Husk at tjekke dit valgsted før du stemmer i morgen
Selv om københavnerne først går til stemmeurnerne ved kommunal- og regionsrådsvalget i morgen, kan der være god grund til allerede i dag at dobbelttjekke, hvor man skal stemme. Som meldt ud tidligere har op mod 77.000 borgere fået tildelt et nyt valgsted i forhold til sidste valg.

For 77.000 københavnere er det ikke "samme procedure som sidste år".
Københavns Kommune har nemlig siden sidste valg oprettet syv nye valgsteder og nedlagt to. Derudover har nogle valgsteder fået ny adresse eller nyt navn, og der er flyttet vælgere mellem valgstederne. Ændringerne er indført for at fordele vælgerne mere jævnt og fx undgå kødannelser på valgstederne.
"Mange borgere skal derfor ikke stemme dér, hvor de plejer. Så for at undgå, at nogen vælgere måske risikerer at gå det forkerte sted hen, så anbefaler vi derfor, at alle på forhånd lige tjekker sit valgkort en ekstra gang eller går ind på vores hjemmeside og finder sit valgsted," siger kontorchef i Valgsekretariatet, Anita Okkels Birk Thomsen.
Vælgere kan hurtigt finde deres valgsted på www.valgstedkbh.dk, hvor man blot indtaster sin adresse. Oplysningen står også på valgkortet, som man har modtaget med posten, og borgere, der er berørt af ændringer, har desuden fået besked via e-Boks.
Nøgleord
Kontakter
Pressekontakt Kultur- og Fritidsforvaltningen(modtager ikke SMS)
Tlf:23 27 44 70kffpresse@kk.dkBilleder




Om Kultur- og Fritidsforvaltningen
Kultur- og Fritidsforvaltningen i Københavns Kommunes fornemmeste opgave er at samarbejde med københavnerne om at skabe en by, der lever og udvikler sig.
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Lundehus Basketball er Årets Idrætsforening i København10.12.2025 21:34:16 CET | Pressemeddelelse
Unge frivillige, stærk medlemsvækst og et lokalt fællesskab i rivende udvikling sikrer Lundehus Basketball prisen som Årets Idrætsforening.
Københavns Kommune har sendt 2000 unge i teatret10.12.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Teaterbilletter til unge har åbnet dørene til kulturen for endnu flere som en del af satsningen København som børne- og ungekulturhovedstad
Her er de nyvalgte medlemmer af Københavns Borgerrepræsentation20.11.2025 14:03:21 CET | Pressemeddelelse
De personlige stemmer ved kommunalvalget i København er talt op, og de 55 nye medlemmer af Borgerrepræsentationen er på plads.
Over 42.000 københavnere har brevstemt til kommunalvalget17.11.2025 22:00:00 CET | Pressemeddelelse
Næsten otte procent af de københavnske vælgere har allerede afgivet deres stemme før valgdagen løber af stablen i morgen.
Du kan stadig nå det: Fredag er sidste chance for at brevstemme i København12.11.2025 10:06:38 CET | Pressemeddelelse
Fredag den 14. november er sidste chance for at brevstemme til kommunal- og regionsrådsvalget. Du kan brevstemme 12 steder i Københavns Kommune.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum