Aller Media

Ny kampagne laver opråb til Techgiganterne

12.11.2025 09:00:00 CET | Aller Media | Pressemeddelelse

Del

For første gang nogensinde er femina i Danmark, femina i Sverige og Kvinner og Klær i Norge gået sammen om en ny kampagne under navnet ’Smalgoritmen’. Kampagnen er et opråb til Techgiganterne og deres ansvar i forhold til at udsætte helt unge piger for uholdbare kropsidealer.

Fra venstre: Tine Brødegaard Hansen, chefredaktør for femina i Danmark, Ingeborg Heldal, chefredaktør for Kvinner og Klær i Norge, og Malin Roos, chefredaktør for femina i Sverige.
Fra venstre: Tine Brødegaard Hansen, chefredaktør for femina i Danmark, Ingeborg Heldal, chefredaktør for Kvinner og Klær i Norge, og Malin Roos, chefredaktør for femina i Sverige.

Når unge piger opretter en profil på sociale medier bliver de hurtigt mødt af indhold om træning, makeup og urealistiske kropsidealer. Ifølge chefredaktørerne for femina i Danmark, femina i Sverige og Kvinner og Klær i Norge oplever de, at indholdet taler ind i, at de unge piger ikke er gode nok, som de er.

Det bakkes blandt andet op af Aller Media Nordics nye kvindelivs-undersøgelse ”The Nordic Women Report”, der viser, at særligt unge kvinder føler et pres for at have ”den rigtige krop”.

The Nordic Women Report, der undersøger strømninger og tendenser, der præger kvinder i dag – både nordisk og regionalt i henholdsvis Danmark, Sverige, Norge og Finland, viser desuden, at særligt yngre kvinder er negativt påvirkede af skønheds- og kropsidealer. Det gælder 8 ud af 10 kvinder mellem 18 og 45 år.

Men kvinder i alle aldre er påvirkede. 8 ud af 10 nordiske kvinder er trætte af samfundets besættelse af udseende og 7 ud af 10 vil se flere naturlige kroppe i deres social media feed.

Derfor er femina i Danmark, femina i Sverige og Kvinner og Klær i Norge gået sammen om et opråb til Techgiganterne, med kampagnen ’Smalgoritmen’.

”Vi bliver nødt til at tale højt om, at sociale medier har et ansvar for det indhold, der er på deres platforme – særligt det indhold, der rammer de unge brugere. Derfor opfordrer vi til, at techgiganterne lever op til deres politikker og fjerner skadeligt indhold om blandt andet voldsomme vægttab. Unge pigers og kvinders usikkerhed er ikke en handelsvare, men et fælles ansvar. Derfor råber vi op nu – for næste generation,” siger Tine Brødegaard Hansen, chefredaktør for femina i Danmark, og fortsætter.

”Nogle af de eksperter, som vi har talt med, der dagligt beskæftiger sig med blandt andet piger, der lider af spiseforstyrrelser og selvskade, støtter op om, at der kan være en sammenhæng mellem indholdet på sociale medier og unge pigers trivsel. Vi håber, at vi med denne kampagne kan skabe opmærksomhed, og starte en samtale, om udfordringen.”

Kampagnen vil udmunde i redaktionelle serier, med en lang række artikler og cases omkring emnet.

Kontakter

Om Aller Media

Vi er den førende udgiver af magasiner og ugeblade i Norden. I Danmark har vi en markedsandel på 70% på ugeblade og 43% på magasiner. I alt læser hele 1,8 mio. danskere med hver måned i mindst en af vores titler – og vores stærke digitale universer har mere end 2,1 mio. brugere og over 50 mio. sidevisninger hver eneste måned.

Følg pressemeddelelser fra Aller Media

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Aller Media

HULiGENNEM lancerer ny podcast med Anders Matthesen, Tine Kej og Kim Ace17.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse

HULiGENNEM har allerede forkælet børnenes ører med nyproduceret lyd som Merlinis Magiske Cirkus, Morgenknas, Universets Vildeste Dyr og meget mere. Nu kan de offentliggøre endnu en stor satsning - denne gang med tre af Danmarks kendte børnebogsforfattere: Anders Matthesen, Tine Kej og Kim Ace. ”Den gode historie” får premiere på HULiGENNEM den 19. oktober, og der er mere godt på vej.

HULiGENNEM har premiere på ny lydmusical for børn – med Troels Lyby og Simon Stenspil15.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse

I dag, mandag den 15. juni, har HULiGENNEM premiere på den nye lydmusical for børn, Merlinis Magiske Cirkus - den første lydmusical på platformen. Med nye, originale sange og musik skrevet specifikt til serien, fortæller Merlinis Magiske Cirkus historien om Ivalu, der føler, at hun fylder ”for meget”, og hvordan hendes følelser pludselig udvikler sig til magiske kræfter. I hovedrollerne medvirker blandt andre Troels Lyby, Simon Stenspil, Betty Glosted og en række meget talentfulde børn.

Her er prismodtagerne ved Det Vi Elsker Prisen 20263.6.2026 22:43:35 CEST | Pressemeddelelse

Her til aften var strålende talenter og prominente navne samlet i Store VEGA for at hylde fortællingerne, der har samlet os det forgangne år til Det Vi Elsker Prisen 2026. Aftenens 14 prismodtagere på tværs af film, serier, tv, bøger, teater og podcast understregede tilsammen den danske kulturscenes mangfoldighed og talent. Det andet offer blev aftenens store prismodtager, der som den første titel nogensinde kunne tage hele tre statuetter med hjem fra Det Vi Elsker Prisen.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye