Bearbejdning af metalemner i XXXL-format kræver det sin medarbejder

Del

ODIN Engineering har kapaciteten til og erfaringen med at bearbejde meget store, tunge eller komplekse emner – op til dimensionerne 8 x 3 x 1,4 meter, og så vidt vides er ODIN den eneste med de muskler på Sjælland og Øerne. Maskinfabrikken fremstiller komponenterne både til de specialmaskiner, ODIN selv udvikler til andre virksomheder, men især også som underleverandør.

”ODIN’s maskinværksted er udstyret til at kunne fremstille snart sagt alle de komponenter, der indgår i vores opbygning af specialmaskiner til andre industrivirksomheder,” siger administrerende direktør Mads S. Rasmussen.
”ODIN’s maskinværksted er udstyret til at kunne fremstille snart sagt alle de komponenter, der indgår i vores opbygning af specialmaskiner til andre industrivirksomheder,” siger administrerende direktør Mads S. Rasmussen. Foto og film må bruges ved omtale af ODIN Engineering.

”ODIN’s maskinværksted er udstyret til at kunne fremstille snart sagt alle de komponenter, der indgår i vores opbygning af specialmaskiner til andre industrivirksomheder,” siger administrerende direktør Mads S. Rasmussen.

”Vores Zayer fræser indgår i ressourcerne, og med den løser vi nogle virkelig tunge, store og komplekse opgaver. Både for os selv og som underleverandør til andre producenter,” forklarer han.

Spåntagende bearbejdning i størrelse XXXL

Emner op til 8 x 3 x 1,4 meter kan bearbejdes på ODIN Engineerings Zayer fræser på maskinfabrikken i Slagelse.

”Det svarer jo til lidt mere end en af de største Sprinter-kassevogne, hvis man har brug for at sætte en mere visuel målestok på, - når vi så bearbejder, er tolerancen helt ned til 0,02 mm. i arbejdsområdet. Vi har dog også erfaringen til at håndtere, at tolerancen kan påvirkes af mange andre faktorer bl.a. varmepåvirkning, spændinger i materialet, vibrationer mv.” siger Mads S. Rasmussen.

Den avancerede CNC-fræser er 5-akset. Til Zayer’en er der forskellige opspændingsplaner samt rundbord til 4 ton. Det gør, den kan håndtere alle tænkelige former, og mulighederne for en effektiv produktion af de avancerede, tunge og store komponenter er mange.

Erfarne konstruktører og maskinbyggere

”Når man beder os varetage en underleverance, kan man også trække på vores erfarne ingeniører. De rådgiver gerne i designfasen om, hvordan designet og produktionen af emnerne optimeres,” siger Mads S. Rasmussen.

”Særligt vores industriteknikere, som netop kører med Zayer’en er bevidste om, der oftest er for rigtig mange penge jern i maskinen, og en fejl kan betyde skrotning af et helt emne. Her er det vigtigt at bakke op og nudge medarbejderne til at gøre dem sikre i at bruge deres faglighed og køre med maskinen. Vi ved alle, der vil ske fejl, nogle kan være dyre, - og det er så også dem, vi alle udvikler os på”.

ODIN’s medarbejdere er vant til at tage ansvar. De tager hånd om projekterne og sikrer, at maskinfabrikkens leverancer til vores kunder er færdige til tiden, overholder budget og specifikationer og er af højeste kvalitet.

”Hos ODIN tænker vi i helheder, og det skaber gennemarbejdede, sammenhængende og omkostningseffektive løsninger for alle kunder,” siger Mads S. Rasmussen.

Nem adgang til materialer og emner

Ved Zayer fræsestationen er der krankapacitet op til 20 ton, og der kan tilføres yderligere krankapacitet afhængig af emnets vægt. Ved maskinen er der også plads til en blokvogn. Derfor er det nemt at levere det store og tunge råmateriale ind i maskinfabrikken – og nemt at afhente de færdige emner. Og igen så er ODIN Engineering også klar til at hjælpe med at arrangere transport af emnerne. Det kan hurtigt blive dyrt at få fragtet de store emner, hvis man ikke har aftalerne godt på plads.

Når vi producerer specialmaskiner, så har vi oftest hele entreprisen fra ideens første streg på tavlen, til maskinen er installeret og producerer hos kunden. Dvs. kunden har et nummer at ringe til, hvis der er noget. Det samme sker ved underleverandør arbejde.

Er man nysgerrig på, om vi kan håndtere en opgave, er vi ikke længere væk end et opkald eller et besøg.

Nøgleord

Kontakter

Susanne Lindø Grønbech, senior kommunikationsrådgiver, 4033 0555 eller sl@groenbech.com

Britta Hvalsø Olsen, Executive Assistant & HR Manager, 5855 0520 eller bhol@odin-engineering.dk

Billeder

”ODIN’s maskinværksted er udstyret til at kunne fremstille snart sagt alle de komponenter, der indgår i vores opbygning af specialmaskiner til andre industrivirksomheder,” siger administrerende direktør Mads S. Rasmussen.
”ODIN’s maskinværksted er udstyret til at kunne fremstille snart sagt alle de komponenter, der indgår i vores opbygning af specialmaskiner til andre industrivirksomheder,” siger administrerende direktør Mads S. Rasmussen.
Foto og film må bruges ved omtale af ODIN Engineering.
Download

Links

Om ODIN Engineering

ODIN Engineering leverer meget mere end specialmaskiner. Når vores kunder ringer, skal de ofte bruge en løsning, der endnu ikke findes. Som totalleverandør arbejder vi tæt sammen med internationale virksomheder om at udvikle forretningskritiske specialmaskiner til netop deres behov. Vores specialer er blandt andet projektering, produktudvikling, løsninger til automatisering, forædling og bearbejdning samt testmaskiner og prototyper.

Hos ODIN Engineering har vi udviklet, fremstillet og leveret specialmaskiner siden 1961, og vi har endnu ikke givet op overfor en opgave. ODIN Engineering har være en familieejet virksomhed siden 1961, hvor maskinmester Niels Rasmussen grundlagde ODIN Maskinfabrik. I 1971 overtog sønnen Gorm Rasmussen ledelsen af virksomheden, og i 2014 gennemførte ODIN endnu et generationsskifte, hvor Mads S. Rasmussen overtog den daglige ledelse.

De første år havde ODIN to ansatte og beskedne produktionslokaler. I dag råder vi over 4.100 kvadratmeter produktions-, udviklings- og kontorfaciliteter i Slagelse.

Odin Engineering
Elmedalsvej 6
4200 Slagelse

https://odin-engineering.dk/

Følg pressemeddelelser fra Odin Engineering

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Odin Engineering

Unik chance for et kig bag facaden hos virksomheder i Slagelse3.10.2024 15:55:27 CEST | Pressemeddelelse

Den 10. oktober åbner flere end femten lokale virksomheder dørene for offentligheden, og inviterer for første gang til en eksklusiv tur ind i maskinrummet. Bag ideen står fire af Slagelse Kommunes virksomheder, Envafors A/S, Nilpeter A/S, ODIN Engineering A/S, og adapa Fleksibles A/S, der, som en del af Flere Faglærte Netværket. I samarbejde med Slagelse Kommune arrangerer de eventet ”Åben Virksomhed – Et Kig Bag Facaderne”.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye