskov, der skal bestå af mange forskellige træarter og pålægges fredskovspligt.  Sidste frist for at søge tilskud til skovrejsning i år er den 4. december 2025.  

foto%20af%20de%20to%20personer%20der%20ejer%20skoven
Jens og Tine Larsen er glade for deres nye skov udenfor Faxe.

Nøgleord

Kontakter

Billeder

foto af nyplantet skov
Selvom skoven kun lige er plantet kan man allerede fornemme at træerne er vokset godt til.
Download

Klimaskovfonden

Klimaskovfonden bidrager til de danske klimamål gennem skovrejsning og udtagning af kulstofrige lavbundsjorde i Danmark. Fonden giver virksomheder, lodsejere, kommuner og privatpersoner mulighed for klimahandling gennem bidrag til klimaindsatsen gennem bidrag til CO2-enheder fra fondens projekter, eller ved at ansøge om støtte til klimaprojekter på arealer i Danmark. Klimaskovfonden er en uafhængig statslig forvaltningsenhed oprettet af Folketinget.

Følg pressemeddelelser fra Klimaskovfonden

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Klimaskovfonden

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye