3F: Fælles dansk indsats giver delvist pote
11.11.2025 10:05:29 CET | 3F | Pressemeddelelse
EU-domstolen har delvist imødekommet Danmarks annullationssøgsmål i forhold til mindstelønsdirektivet.
- Det er et skridt i den rigtige retning. Men jeg er skuffet over, at EU-domstolen ikke følger indstillingen fra domstolens egen generaladvokat, der i januar i år gav Danmark ret i, at direktivet bør annulleres til fulde, siger formanden for Danmarks største fagforening 3F, Henning Overgaard, i en kommentar til afgørelsen fra EU-domstolen om EU’s mindstelønsdirektiv.
- Det er uforståeligt, at man på den ene side har vedtaget i EU’s traktater at man ikke må lovgive om løndannelse og overenskomstdækningsgrad og på den anden side vælger at gøre det alligevel – det er en virkelig uheldig glidebane, siger Henning Overgaard.
- Vi har i den danske fagbevægelse vist, at det betaler sig at kæmpe for den danske model, og kampen fortsætter, siger Henning Overgaard.
- Det var både rigtigt og nødvendigt, at regeringen indbragte direktivet for EU-domstolen. Dermed har vi tvunget domstolen til at fastsætte klare præmisser for anvendelsen af direktivet – og det kan få stor betydning for vores danske model. Nu vil vi sammen med FH nærstudere dommen og vurdere konsekvenserne, siger Henning Overgaard.
Siden EU-Kommissionens problematiske forslag til mindstelønsdirektiv så dagens lys i 2019 har 3F sammen med de øvrige arbejdsmarkedsparter i Danmark principielt påpeget, at EU ikke har kompetence til at lovgive om hverken national løndannelse eller overenskomstdækning.
Forbundssekretær Søren Heisel, der er 3F’s EU-politisk ansvarlige, understreger, at indsatsen for at mindske skadevirkningerne af direktivet fortsætter:
- Vi anerkender, at det undervejs i de politiske forhandlinger og behandling af direktivet er lykkedes for den danske regering at moderere nogle af de – set med danske øjne – værste bestemmelser. Det ændrer dog ikke ved det principielt problematiske i EU-indblanding i noget så klokkeklart dansk som løndannelse og arbejdsmarkedsorganisering.
Mere konkret betyder de vigtige danske justeringer af mindstelønsdirektivet, at kollektive lande som Danmark som udgangspunkt er undtaget i forhold til at skulle indføre en lovbestemt mindsteløn, men at vi skal lave en handlingsplan for overenskomstdækning, hvis dækningsgraden falder til under 80 procent. Det på trods af at overenskomstdækning heller ikke er hverken nationale eller europæiske lovgiveres ansvar jf. EU’s egne traktater.
- I 3F vil vi bruge den næste tid på at dykke grundigt ned i dommen og dens præmisser og den konkrete betydning, dommen kan få for fremtidig EU-lovgivning på løn- og arbejdsmarkedsspørgsmål.” siger Søren Heisel og fortsætter, ”Nu bliver det endnu vigtigere at arbejdsgivere, fagbevægelse og politikere står skulder ved skulder om at beskytte og styrke vores gode danske arbejdsmarkedsmodel. Her har vi en klar forventning om at parterne på begge sider tager ansvaret for overenskomstdækningsgraden gravalvorligt – vi er i al fald toptunede og klar på lønmodtagersiden, siger Søren Heisel.
Kontakter
For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 88 92 88 92.
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
3F: Ny stor sejr for almindelige lønmodtagere12.9.2026 06:33:11 CEST | Pressemeddelelse
Vi står over for en voldsom og uacceptabel social ulighed i danskernes levetid, derfor er det afgørende, at regeringen nu styrker Ret til Tidlig Pension, lyder det fra 3F.
3F: God ordning om udenlandsk arbejdskraft3.9.2026 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny ordning gør det lettere for danske virksomheder med en overenskomst at rekruttere internationale medarbejdere fra udvalgte tredjelande.
3F: Nu må arbejdsgiverne vise ansvar24.8.2026 09:09:58 CEST | Pressemeddelelse
3F vil bruge pisk og gulerod-modellen endnu mere, så arbejdsgivere, der indgår lange uddannelsesaftaler, bliver favoriseret.
3F: Nyttejob bør erstattes af uddannelse og opkvalificering9.7.2026 16:43:04 CEST | Pressemeddelelse
3F frygter, at nyttejobs fortrænger ordinære 3F-job, hvor medarbejderne arbejder på almindelige vilkår og er dækket af overenskomst.
Sekretariatschef fundet til nyt brancheforum mellem DI og 3F8.6.2026 06:59:00 CEST | Pressemeddelelse
Marie Voldby trådte den 1. juni til som sekretariatsleder i det nyoprettede brancheforum mellem DI Byggeri og 3F’s Byggegruppe. Her skal hun stå i spidsen for arbejdet med at finde fælles løsninger til at bekæmpe kriminalitet i byggebranchen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum