Dansk-tyskt arkivsamarbejde fortsætter
13.11.2025 11:57:02 CET | Haderslev Kommune | Pressemeddelelse
Det dansk-tyske arkivprojekt: ”Arkiver på begge sider af grænsen – relevans, udfordringer og samarbejde”, som er blevet støttet med midler fra Borgerprojektfonden/Interreg Deutschland-Danmark og Den Europæiske Union, har været en succes, og arkivsamarbejdet på tværs af grænsen fortsætter derfor også efter projektets officielle afslutning.

Tirsdag den 18. november kl. 16 afholdes på Flensborg Rådhus et afslutningsarrangement i forbindelse med det dansk-tyske arkivprojekt: Arkiver på begge sider af grænsen – relevans, udfordring og samarbejde. Her afsluttes et års arrangementer med fokus på arkiverne og deres vigtige rolle for borgernes forståelse af vores fælles dansk-tyske historie. Som en del af afslutningsarrangementet præsenteres et delprojekt, der især skal hjælpe borgerne med at navigere i det dansk-tyske arkivlandskab.
Arkivprojektet har været en succes og derfor fortsætter projektpartnerne også det gode samarbejde efter projektets afslutning. ”Vi har i løbet af det forgangne år gentagne gange oplevet et stort ønske hos både arkiverne og borgerne om at få et større kendskab til hinanden og vores respektive samlinger. Dette ønske vil vi forsøge at indfri. Vi har derfor i fællesskab besluttet, at det dansk-tyske arkivsamarbejde skal fortsætte til gavn for både borgere og arkiver.”, siger Sidsel von Qualen, arkivar hos Historie Haderslev og leadpartner på projektet og fortsætter: ”Vi har allerede flere ideer i støbeskeen for det kommende år. Men inden vi kommer nærmere ind på de fremtidige planer, skal den afsluttende del af projektet præsenteres den 18. november.”
Delprojektet, som præsenteres på Flensborg Rådhus, består dels af en folder, der giver en introduktion til de overordnede arkivregler i henholdsvis Danmark og Tyskland og dels af en hjemmeside, hvor arkivreglerne kan uddybes samt grænselandets arkiver på sigt kan findes i en samlet oversigt. ”Vi ønsker at udbygge hjemmesiden, så den kan være en indgang til grænselandets arkiver for både borgere og andre arkiver” fortæller Jessica von Seggern, arkivleder Flensburger Stadtarchiv. ”Både folderen og hjemmesiden er tosprogede, og håbet er derfor at mange arkiver i grænselandet vil gøre brug af disse nye redskaber i deres daglige arbejde og kontakt med borgerne, forsætter Jessica von Seggern.”
Projektet har udover Historie Haderslev bestået af Flensburger Stadtarchiv og Kreis- und stadtarchiv des Kreises Schleswig-Flensburg. I løbet af projektet er også Landesarchiv Schleswig-Holstein trådt ind som en aktiv partner. Herudover har en række andre arkiver i regionen deltaget i projektet i forbindelse med både afholdelse af foredrag og netværksmøder.
”Til afslutningsarrangementet vil vi løfte lidt af sløret for vores kommende planer. Vi glæder os rigtig meget til at fortsætte og udbygge vores gode dansk-tyske arkivsamarbejde, og vi håber, at der gennem samarbejdet kan knyttes varige bånd på tværs af grænsen”, afslutter både Jessica von Seggern og Sidsel von Qualen.
Afslutningsarrangementet er åbent for alle. Dog kræves der tilmelding. Dette sker til arkivar Sidsel von Qualen på følgende e-mail: sivq@haderslev.dk .
Til journalister ved yderligere interesse:
For yderligere oplysninger om projektet og det kommende samarbejde kan Sidsel von Qualen kontaktes på følgende e-mail: sivq@haderslev.dk eller på telefon +45 20 44 66 24 eller Jessica von Seggern på følgende e-mail: vonseggern.jessica@flensburg.de eller på telefon +49 0461 - 85 - 2501
Nøgleord
Kontakter
Sidsel Maria von QualenArkivar; Historie Haderslev
Tlf:20446624sivq@haderslev.dkFølg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Haderslev Kommune indgår klimasamarbejde med efterskoler31.8.2026 12:47:13 CEST | Pressemeddelelse
For tredje gang er Haderslev Kommune udvalgt af Bloomberg Philanthropies' Youth Climate Action Fund, som inviterer unge til at komme med idéer til klimaprojekter. I år har kommunen indgået et strategisk samarbejde med to efterskoler og en ungdomsskole, hvor kommunen skal støtte op om de unges idéudvikling.
Luther roser og frimærker26.8.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med markeringen af 500 – års jubilæet for Reformationen i Haderslev i 2026, kan Historie Haderslev præsentere to mindre udstillinger; én i Baghuset, Ehlers Samlingen, Slotsgade 20 og den anden på Kløvervej 87B, Haderslev.
17.425 borgere skal hjælpe Haderslev Kommune med at udvikle landdistrikterne13.8.2026 13:58:14 CEST | Pressemeddelelse
Alle borgere over 14 år i kommunens landdistrikter inviteres til at dele deres erfaringer, ønsker og behov i en ny spørgeskemaundersøgelse.
Ny ramme, samme anerkendelse: Haderslev markerer Flagdag for Danmarks udsendte12.8.2026 09:09:00 CEST | Pressemeddelelse
Haderslev Kommune og Slesvigske Fodregiment markerer igen Flagdag for Danmarks udsendte den 5. september. I år afprøves en ny ramme med ekstra fokus på fællesskab, pårørende og anerkendelse af de veteraner og familier, der har ydet en indsats for Danmark.
Ridehuset i Haderslev solgt til lokal udvikler25.6.2026 12:00:24 CEST | Pressemeddelelse
Kommunalbestyrelsen i Haderslev Kommune har solgt den historiske bygning Ridehuset på Haderslev Havn. Den markante bygning fra 1797 er solgt til CP Ejendom I/S, der med købet ønsker at udvikle stedet til gavn for byens borgere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum