Trecifret millionbeløb skal styrke over 2.300 SMV’ers produktivitet og omstillingsevne
Verden er i forandring, og det presser Europas konkurrenceevne og rammer danske SMV’er, som oplever udfordringer – men også nye muligheder. Derfor investerer Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse nu 312 mio. kr., som skal styrke forretningen i over 2.300 SMV’er gennem bl.a. digitalisering, bæredygtighed og eksport.

Det er afgørende, at små og mellemstore virksomheder får adgang til tilbud, der styrker produktiviteten i en tid, hvor den globale konkurrence på en række områder er skruet heftigt i vejret. Derfor har Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse netop investeret 312 mio. kr. i, at SMV’er kan forbedre deres omstillingskapacitet, konkurrenceevne og robusthed, så de står endnu stærkere i fremtiden.
Det er tredje gang, at bestyrelsen investerer et trecifret millionbeløb i at styrke SMV’ers produktivitet, omstillingsevne og bæredygtighed, men det har aldrig været så vigtigt, som det er nu, fortæller medlem af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse og formand i CO Industri, Claus Jensen:
”De mange små og mellemstore virksomheder er rygraden i dansk erhvervsliv. Det er dem, der får Danmark til at køre rundt – fra produktionen i lokalområdet til eksporten ud i verden. Derfor skal vi sikre, at de kan følge med udviklingen og udnytte de muligheder, som ny teknologi og grøn omstilling bringer med sig. Hvis ikke SMV’erne er med, mister Danmark fart, så det er virkelig godt, at de nu får en hjælpende hånd. Det er investeringer som dem her, der er med til at holde produktiviteten og væksten oppe i Danmark,” siger han.
Indsatsen skal samlet hjælpe SMV’er med at optimere forretningen, øge salget og investere strategisk i bæredygtighed. Blandt andet omfatter tilbuddet:
- I en tid med stigende usikkerhed i det internationale handelsklima bliver 77,4 mio. kr. øremærket eksportforberedelse, så danske SMV’er kan styrke deres forudsætninger for eksport.
- Digitalisering og automatisering rummer meget store potentialer for at styrke produktiviteten, konkurrenceevnen og frigøre arbejdskraft i SMV’erne, og derfor bliver 52,8 mio. kr. øremærket til at styrke SMV’ers arbejde med at blive mere digitale og automatiserede.
- Erhvervslivet står over for en voksende trussel fra hybridangreb og svigt i forsyningskæder, og det kræver, at SMV’erne har et effektivt kriseberedskab. Derudover ønsker bestyrelsen, at der kommer flere medarbejderejede virksomheder i Danmark. Derfor er 48,3 mio. kr. øremærket professionalisering i SMV’er.
Fakta om indsatsen:
Virksomhedsprogrammet består af tre hovedindsatser, der forankres i tværkommunale erhvervshuse fordelt over hele landet. Erhvervshusene vurderer SMV’ernes ansøgninger til programmet og udbetaler tilskud til virksomhederne inden for 30 dage efter deres afrapportering, så midlerne hurtigt kommer ud til den enkelte SMV. Den konkrete hjælp til de deltagende SMV’er i form af rådgivning, investeringer og kompetenceudvikling udføres og leveres af private virksomheder.
Erfaringer fra lignende indsatser er, at virksomhederne oplever effekt på både produktivitet, omsætning og beskæftigelse.
Tilskudsmidlerne fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse er fordelt på tre indsatser:
- 178,5 mio. kr. samlet til eksport (77,4), digitalisering og automatisering (52,8) samt professionalisering (48,3)
- 68,3 mio. kr. til bæredygtighed
- 65,5 mio. kr. til kompetenceudvikling i SMV’er (vækstpiloter)
177 mio. kr. kommer fra EU's Regionalfond, mens 48 mio. kr. kommer fra EU's Socialfond Plus. Derudover er 88 mio. kr. decentrale erhvervsfremmemidler fra Finansloven.
Kontakter
Vil du vide mere om fonden, indsatsen eller tidligere projekter?Hans Henrik Nørgaard
Tlf:35291755haheno@erst.dkNatascha Kalika ØstergaardPresse og kommunikation
Tlf:35291709natoes@erst.dkOm Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse
Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse skal bidrage til at styrke udviklingen i dansk erhvervsliv. Det sker ved at fremme en sammenhængende, efterspørgselsdrevet og lokalt forankret erhvervsfremme- og turismeindsats for virksomheder på tværs af hele Danmark.
Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse igangsætter og finansierer decentrale erhvervsfremmeindsatser, der tager højde for forskelle i de regionale og lokale erhvervsmæssige udfordringer, muligheder og prioriteter.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse
”Jeg gik fra at være produktfokuseret iværksætter til at lande investeringer og skalere”18.12.2025 15:49:29 CET | Pressemeddelelse
Hun havde helt styr på finansiel rådgivning, men manglede viden om opstart af virksomhed. Grundlægger i AI-virksomheden Dreamplan, Stine Kalmer Jørgensen, fik vejledning og udviklet kompetencer gennem tilbud, der nu leveres af Virksomhedsudvikling Danmark. Det hjalp hende med at rejse kapital og udvide medarbejderstaben med 12 ansatte. I dag er de 30 medarbejdere, platformen er solgt til flere finansielle aktører og har rundet over 1 mio. brugere.
Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal skabe bæredygtig vækst2.12.2025 13:41:57 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse investerer over 92 mio. kr. i cirkulære løsninger i små og mellemstore virksomheder, så de kan øge konkurrenceevnen ved at udnytte deres ressourcer endnu mere effektivt. Der er nu åben for ansøgninger til at få midler.
Nyt innovationsløft skal ruste sjællandske virksomheder til fremtidens udfordringer26.11.2025 17:04:01 CET | Pressemeddelelse
Små og mellemstore virksomheder i Region Sjælland får nu bedre muligheder for at udvikle nye produkter og services, da Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse åbner for ansøgninger til innovation i SMV’er. 83 mio. kr. skal styrke sjællandske virksomheders samarbejde om innovation og test af løsninger til fremtidens markeder.
Trecifret millioninvestering til erhvervsfyrtårne forstærker danske styrkepositioner21.11.2025 10:43:57 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse står bag en ny markant investering i at udvikle udvalgte erhvervspotentialer til nye markedsmæssige styrkepositioner, der styrker danske SMV’ers produktivitet. Indsatsen er målrettet innovation, testfaciliteter og kvalificeret arbejdskraft.
Trecifret millionindsprøjtning skal få danske SMV’er i front med cirkulær økonomi13.11.2025 14:05:39 CET | Pressemeddelelse
Små og mellemstore virksomheder kan stå for en stor del af de løsninger, som skal få Danmark i mål med klimamålsætningerne – og det kan der være rigtig god forretning i. Derfor investerer Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse 272 mio. kr., der skal styrke over 200 SMV’ers arbejde med at reducere affaldsmængden og øge genanvendelse, mens de øger ressour-ceeffektiviteten.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum