Udenrigsministeriet

Danmark leverer innovativ finansiering til tilpasning i Afrika

Del

Dronningen holder tale ved lanceringen af ”Adaptation Finance Window for Africa” på COP30.

Danmark bidrager med 150 mio. kr. til Adaptation Finance Window for Africa (AFWA) – et nyt initiativ, der skal mobilisere privat kapital til klimatilpasning i Afrika.

Initiativet lanceres onsdag den 12. november under FN’s klimakonference (COP30) på Den Afrikanske Unions pavillon, hvor H.M. Dronningen holder tale ved åbningen. Målet er at skabe finansiering til projekter indenfor landbrug, vand, energi og naturbaserede løsninger, der styrker sårbare samfunds modstandskraft mod klimaforandringer.

Initiativet støttes også af Nordic Development Fund med 150 mio. kr. og af Island, som yder et supplerende bidrag. Samlet forventes de nordiske bidrag at mobilisere mere end 750 mio. kr. i private investeringer i klimatilpasning i Afrika.

AFWA er udviklet under Investment Mobilisation Collaboration Alliance (IMCA) – et nordisk ledet initiativ etableret på Danmarks foranledning. IMCA arbejder for at mobilisere privat finansiering til klima og bæredygtig udvikling gennem partnerskaber med ”impact” fokuserede kapitalforvaltere.

Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen udtaler:
“Danmark har været drivende i etableringen af IMCA, fordi vi tror på, at nordisk viden og ligeværdige partnerskaber i udviklingslande kan vise vejen og skabe de nødvendige grønne løsninger på klimakrisen. Med AFWA tager vi et vigtigt skridt i at omsætte ambitionerne fra ord til handling – til gavn for mennesker, natur og klima i Afrika.”

Fødevareminister Jacob Jensen udtaler:
“Klimaforandringerne truer fødevareproduktionen og levegrundlaget for millioner af mennesker i Afrika. Med dette bidrag går Danmark og de nordiske lande sammen om at bringe innovation og investeringer i spil for bl.a. at gøre landbrug og natur mere modstandsdygtige. Det handler både om klima, udvikling og håb for fremtiden.”

Fakta:

  • Adaptation Finance Window for Africa (AFWA) lanceres på COP30 d. 12.11.2025 kl. 11.30-13.00  (UTC-3) på den Afrikanske Unions pavillion. www.afwafrica.com
  • Danmark bidrager med 150 mio. kr., Nordic Development Fund med 150 mio. kr., og Island med et supplerende bidrag. Målet er at mobilisere over 750 millioner kr. i privat kapital til klimatilpasning i Afrika i de kommende år.
  • AFWA er et initiativ under Investment Mobilisation Collaboration Alliance (IMCA), som Danmark har taget initiativ til etableringen af. www.worldclimatefoundation.org/imca  


    Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet

    Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

    Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet

    I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

    Besøg vores nyhedsrum
    World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye