Børne- og Undervisningsministeriet

UNESCO fylder 80: Uddannelse, kultur og ytringsfrihed som fundament for fred

Del

I år holder UNESCO 80års jubilæum. Det fejres med arrangementer over hele Danmark.

I 2025 er det 80 år siden, at UNESCO blev etableret som en vigtig del af FN efter 2. verdenskrig. Organisationen blev skabt med et klart formål: at fremme fred og samarbejde gennem uddannelse, kultur, ytringsfrihed og forskning.

UNESCO arbejder globalt for, at alle børn og unge får adgang til uddannelse, at natur- og kulturarv bevares, og at journalister, forskere og kunstnere kan udtrykke sig frit. I Danmark forankres organisationens værdier gennem arbejdet i Den danske UNESCO-nationalkommission, hvilket sker i tæt samarbejde med skoler, kommuner, kulturinstitutioner og civilsamfund. På den måde bliver UNESCOs globale visioner omsat til konkrete initiativer i hverdagen – til gavn for både børn, voksne og samfundet som helhed.

”UNESCO blev skabt ud af ruinerne efter to verdenskrige. Dengang forstod man, at fred ikke kun handler om våbenhvile. Men om at udvikle demokrati gennem uddannelse, viden og fællesskab. Om indre forsvarslinjer. Det minder UNESCO os om – også 80 år efter. Det er åndelig oprustning i praksis”, siger børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye.

”I dag har vi UNESCO verdensmålsskoler i hele Danmark. Vi er stolte over vores verdensarvssteder lige fra Jellingestenen til Møns Klint. Som noget nyt er miljø- og bæredygtighed også kommet på dagsordenen med geoparker og biosfæreområder i Danmark. Alt sammen båret af lokalt engagement”, siger formand for Den danske UNESCO-nationalkommission Christine Antorini.

Officiel fejring af jubilæum ved Stevns Klint

80-års jubilæet markeres i løbet af efteråret 2025 over hele landet med arrangementer på UNESCO-steder. Formålet er at skabe opmærksomhed om UNESCOs betydning – både historisk og i dag – og at vise, hvordan danske aktører fortsat bidrager til at omsætte organisationens værdier i praksis.

Den officielle fejring af jubilæet den 16. november sker bl.a. ved UNESCO-verdensarvsstedet Stevns Klint Experience. Fejringen vil lægge vægt på de historier, der ligger gemt i lagene på Stevns Klint, og som fik Stevns Klint på UNESCOs liste over verdensarv i 2014. Til fejringen vil bl.a. formand for Den danske UNESCO-nationalkommission Christine Antorini deltage. Desuden vil der være aktiviteter for både børn og voksne. 

Om UNESCO

UNESCO er FN’s organisation for uddannelse, videnskab, kultur og ytringsfrihed. Organisationen er grundlagt ud fra visionen om internationalt og nationalt samarbejde for en demokratisk udvikling, der bidrager til en bedre fremtid og fred i verden.

Jellinghøjene, -stenene og kirken var det første sted i Danmark, der blev optaget på UNESCOs verdensarvsliste i 1994. I dag findes der 87 UNESCO Verdensmålsskoler i Rigsfællesskabet, 12 verdensarvssteder, fire geoparker samt flere biosfæreområder og lærende og kreative byer – alle med fokus på at omsætte UNESCOs vision til konkret handling.

Den danske UNESCO-nationalkommission, der hører under Børne- og Undervisningsministeriet, understøtter dette arbejde og bidrager til at skabe sammenhæng mellem UNESCOs internationale mål og danske initiativer.

Læs mere

Program for UNESCOs 80-års jubilæum i Danmark. 

Om UNESCO.

Følg pressemeddelelser fra Børne- og Undervisningsministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Børne- og Undervisningsministeriet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye