Nyt studie tegner et overraskende sort billede af Danmark og Norden
Forskere fra Syddansk Universitet (SDU) og University of Cambridge har for første gang kortlagt den samlede strøm af plastik i de nordiske lande. Studiet viser, at Norden har verdens største ”lager” af plastik ophobet per person, og at kun omkring 5% bliver genanvendt her i regionen.

De nordiske lande – Danmark, Norge, Sverige, Finland og Island – har mange steder i verden ry for at være grønne foregangslande. Men når det kommer til forbruget og genanvendelsen af plastik er det meget langt fra at være sandt.
Det viser et nyt studie, som forskere fra Syddansk Universitet og University of Cambridge har lavet.
Forskerne finder frem til, at lande som Danmark og Norge ligger helt i top, når det gælder forbrug af plastik. Undersøgelsen viser også, at Norden har verdens største ”lager” af plastik per person. I gennemsnit har vi alle sammen 1.100 kg plastik ophobet i ting omkring os. Det er altså plastik, som stadigvæk er i omløb i samfundet i alt fra biler, elektronik og hverdagsprodukter til byggematerialer, kabler og rørledninger.
Men det måske mest overraskende i studiet er, at kun 4-6 % af plastikken bliver genanvendt i Norden. 7-10% bliver eksporteret til genanvendelse. Den samlede genanvendelsesrate for Norden ligger på cirka 13-14%.
I stedet bliver mellem 70 og 90% brændt, afhængigt af hvilket land der er tale om. Målt per indbygger er Danmark det land i Norden, hvor der bliver brændt mest plastik af.
Ifølge Wu Chen, der er lektor i SDU Life Cycle Engineering på Syddansk Universitet og en af forskerne bag undersøgelsen, er tallene bemærkelsesværdige:
- For at være helt ærligt var jeg ret overrasket. I begyndelsen var jeg i tvivl, om det virkelig kunne passe, men det er altså helt tydeligt det her, vores data viser. Vi har testet og sammenlignet data fra mange kilder, så vi er ret sikre på resultaterne, siger hun.
Første studie af sin slags
Det er første gang, forskere har lavet en detaljeret kortlægning af den samlede materialestrøm af plastik i de nordiske lande.
De få tidligere studier, der er lavet i Norden, har generelt haft et meget smallere fokus på enkelte typer af plastik.
I det nye studie har forskerne fra SDU og Cambridge kigget på 14 grupper af polymerer, heriblandt også gummi og plastikfibre, hvilket tilsammen dækker stort set alt plastik i landene. Ved hjælp af en såkaldt materialestrømsanalyse (MFA) har de fulgt plastens vej igennem samfundet, lige fra den bliver produceret eller importeret, til den bliver brændt, deponeret eller genanvendt, i årene 1978 til 2020.
- De høje genanvendelsesrater, man oftest ser i statistikker, giver ikke et helt retvisende billede. De dækker typisk kun emballageplast, som er en lille del af det samlede forbrug, siger Ciprian Cimpan, lektor i SDU Life Cycle Engineering og en anden af forfatterne bag studiet.
Men selv hvis man kigger på emballageplast, klarer de nordiske lande sig faktisk dårligt sammenlignet med mange andre lande. I oktober udgav EU’s statistikkontor Eurostat de seneste statistikker for genanvendelse af affald i Europa, og her fremgår det, at kun 28% af plastikemballagen i Danmark sendt til genanvendelse i 2023, hvorimod gennemsnittet i EU er 42 %, og lande som Belgien genanvender næsten 60% af deres plastikemballage.
- Men det er vigtigt at pointere, at plastikemballage kun udgør omkring en tredjedel af plastikforbruget. Det helt store problem er alt det andet plastik, som bliver brugt i en myriade af produkter, i bygninger og i infrastruktur, og som stort set ikke bliver genanvendt, siger Ciprian Cimpan.
Dårlige til cirkulær økonomi
I studiet har forskerne fra SDU og Cambridge University også regnet på mulige løsninger.
De fastslår, at man med mekanisk genanvendelse vil kunne komme op på en hjemlig nordisk genanvendelsesrate på 27%. Men det vil kræve næsten en syvdobling af den nuværende kapacitet.
Derudover er der også mulighed for kemisk at genanvende plastikken, hvilket kombineret med den mekaniske genanvendelse ville kunne få de nordiske lande op på knap 50%. Men det kræver samarbejde med andre lande, der har en større produktion af plastik. I Danmark har vi for eksempel slet ingen produktion af ny plastik.
Endelig anbefaler forskerne, at man forsker og investerer i kulstoffangst, fordi man i de nordiske lande i høj grad er afhængig af forbrænding til fjernvarme.
Alt i alt er der dog ikke meget, der tyder på, at Norden bevæger sig i den retning.
- Som det ser ud nu, er de scenarier meget urealistiske. Jeg vil faktisk næsten sige umulige, fordi der ikke er noget økonomisk incitament for det. Det er meget billigere bare at blive ved som hidtil, siger Wu Chen.
Forskerne håber, at studiet kan være et wakeup call, ikke mindst for politikere i de nordiske lande, der med lovgivning vil kunne fremme mere genanvendelse af plastik.
- Studiet her er endnu et eksempel på, at Nordens grønne image ikke altid passer med virkeligheden. Vi taler meget om genanvendelse og har også nogle fine inititativer, men sammenlignet med andre lande som for eksempel Holland og Tyskland er vi faktisk ikke særligt gode til det, siger Ciprian Cimpan.
Undersøgelsen i tal
- Danmark og Norge forbruger omkring 200 kg plast pr. person om året – næsten dobbelt så meget som EU-gennemsnittet på 119 kg.
- Kun 4–6 % af plastikken i Norden bliver genanvendt her i Norden. 7-10 % bliver eksporteret til genanvendelse.
- Mellem 70 og 90 % af plastikken bliver brændt og brugt til energi.
- Hver nordbo har i gennemsnit 1.100 kg plast ophobet i bygninger, biler og produkter – det er det højeste niveau i verden.
- Samlet ender mere end 3 millioner ton plast årligt i Norden uden at blive genanvendt.
Kontakter
Wu Chen
Lektor, SDU
Tlf. 65508216
wuc@igt.sdu.dk
Ciprian Cimpan
Lektor, SDU
Tlf. 24409882
cic@igt.sdu.dk
Sebastian Wittrock
Journalist, SDU
Tlf. 20135212
sewitt@tek.sdu.dk
Billeder
Links
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Forskere fjernede aminosyrer fra forsøgsmusenes kost, og så tabte de sig10.11.2025 10:30:15 CET | Pressemeddelelse
Museforsøg har sammenlignet to måder at få kroppen til at forbrænde energi på uden at bevæge sig. Den ene velkendte er at udsætte kroppen for kulde. Den anden er at fjerne to aminosyrer fra kosten.
Den første LEGO® Chair er fundet til SDU Vejle4.11.2025 10:51:09 CET | Pressemeddelelse
Med ansættelsen af Davide Taibi som den ene af to LEGO® Chair centerledere til Syddansk Universitets kommende campus i Vejle bliver der sat en tydelig forskningsmæssig retning for det nye forsknings- og uddannelsesmiljø.
Unge, der er utilfredse med deres krop, dropper oftere ud af deres ungdomsuddannelse29.10.2025 11:00:40 CET | Pressemeddelelse
Unge, der føler sig for tykke eller for tynde, har markant større risiko for ikke at gennemføre deres ungdomsuddannelse. Det viser et nyt studie, som peger på, at de unges opfattelse af deres egen krop kan have lige så stor eller endda større betydning for skolefrafald end deres faktiske vægt.
Mikroalger og kunstig intelligens kommer Østersøen til undsætning23.10.2025 10:23:22 CEST | Pressemeddelelse
Med mikroalger som levende sensorer vil et ambitiøst dansk-tyskt forskningsprojekt bygge en digital tvilling af Østersøen – og give politikere og borgere et demokratisk værktøj til at teste, hvilke løsninger der rent faktisk virker mod iltsvind og algeopblomstring.
Splittede forældre har svært ved at navigere i deres børns skærmbrug23.10.2025 09:32:41 CEST | Pressemeddelelse
Nyt studie viser, at forældre kæmper med at finde balancen i deres børns skærmbrug: For meget skærm opleves som bekymrende og i modstrid mod forældrenes værdier og opfattelse af det gode børneliv – omvendt kan skærmen også give børnene noget godt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

