Et stærkere HK med ny øverste administrativ ledelse
10.11.2025 09:58:08 CET | HK Danmark | Pressemeddelelse
HK har styrket sin øverste administrative ledelse med Rasmus Darling som forbundssekretær og Alexandra Gertov som viceforbundssekretær.
HK’s Kongres har netop vedtaget et nyt og ambitiøst målprogram, som sætter retningen for forbundets arbejde de kommende år.
Det kræver en stærk organisatorisk ledelse at implementere målprogrammet og nå de fastsatte mål. Derfor har organisationen valgt at styrke HK’s øverste ledelseskapacitet og udvide med en nyoprettet funktion som viceforbundssekretær.
Forbundsledelsen i HK, Mads Samsing og Sofie Berg Axelsen:
- HK er en stor, kompleks organisation med mange vigtige opgaver foran os. Med Rasmus Darling og Alexandra Gertov i den øverste administrative ledelse får vi et stærkt ledelsesteam, der supplerer hinanden godt og sammen kan skabe både stabil drift, strategisk udvikling og effektiv implementering.
I tæt samarbejde med politikere, ledere og medarbejdere skal den øverste administrative ledelse styrke sammenhængen på tværs af hele HK.
Den centrale opgave bliver at sikre, at HK har et stærkt fundament for fremtiden. Det sker ved fortsat at styrke fællesskabet, skabe værdi for medlemmerne og være en tydelig politisk aktør i en tid med store forandringer på arbejdsmarkedet.
Rasmus Darling har siden november 2023 været konstitueret som forbundssekretær i HK Danmark.
Alexandra Gertov kommer fra en stilling som centerchef for medlemsengagement i HK Danmark, hvor hun har været siden december 2023.
Kontakter
Anja BinderupKommunikations- og pressechefHK Danmark
Tlf:+45 3330 4177Tlf:+45 2566 6307Anja.Binderup@hk.dkFølg pressemeddelelser fra HK Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HK Danmark
HK: Lille merudgift for arbejdsgiverne kan give hurtigere svar til arbejdsskaderamte9.2.2026 08:39:45 CET | Pressemeddelelse
HK foreslår en akut løsning, der kan forkorte ventetiderne for arbejdsskaderamte: et ekstra bidrag på 500 kr. pr. sag, som skal gå direkte til flere sagsbehandlere.
HK: Aftalen om moms er usikker og for langt ude i fremtiden28.1.2026 10:25:35 CET | Pressemeddelelse
Aftalen om at nedsætte momsen på fødevarer er et usikkert tiltag, der træder i kraft for sent. Der er brug for hurtigere og mere sikre løsninger, mener HK.
HK bakker op om fødevarecheck, men er skeptisk overfor dyr og usikker momsnedsættelse27.1.2026 11:30:50 CET | Pressemeddelelse
Regeringens fødevarecheck giver tiltrængt hjælp til pressede familier. Men HK efterlyser også langsigtede løsninger.
Flere ældre bliver syge af stress: Det er på høje tid, at arbejdsgiverne tager ansvar18.12.2025 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
Risikoen for at få en stressrelateret erhvervssygdom stiger støt med alderen, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd. Analysen er en påmindelse om, at vi ikke må fastlåse blikket på de unge, mener HK.
HK: ’Gørelyst’ kan gøre epx til et reelt alternativ for unge, der vil lære gennem praksis15.12.2025 13:27:00 CET | Pressemeddelelse
HK tager konstruktivt imod epx-anbefalingerne og fremhæver ambitionen om en mere praksisnær ungdomsuddannelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum