Ahlsell Danmark

Ahlsell indgår aftale om at købe SJEB A/S

Del

Den tekniske distributør Ahlsell Danmark har indgået aftale om at købe SJEB A/S. Opkøbet komplementerer Ahlsells eksisterende forretning indenfor arbejdstøj, profiltøj, sikkerhedssko og værnemidler og skal styrke sortiment og service til Ahlsells og SJEBs kunder.

Der var store smil og håndtryk hele vejen rundt, da aftalen mellem Ahlsell og SJEB blev underskrevet hos SJEB i Rønnede. På billedet ses adm. dir. Ahlsell Danmark Christian Herbert (tv), partner og hovedaktionær i SJEB Martin Mayland Olsen, M&A direktør Ahlsell Danmark Anders Krabbe samt partner og hovedaktionær i SJEB Allan Mayland Olsen. Ahlsells køb af SJEB er betinget af konkurrencemyndighedernes godkendelse.
Atalen mellem Ahlsell og SJEB blev underskrevet hos SJEB i Rønnede. Virksomheden er desuden til stede i Hillerød, Køge, Brøndby, Vordingborg, Odense, Horsens, Hjørring og Aalborg. Her ses adm. dir. Ahlsell Danmark Christian Herbert (tv), partner og hovedaktionær i SJEB Martin Mayland Olsen, M&A direktør Ahlsell Danmark Anders Krabbe samt partner og hovedaktionær i SJEB Allan Mayland Olsen. Købet er betinget af konkurrencemyndighedernes godkendelse.

SJEB har siden 2008 klædt små og store virksomheder på til jobbet fra sit hovedkvarter i Rønnede. I dag driver virksomheden ni fysiske butikker i Danmark og en webshop med 50.000 varenumre, beskæftiger 82 medarbejdere og omsatte i seneste regnskabsår for 175 mio. kr.

Stærkt strategisk match

Det er et stærkt strategisk match til Ahlsell Danmark, der i 2023 overtog Bacher Workwear for at kunne tilbyde sine kunder i industrien og det offentlige arbejdstøj, profiltøj sikkerhedssko og værnemidler. Opkøbet af SJEB komplementerer Ahlsells eksisterende forretning og betyder, at Ahlsell kan servicere hele sin kundebase:

”Med Bacher Workwear har vi i dag et solidt værditilbud til vores større kunder i industrien og det offentlige, som kan samle indkøbet af tekniske produkter, arbejdsbeklædning og værnemidler. Med opkøbet af SJEB kan vi dække behovet hos vores mange forskellige kunder, fra den lille håndværksmester til den store koncern”, siger Christian Herbert, adm. dir., Ahlsell Danmark. 

Lokalt, digitalt og fleksibelt

Han forklarer, at SJEB har et dedikeret team med stærke detailkompetencer og en tæt relation til kunderne, særligt i nærområderne omkring de ni butikker i Rønnede, Brøndby, Hillerød, Køge, Vordingborg, Odense, Horsens, Hjørring og Aalborg. Samtidig har SJEB en digital platform med en individuelt tilpasset webshop, der gør det nemt for kunder i hele landet at købe arbejdsbeklædning og sikkerhedsudstyr.

”Med både lokal og digital tilstedeværelse og SJEBs fleksible setup med tryk- og broderiservice kan kunderne nemt og hurtigt få firma- og arbejdstøj med logo, klar til brug”, siger Christian Herbert.

Til gavn for fælles kunder

For SJEB er aftalen et naturligt næste skridt i virksomhedens strategi, lyder det fra de to hovedaktionærer Martin Mayland Olsen og Allan Mayland Olsen. De ser store muligheder i matchet for SJEB, der har været på en vækstrejse de senere år:

”Som en del af Ahlsell får vi adgang til en langt bredere kundebase, mens vi blandt andet bringer vores erfaring, ekspertise, sortiment og services inden for arbejdstøj og sikkerhedsudstyr ind i samarbejdet. Det er et område, som kræver specialviden og individuelle løsninger. Sammen kan vi klæde endnu flere godt og sikkert på til jobbet og udvikle sortiment og services, til gavn for både SJEBs og Ahlsells kunder”, siger Martin Mayland Olsen.

Ud over at SJEBs løsninger kan få endnu større rækkevidde, er aftalen med Ahlsell også til gavn for medarbejderne, pointerer Allan Mayland Olsen og siger:

”Som en del af en stor nordisk koncern får vi endnu bedre rammer for både at udvikle vores forretning og skabe de bedste betingelser for vores medarbejdere, der er afgørende for, at vi er, hvor vi er i dag”.

Købet er betinget af konkurrencemyndighedernes godkendelse.

Nøgleord

Kontakter

Om Ahlsell 

Ahlsell er til stede, hvor folk bor, arbejder og lever deres liv. Som førende distributør inden for teknisk installation samarbejder vi med vores kunder om at drive udviklingen for dem, der fremstiller, installerer, bygger, reparerer og vedligeholder. Med et bredt udvalg af produkter og services, specialistviden og logistik i verdensklasse er det vores opgave at gøre vores professionelle kunders hverdag lettere.

Med en omsætning på ca. 50 milliarder SEK, næsten 8.000 medarbejdere, over 300 butikker og fire centrallagre gør vi alt for at opfylde vores kundeløfte: Ahlsell gør det lettere at være professionel.

www.ahlsell.com

Ahlsell er til stede i Danmark, Sverige, Norge, Finland, Estland, Letland, Litauen og Polen.

Ahlsell Danmark A/S blev stiftet som selskab 1. april 2024. Virksomheden beskæftiger ca. 1.050 medarbejdere og bygger på fem "forretningsben":

Det tidligere Sanistål: Leverandør af et omfattende service- og produktprogram til industri, byggeri og andre brancher, bl.a. VVS, stål og metaller, beslag og sikring, værktøj, teknik, el, befæstelse, kemi, forbrugsvarer og personligt udstyr.

Det tidligere Ahlsell REF: Leverandør af helhedsløsninger for direkte og indirekte køle- og varmepumper til en række brancher.

VVS-Trading: Leverandør af VVS-artikler til især byggemarkeder og andre detailhandlere.

KJV A/S: Leverandør af skærende værktøjer, transmissioner, værktøj, tekniske artikler, værktøjsmaskiner og automationsløsninger til især jern- og maskinindustrien.

Bacher - Part of Ahlsell: Leverandør af arbejdstøj, profiltøj og uniformer til dansk erhvervsliv.

www.ahlsell.dk 

Følg pressemeddelelser fra Ahlsell Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Ahlsell Danmark

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye