Nye tal: Rekordhøjt salg i varebiler på el
11.11.2025 08:26:12 CET | TEKNIQ | Pressemeddelelse
Hver tredje varebil, der blev købt i oktober, kører på el. Det forsætter det rekordhøje niveau og et tydeligt tegn på, at virksomhederne er klar til at investere i den grønne omstilling, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.

Elvarebilerne har for alvor fået fat. Helt nye tal fra Danmarks Statistik viser, at andelen af nyindkøbte eldrevne varebiler fortsætter sit rekordniveau i oktober. Hver tredje nyindregistreret varebil var på el, hvilket fortsætter tendensen i salget, som har taget fart de seneste måneder.
– Det viser, at teknologien er moden, og at virksomhederne i stigende grad er klar til at investere i fremtiden. Elvarebiler er ikke længere et eksperiment men et naturligt valg for mange virksomhedsejere, siger Nicolai Siegumfeldt, underdirektør i TEKNIQ, der organiserer virksomhederne i det tekniske erhvervsliv.
Stabile rammer sikrer fremdrift
Finanslovens midlertidige udskydelse af afgiftsstigningen på elbiler giver foreløbig ro til investeringer og kontinuitet i omstillingen af bilparken. Det er bare vigtigt at holde fokus på, hvad der skal ske efter 2026.
– Elbiler er en af de stærkeste drivkræfter til at reducere CO₂-udledning fra transport. Derfor er det vigtigt, at de politiske beslutninger understøtter udviklingen og ikke kun sætter et midlertidigt plaster på såret. Når virksomhederne kan regne med stabile rammevilkår, tør de investere. Det er helt afgørende for, at vi kan fastholde tempoet i elektrificeringen af transporten, som naturligvis også kræver en veludbygget ladeinfrastruktur, siger Nicolai Siegumfeldt.
Kontakter
Michael DegnPresseansvarlig
Tlf:77424227mdc@tekniq.dkBilleder
Om TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
Elvarebiler overhaler for første gang fossile biler9.10.2026 09:05:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang nogensinde er der registreret flere nye elvarebiler end varebiler, der kører på benzin eller diesel. Det viser, at den grønne omstilling for alvor ruller derudad, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Regeringen viser klar retning for erhvervslivet9.10.2026 08:12:16 CEST | Pressemeddelelse
Finanslovforslaget byder på skattelettelser, færre administrative byrder og en pensionsændring, som samlet set vil styrke erhvervslivet, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Efter to års kamp: Nu vil EU sætte standarder fri8.10.2026 13:35:58 CEST | Pressemeddelelse
Virksomheder skal ikke betale for at få adgang til de tekniske spilleregler, de er forpligtet til at følge, lyder det i et nyt forslag fra EU-Kommissionen. For erhvervsorganisationen TEKNIQ er udspillet en vigtig sejr for retssikkerheden og et princip, organisationen har kæmpet for siden EU-Domstolens afgørelse i 2024.
TEKNIQ: Robusthed kræver stærkt beredskab, grøn strøm og mindre bøvl6.10.2026 13:54:35 CEST | Pressemeddelelse
Folketingets nye arbejdsår skal bruges på at styrke energiforsyningen, totalberedskabet og virksomhedernes mulighed for at skabe job og udvikling, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Udlandet er vilde med danske maskiner6.10.2026 08:16:12 CEST | Pressemeddelelse
Eksporten i maskinindustrien buldrer frem. Det er et stærkt tegn på, at danske løsninger er efterspurgte i hele verden, og det skaber både vækst og tryghed for danske arbejdspladser, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


